Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Kurs języka, który może przestać istnieć, organizuje Uniwersytet Szczeciński. Fot. pl.wikimedia.org, Kapitel
Kurs języka, który może przestać istnieć, organizuje Uniwersytet Szczeciński. Fot. pl.wikimedia.org, Kapitel
Kurs języka, który może przestać istnieć, organizuje Uniwersytet Szczeciński. Właśnie ruszył nabór na bezpłatne lekcje górnołużyckiego.
Jak tłumaczy dr Anna Gonerko-Frej z Wydziału Filologicznego US, górnołużycki to język zagrożony wymarciem.

- Coraz bardziej zmniejsza się populacja osób mówiących tym językiem. W tej chwili używa się go praktycznie tylko na terenie Niemiec. Często mówi się, że wraz ze śmiercią języka umiera pewna porcja wiedzy zakodowana w tym języku - wyjaśnia Gonerko-Frej.

Kurs adresowany jest do studentów i pracowników uczelni. Zajęcia poprowadzi Sara Mičkec z Górnych Łużyc w Niemczech, która do Szczecina przyjechała na wymianę studencką.

Sara chciałaby, aby jej język znało jak najwięcej osób, bo dzięki temu górnołużycki przetrwa. - Na całym świecie, na co dzień, używa go ok. 20 tysięcy osób. Można go usłyszeć głównie w małych wsiach.

Sara przyjmuje zgłoszenia na kurs do końca marca. Jej mail jest na stronie internetowej uczelni. Zajęcia rozpoczną się w kwietniu.

Górnołużycki jest językiem z rodziny zachodniosłowiańskich. Najbardziej zbliżony jest do czeskiego.
Zajęcia poprowadzi Sara Mičkec z Górnych Łużyc w Niemczech, która do Szczecina przyjechała na wymianę studencką.
- Górnołużycki to język zagrożony wymarciem, ponieważ coraz bardziej zmniejsza się populacja osób mówiących tym językiem. W tej chwili używa się go praktycznie tylko na terenie Niemiec - wyjaśnia dr Anna Gonerko-Frej z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu
Sara chciałaby, aby jej język znało jak najwięcej osób, bo dzięki temu górnołużycki przetrwa.

Zobacz także

2012-02-17, godz. 13:26 Miecze Europy w Muzeum Techniki Historia europejskiego miecza ma ponad 3 tysiące lat i od dziś będzie można prześledzić ją na wystawie w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. » więcej 2012-02-17, godz. 11:26 Szczecin ma najpiękniejsze koty Jedni mówią, że wredne, inni że inteligentne. Dziś wszystkie świętują Międzynarodowy Dzień Kota. » więcej 2012-02-17, godz. 09:23 Twórczość Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w Książnicy Twórczość Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i polskie wydanie tomiku "Szachownica" - to wszystko na Forum Literackim w szczecińskiej Książnicy Pomorskiej. » więcej 2012-02-16, godz. 07:54 Zajrzyj przez OKNO do Kany Pierwsza odsłona 15. Spotkań Teatralnych OKNO rozpoczyna się dziś w szczecińskim Teatrze Kana. » więcej 2012-02-15, godz. 22:50 Magiczny Newman Taylor Baker w S-1 [WIDEO] Dziś w studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin amerykański perkusista zagrał fantastyczny koncert solowy na zespole perkusyjnym i nie tylko. » więcej 2012-02-15, godz. 17:07 Charytatywnie na Balu Zamkowym Pierwszy od 10 lat Bal Zamkowy w Szczecinie i pierwsza w historii imprezy akcja charytatywna. » więcej 2012-02-14, godz. 18:23 Baltic Neopolis Orchestra dla Szczecina i nie tylko Kolejne koncerty dla szczecińskiej publiczności przygotowała Baltic Neopolis Orchestra w tym roku. » więcej 2012-02-12, godz. 12:16 Wesele Figara przy lepszej akustyce [ZDJĘCIA] Czteroaktowa opera buffa w wykonaniu Opery na Zamku z muzyką napisaną przez Wolfganga Amadeusza Mozarta zachwyca idealnym połączeniem orkiestry maestro Semerau-Siemianowskiego z olśniewającym śpiewem solistów. » więcej 2012-02-11, godz. 20:08 IV Refleksy rozstrzygnięte Zofia Staniszewska z Mieczewa w powiecie poznańskim zdobyła I miejsce i nagrodę 1000 zł w IV Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Refleksy". Jego organizatorem jest Dom Kultury Klub Skolwin. » więcej 2012-02-11, godz. 16:01 Absolwenci i uczniowie szkoły zagrają w pierwszą rocznicę Rok temu Szkoła Muzyczna I stopnia w Szczecinie otrzymała imię prof. Marka Jasińskiego. » więcej
591592593594595596597