Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Kurs języka, który może przestać istnieć, organizuje Uniwersytet Szczeciński. Fot. pl.wikimedia.org, Kapitel
Kurs języka, który może przestać istnieć, organizuje Uniwersytet Szczeciński. Fot. pl.wikimedia.org, Kapitel
Kurs języka, który może przestać istnieć, organizuje Uniwersytet Szczeciński. Właśnie ruszył nabór na bezpłatne lekcje górnołużyckiego.
Jak tłumaczy dr Anna Gonerko-Frej z Wydziału Filologicznego US, górnołużycki to język zagrożony wymarciem.

- Coraz bardziej zmniejsza się populacja osób mówiących tym językiem. W tej chwili używa się go praktycznie tylko na terenie Niemiec. Często mówi się, że wraz ze śmiercią języka umiera pewna porcja wiedzy zakodowana w tym języku - wyjaśnia Gonerko-Frej.

Kurs adresowany jest do studentów i pracowników uczelni. Zajęcia poprowadzi Sara Mičkec z Górnych Łużyc w Niemczech, która do Szczecina przyjechała na wymianę studencką.

Sara chciałaby, aby jej język znało jak najwięcej osób, bo dzięki temu górnołużycki przetrwa. - Na całym świecie, na co dzień, używa go ok. 20 tysięcy osób. Można go usłyszeć głównie w małych wsiach.

Sara przyjmuje zgłoszenia na kurs do końca marca. Jej mail jest na stronie internetowej uczelni. Zajęcia rozpoczną się w kwietniu.

Górnołużycki jest językiem z rodziny zachodniosłowiańskich. Najbardziej zbliżony jest do czeskiego.
Zajęcia poprowadzi Sara Mičkec z Górnych Łużyc w Niemczech, która do Szczecina przyjechała na wymianę studencką.
- Górnołużycki to język zagrożony wymarciem, ponieważ coraz bardziej zmniejsza się populacja osób mówiących tym językiem. W tej chwili używa się go praktycznie tylko na terenie Niemiec - wyjaśnia dr Anna Gonerko-Frej z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu
Sara chciałaby, aby jej język znało jak najwięcej osób, bo dzięki temu górnołużycki przetrwa.

Zobacz także

2012-05-22, godz. 10:30 Promocja kultury ukraińskiej w Szczecinie Warsztatami sztuki ludowej rozpoczynają się dziś w Szczecinie - jeszcze nieoficjalnie - XVI Dni Kultury Ukraińskiej. » więcej 2012-05-21, godz. 09:52 Zbigniew Namysłowski Quintet na ME.BA [ZDJĘCIA] Występ Zbigniewa Namysłowskiego wypełnił do ostatniego miejsca studio koncertowe S-1 im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin. Był to ostatni koncert 2. Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego ME.BA. » więcej 2012-05-20, godz. 09:26 Gryfia dla Tulli [ZDJĘCIA] Statuetka Gryfii, 50 tysięcy złotych i kwiaty dla Magdaleny Tulli za "Włoskie szpilki". » więcej 2012-05-19, godz. 16:16 Dziś wręczenie Nagrody Literackiej Już dziś wieczorem poznamy laureatkę Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. » więcej 2012-05-18, godz. 17:41 W poszukiwaniu kodu muzyki. Rusza Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej Będzie dużo i kolorowo - zapowiadają organizatorzy rozpoczynającego się dziś IX Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej. W tym roku - pod hasłem "Słowo i Dźwięk". » więcej 2012-05-18, godz. 17:28 Nagroda Literacka dla Autorki. Komu przypadnie Gryfia? Targi książki, dyskusje o literaturze kobiecej oraz cykl spotkań z pisarkami nominowanymi do nagrody Gryfii. W Szczecinie trwa Festiwal Literatury Kobiet. » więcej 2012-05-18, godz. 09:15 Młodzież po resocjalizacji prezentuje swoje talenty Przedstawienia teatralne, pokazy tańca i zespoły muzyczne. Młodzieżowy przegląd artystyczny rozpoczyna się dziś Policach. » więcej 2012-05-17, godz. 16:23 Gwiazdy polskiej literatury w Szczecinie Do miasta zawitają: Olga Tokarczuk, Małgorzata Szejnert i Joanna Krakowska - dziś rozpoczyna się Festiwal Literatury Kobiet. » więcej 2012-05-17, godz. 11:45 Papierowa rewolucja w Książnicy Pomorskiej Spotkanie poświęcone prasie podziemnej oraz książkom wydawanym w drugim obiegu w czasach PRL-u odbędzie się dziś w Książnicy Pomorskiej. O szczecińskiej "bibule" będą rozmawiać działacze ówczesnej opozycji demokratycznej. » więcej 2012-05-17, godz. 11:04 Piotr Wojtasik w Radiu Szczecin [WYWIAD] Trębacz jazzowy Piotr Wojtasik był gościem czwartkowego Radio Cafe. » więcej
581582583584585586587