Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Pozostawmy "Wielki łuk" szczecinianina Bernharda Heiligera w mieście jego narodzin. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Pozostawmy "Wielki łuk" szczecinianina Bernharda Heiligera w mieście jego narodzin. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Pozostawmy "Wielki łuk" szczecinianina Bernharda Heiligera w mieście jego narodzin. Pod takim hasłem odbył się w środę happenig przed ratuszem staromiejskim, czyli Muzeum Historii Miasta.
Dziś wokół rzeźby znajdują się nielegalne parkingi. Samochody, pomimo znaku zakazu zatrzymywania się i ciągłej linii, nagminnie łamią prawo. Rzadko też zagląda tu Policja czy Straż Miejska. - Trzeba to zmienić - mówili organizatorzy spotkania.

"Wielki łuk" Bernharda Heiligera trafił do Szczecina jako depozyt w 2007 roku. Ale mimo, iż rzeźba jest duża, trudno ją zobaczyć.

- Żeby zobaczyć rzeźbę, trzeba obejrzeć kilka marek samochodów, trzeba się przez nie przedrzeć. Wydzielony słupkami malutki kawałek przestrzeni nie pozwala na zobaczenie w pełni tej dużej kompozycji - mówi Daniel Źródlewski z Muzeum.

- Nie wyobrażam sobie tego miejsca bez rzeźby Heiligera - mówi kierownik Muzeum Historii Miasta Bogdana Kozińska. - W momencie, kiedy pani Heiligerowa przekazywała tę rzeźbę w obecności przewodniczącego Bundestagu, to zobowiązaliśmy się. Ta rzeźba powinna mieć honory, a ona stoi na parkingu. To wstyd.

W 2015 roku przypada 100. rocznica urodzin Heiligera, jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy XX.

Muzeum wraz ze Stowarzyszeniem Nowoczesnego i Estetycznego Szczecina rozpoczęło działania rzecz stworzenia ciekawej i atrakcyjnej przestrzeni wokół rzeźby. Byłoby to argumentem dla Fundacji Heiligera za pozostawieniem na kolejne lata rzeźby w mieście narodzin niemieckiego rzeźbiarza.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2011-11-30, godz. 10:22 Spotkanie z Bohdanem Smoleniem O tym, że warto być aktywnym będą od dziś przekonywać szczecinian przedstawiciele organizacji pozarządowych. Zaplanowano debaty, warsztaty oraz... spotkanie z Bohdanem Smoleniem. » więcej 2011-11-28, godz. 15:37 Wokalistyka na Akademii Sztuki coraz bliżej Zaangażowane trzy wydziały Akademii Sztuki, soliści i muzycy z Polski i Niemiec - szczecińska uczelnia wspólnie z niemieckim miastem Ueckermunde przygotowała operę Mozarta "Bastien i Bastienne". » więcej 2011-11-28, godz. 10:22 Stary sprzęt fotograficzny, pralki i młynki - muzeum szuka nowych odwiedzających Muzeum Techniki i Komunikacji zamierza uruchomić kolejne wystawy. » więcej 2011-11-27, godz. 15:55 Prawosławne pieśni w Stargardzie Koncert pieśni paraliturgicznych rozpocznie się dziś na dużej scenie Stargardzkiego Centrum Kultury. » więcej 2011-11-26, godz. 11:46 Wystawa artystów ZPAP w Zamku Prace blisko 200 artystów, członków Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Szczecińskiego od wczorajszego wieczora można oglądać w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej 2011-11-25, godz. 13:07 Sławomir Nitras i Olgierd Geblewicz na ratunek "Pograniczom" Europoseł PO i marszałek województwa zachodniopomorskiego chcą sfinansować ostatni w tym roku numer "Pograniczy" - dowiedziało się Radio Szczecin. » więcej 2011-11-25, godz. 09:38 Bitwa na... IPod-y Sporty walki teraz bez przemocy - nowa dyscyplina robi furorę także w Szczecinie. » więcej 2011-11-25, godz. 07:33 Studenci Akademii Sztuki znajdą pracę w Operze na Zamku Czworo studentów Akademii Sztuki w Szczecinie podczas wieczornej studenckiej premiery "Trawiaty" otrzymało nominacje na staże w Operze na Zamku. » więcej 2011-11-24, godz. 09:18 André Rouillé o istocie fotografii [POSŁUCHAJ] "Nowe kierunki rozwoju cywilizacyjnego ujawniające się w charakterystyce obrazu cyfrowego" to tytuł wykładu, jaki André Rouillé wygłosił w środę w Akademii Sztuki. » więcej 2011-11-24, godz. 07:39 Patriotyczne pieśni na przerwach lekcyjnych Ponad 50 wokalistów ze Szczecina i okolic rywalizować będzie o Grand Prix Przeglądu Pieśni i Piosenki Polskiej w Skolwinie. » więcej
598599600601602603604