Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Kurs języka, który może przestać istnieć, organizuje Uniwersytet Szczeciński. Fot. pl.wikimedia.org, Kapitel
Kurs języka, który może przestać istnieć, organizuje Uniwersytet Szczeciński. Fot. pl.wikimedia.org, Kapitel
Kurs języka, który może przestać istnieć, organizuje Uniwersytet Szczeciński. Właśnie ruszył nabór na bezpłatne lekcje górnołużyckiego.
Jak tłumaczy dr Anna Gonerko-Frej z Wydziału Filologicznego US, górnołużycki to język zagrożony wymarciem.

- Coraz bardziej zmniejsza się populacja osób mówiących tym językiem. W tej chwili używa się go praktycznie tylko na terenie Niemiec. Często mówi się, że wraz ze śmiercią języka umiera pewna porcja wiedzy zakodowana w tym języku - wyjaśnia Gonerko-Frej.

Kurs adresowany jest do studentów i pracowników uczelni. Zajęcia poprowadzi Sara Mičkec z Górnych Łużyc w Niemczech, która do Szczecina przyjechała na wymianę studencką.

Sara chciałaby, aby jej język znało jak najwięcej osób, bo dzięki temu górnołużycki przetrwa. - Na całym świecie, na co dzień, używa go ok. 20 tysięcy osób. Można go usłyszeć głównie w małych wsiach.

Sara przyjmuje zgłoszenia na kurs do końca marca. Jej mail jest na stronie internetowej uczelni. Zajęcia rozpoczną się w kwietniu.

Górnołużycki jest językiem z rodziny zachodniosłowiańskich. Najbardziej zbliżony jest do czeskiego.
Zajęcia poprowadzi Sara Mičkec z Górnych Łużyc w Niemczech, która do Szczecina przyjechała na wymianę studencką.
- Górnołużycki to język zagrożony wymarciem, ponieważ coraz bardziej zmniejsza się populacja osób mówiących tym językiem. W tej chwili używa się go praktycznie tylko na terenie Niemiec - wyjaśnia dr Anna Gonerko-Frej z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu
Sara chciałaby, aby jej język znało jak najwięcej osób, bo dzięki temu górnołużycki przetrwa.

Zobacz także

2013-10-13, godz. 14:59 Pokażą, jak powstawały filmy Jacka Bromskiego Na pokaz tzw. making off'ów z filmów Jacka Bromskiego zaprasza w niedzielę szczecińskie Kino Zamek. To, co działo się na planie zdjęciowym dokumentował producent - Bogdan Bogiel. » więcej 2013-10-11, godz. 21:00 Jazz wrócił z Tokio do Szczecina [WIDEO] Tydzień po powrocie Sylwester Ostrowski Quartet dał specjalny koncert, tym razem w nowo otwartej Galerii Fan - salonie mistrzowskich instrumentów Yamaha. » więcej 2013-10-11, godz. 11:06 Kamień Pomorski europejską stolicą fizyki Ewald Jürgen von Kleist - światowej sławy fizyk, który w XVIII wieku wynalazł pierwszy prototyp kondensatora elektrycznego mieszkał w Kamieniu Pomorskim. » więcej 2013-10-11, godz. 08:18 Perswazja to nie kłamstwo. Najlepszy mówca to wie Tymon Kokoszka z Warszawy wie, jak przekonać innych do swoich poglądów. Został "Mistrzem perswazji" w pierwszym Ogólnopolskim Konkursie Oratorskim, który odbył się w czwartek na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. » więcej 2013-10-10, godz. 17:34 Prawdziwa gratka dla kinomanów w Szczecinie Przegląd filmów Jacka Bromskiego rozpoczyna się w Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2013-10-09, godz. 16:54 Archiwalne reportaże Radia Szczecin w studiu S-1 Rozmowy z pierwszymi nauczycielami w powojennym Szczecinie oraz relacja z wydarzeń z grudnia 1970 roku, a wszystkie autorstwa Włodzimierza Kaczmarka, wieloletniego pracownika Radia Szczecin - to program tegorocznego radioART-u. Na spotkanie… » więcej 2013-10-09, godz. 07:49 Wygrał Shorty. W nagrodę zobaczą go widzowie dokumentARTu Film "Drawtrek" Szymona Karpierza najlepszy w Zachodniopomorskich Shortach, czyli krótkich formach filmowych. » więcej 2013-10-08, godz. 16:36 Najlepsze krótkie filmy wybrane. Czas na finał Shortów Finał Zachodniopomorskich Shortów. We wtorek jury filmowego konkursu wybierze najlepszą produkcję krótkometrażową. O nagrodę główną będzie walczyć sześć krótkich form. » więcej 2013-10-08, godz. 11:51 Wspominają pierwszego polskiego prezydenta Szczecina We wtorek mija 20 lat od śmierci Piotra Zaremby - pierwszego polskiego prezydenta Szczecina. » więcej 2013-10-07, godz. 07:34 Łódka z pnia drzewa. Ma 700 lat Szczecińscy muzealnicy skończyli remontować XIII-wieczną dłubankę, czyli łódkę zrobioną z jednego pnia drzewa. » więcej
505506507508509510511