Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Kurs języka, który może przestać istnieć, organizuje Uniwersytet Szczeciński. Fot. pl.wikimedia.org, Kapitel
Kurs języka, który może przestać istnieć, organizuje Uniwersytet Szczeciński. Fot. pl.wikimedia.org, Kapitel
Kurs języka, który może przestać istnieć, organizuje Uniwersytet Szczeciński. Właśnie ruszył nabór na bezpłatne lekcje górnołużyckiego.
Jak tłumaczy dr Anna Gonerko-Frej z Wydziału Filologicznego US, górnołużycki to język zagrożony wymarciem.

- Coraz bardziej zmniejsza się populacja osób mówiących tym językiem. W tej chwili używa się go praktycznie tylko na terenie Niemiec. Często mówi się, że wraz ze śmiercią języka umiera pewna porcja wiedzy zakodowana w tym języku - wyjaśnia Gonerko-Frej.

Kurs adresowany jest do studentów i pracowników uczelni. Zajęcia poprowadzi Sara Mičkec z Górnych Łużyc w Niemczech, która do Szczecina przyjechała na wymianę studencką.

Sara chciałaby, aby jej język znało jak najwięcej osób, bo dzięki temu górnołużycki przetrwa. - Na całym świecie, na co dzień, używa go ok. 20 tysięcy osób. Można go usłyszeć głównie w małych wsiach.

Sara przyjmuje zgłoszenia na kurs do końca marca. Jej mail jest na stronie internetowej uczelni. Zajęcia rozpoczną się w kwietniu.

Górnołużycki jest językiem z rodziny zachodniosłowiańskich. Najbardziej zbliżony jest do czeskiego.
Zajęcia poprowadzi Sara Mičkec z Górnych Łużyc w Niemczech, która do Szczecina przyjechała na wymianę studencką.
- Górnołużycki to język zagrożony wymarciem, ponieważ coraz bardziej zmniejsza się populacja osób mówiących tym językiem. W tej chwili używa się go praktycznie tylko na terenie Niemiec - wyjaśnia dr Anna Gonerko-Frej z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu
Sara chciałaby, aby jej język znało jak najwięcej osób, bo dzięki temu górnołużycki przetrwa.

Zobacz także

2011-10-01, godz. 12:10 Nowy dyrektor artystyczny poprowadzi orkiestrę Opery Od 36 lat obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzyki. Szczególnie interesująco zapowiadają się koncerty Opery na Zamku. » więcej 2011-09-28, godz. 15:32 Pomerania Nostra dla Stowarzyszenia Polen Markt z Greifswaldu Nagroda przyznawana jest szczególnie zasłużonym dla Pomorza Zachodniego i Przedniego w sztuce, nauce, gospodarce i polityce. » więcej 2011-09-28, godz. 14:57 Artur Daniel Liskowacki - gość Szczecińskiego Przeglądu Literackiego w Studiu S-1 Spotkanie autorskie połączone będzie z promocją jego najnowszej książki "Skerco". Organizuje je szczecińskie Stowarzyszenie OFFicyna i ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. » więcej 2011-09-28, godz. 10:55 Dawna "Kaskada" na zdjęciach Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada. » więcej 2011-09-28, godz. 10:11 Pomerania Nostra dla zasłużonych Dziś dowiemy się, kto otrzyma polsko-niemiecką nagrodę Pomerania Nostra. » więcej 2011-09-26, godz. 10:22 "When the groove is low" przed premierą [POSŁUCHAJ] Już dziś zapraszamy naszych słuchaczy na przedpremierową prezentację płyty Sylwestra Ostrowskiego "When the groove is low". » więcej 2011-09-25, godz. 10:44 Szpargały w Teatrze Lalek Pleciuga W Teatrze Lalek Pleciuga w Szczecinie rozpoczyna się właśnie pierwsza premiera w tym sezonie. » więcej 2011-09-25, godz. 10:03 Diva for Rent w Filharmonii To będzie prawdziwe święto dla wszystkich melomanów - zapewniają organizatorzy dzisiejszego koncertu w Filharmonii Szczecińskiej. » więcej 2011-09-25, godz. 09:19 Wolna Grupa Bukowina na Wierszograniu W najbliższy poniedziałek w ramach cyklu Szczecińskie Wierszogranie zagra Wolna Grupa Bukowina. » więcej 2011-09-24, godz. 13:32 Premiera "Makbeta" w Teatrze Współczesnym W Teatrze Współczesnym w Szczecinie premiera "Makbeta" Williama Szekspira w tłumaczeniu Stanisława Bartańczaka, w reżyserii Marcina Libera. » więcej
607608609610611612613