Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Kurs języka, który może przestać istnieć, organizuje Uniwersytet Szczeciński. Fot. pl.wikimedia.org, Kapitel
Kurs języka, który może przestać istnieć, organizuje Uniwersytet Szczeciński. Fot. pl.wikimedia.org, Kapitel
Kurs języka, który może przestać istnieć, organizuje Uniwersytet Szczeciński. Właśnie ruszył nabór na bezpłatne lekcje górnołużyckiego.
Jak tłumaczy dr Anna Gonerko-Frej z Wydziału Filologicznego US, górnołużycki to język zagrożony wymarciem.

- Coraz bardziej zmniejsza się populacja osób mówiących tym językiem. W tej chwili używa się go praktycznie tylko na terenie Niemiec. Często mówi się, że wraz ze śmiercią języka umiera pewna porcja wiedzy zakodowana w tym języku - wyjaśnia Gonerko-Frej.

Kurs adresowany jest do studentów i pracowników uczelni. Zajęcia poprowadzi Sara Mičkec z Górnych Łużyc w Niemczech, która do Szczecina przyjechała na wymianę studencką.

Sara chciałaby, aby jej język znało jak najwięcej osób, bo dzięki temu górnołużycki przetrwa. - Na całym świecie, na co dzień, używa go ok. 20 tysięcy osób. Można go usłyszeć głównie w małych wsiach.

Sara przyjmuje zgłoszenia na kurs do końca marca. Jej mail jest na stronie internetowej uczelni. Zajęcia rozpoczną się w kwietniu.

Górnołużycki jest językiem z rodziny zachodniosłowiańskich. Najbardziej zbliżony jest do czeskiego.
Zajęcia poprowadzi Sara Mičkec z Górnych Łużyc w Niemczech, która do Szczecina przyjechała na wymianę studencką.
- Górnołużycki to język zagrożony wymarciem, ponieważ coraz bardziej zmniejsza się populacja osób mówiących tym językiem. W tej chwili używa się go praktycznie tylko na terenie Niemiec - wyjaśnia dr Anna Gonerko-Frej z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu
Sara chciałaby, aby jej język znało jak najwięcej osób, bo dzięki temu górnołużycki przetrwa.

Zobacz także

2013-07-31, godz. 07:42 Legenda polskiej piosenki w Radiu Szczecin Katarzyna Gärtner to najsłynniejsza polska kompozytorka piosenek i pianistka. W środę była gościem audycji 'Moje miasto moja muzyka' po godzinie 10. » więcej 2013-07-30, godz. 19:03 Finał TTSR: Muzea, Filharmonia i Opera też szykują atrakcje Kultowe przeboje w wersji symfonicznej, a także rajd Jelczem Ogórkiem i Tarpanem - m.in. takie atrakcje przygotowują szczecińskie muzea i instytucje kultury na zbliżający się finał regat The Tall Ships Races. Impreza startuje w piątek… » więcej 2013-07-30, godz. 14:02 Jest już pierwsza EP-ka Margaret All I Need - tak nazywa się debiutancki mini album Margaret, młodej piosenkarki z Ińska. We wtorek jej płyta trafiła na sklepowe półki. » więcej 2013-07-29, godz. 16:19 Fundusz podzielił kasę na filmy 13 produkcji otrzyma w tym roku dofinansowanie z Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego 'Pomerania Film'. » więcej 2013-07-28, godz. 08:38 Wolin sprzed tysiąca lat [ZDJĘCIA, WIDEO] Rzemieślnicy, artyści, wojownicy, wieszczki i zielarze zamieszkali w skansenie na wyspie Ostrów Grabowski w Wolinie. » więcej 2013-07-27, godz. 15:59 Dawka strachu i śmiechu na dąbskich seansach [ZDJĘCIA] O 18 w Klubie Delta w ramach Dąbskich Wieczorów Filmowych będzie można obejrzeć polski thriller 'Supermarket' w reżyserii Macieja Żaka, a o 21.30, już na plaży nad Jeziorem Dąbie - komedia 'Być jak Kazimierz Deyna' autorstwa Anny… » więcej 2013-07-27, godz. 00:33 Młode talenty na zamkowym dziedzińcu [WIDEO] Młode talenty ze Szczecina i okolic na wspólnej płycie. Właśnie ukazał się krążek z kawałkami 10 lokalnych kapel. » więcej 2013-07-26, godz. 18:50 Filmowe atrakcje na plaży w Dąbiu Plastelinowe animacje Moniki Kuczynieckiej i debiut fabularny aktora Arkadiusza Jakubika na plaży. Trwają Dąbskie Wieczory Filmowe. » więcej 2013-07-26, godz. 13:05 Harald Sinozęby dotarł już do Wolina [ZDJĘCIA] Wojowie i rzemieślnicy na trzy dni przejęli władanie nad Wolinem. W piątek rozpoczął się tam Festiwal Słowian i Wikingów. To jedna z największych imprez historycznych w Europie. » więcej 2013-07-25, godz. 15:09 Filmowa uczta nad jeziorem Koncert zespołu Dr Misio rozpocznie Dąbskie Wieczory Filmowe. » więcej
494495496497498499500