Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Kurs języka, który może przestać istnieć, organizuje Uniwersytet Szczeciński. Fot. pl.wikimedia.org, Kapitel
Kurs języka, który może przestać istnieć, organizuje Uniwersytet Szczeciński. Fot. pl.wikimedia.org, Kapitel
Kurs języka, który może przestać istnieć, organizuje Uniwersytet Szczeciński. Właśnie ruszył nabór na bezpłatne lekcje górnołużyckiego.
Jak tłumaczy dr Anna Gonerko-Frej z Wydziału Filologicznego US, górnołużycki to język zagrożony wymarciem.

- Coraz bardziej zmniejsza się populacja osób mówiących tym językiem. W tej chwili używa się go praktycznie tylko na terenie Niemiec. Często mówi się, że wraz ze śmiercią języka umiera pewna porcja wiedzy zakodowana w tym języku - wyjaśnia Gonerko-Frej.

Kurs adresowany jest do studentów i pracowników uczelni. Zajęcia poprowadzi Sara Mičkec z Górnych Łużyc w Niemczech, która do Szczecina przyjechała na wymianę studencką.

Sara chciałaby, aby jej język znało jak najwięcej osób, bo dzięki temu górnołużycki przetrwa. - Na całym świecie, na co dzień, używa go ok. 20 tysięcy osób. Można go usłyszeć głównie w małych wsiach.

Sara przyjmuje zgłoszenia na kurs do końca marca. Jej mail jest na stronie internetowej uczelni. Zajęcia rozpoczną się w kwietniu.

Górnołużycki jest językiem z rodziny zachodniosłowiańskich. Najbardziej zbliżony jest do czeskiego.
Zajęcia poprowadzi Sara Mičkec z Górnych Łużyc w Niemczech, która do Szczecina przyjechała na wymianę studencką.
- Górnołużycki to język zagrożony wymarciem, ponieważ coraz bardziej zmniejsza się populacja osób mówiących tym językiem. W tej chwili używa się go praktycznie tylko na terenie Niemiec - wyjaśnia dr Anna Gonerko-Frej z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu
Sara chciałaby, aby jej język znało jak najwięcej osób, bo dzięki temu górnołużycki przetrwa.

Zobacz także

2011-07-11, godz. 10:20 Przygotowania do prezentacji wielkiej kolekcji W październiku będzie można oglądać największą w Europie kolekcję zbiorów masek i lalek afrykańskich, która znajduje się w Szczecinie. Eksponaty na swoją premierę czekały ponad 4 lata. » więcej 2011-07-10, godz. 16:18 Rusza letnia scena teatralna Na otwarcie letniej sceny teatralnej zaprasza dziś Zamek Książąt Pomorskich. » więcej 2011-07-10, godz. 10:22 Spoiwa Kultury pełne wrażeń Blisko 20 wydarzeń artystycznych odbyło się w ramach zakończonego w Szczecinie w nocy 12 Festiwalu Spoiwa Kultury. » więcej 2011-07-09, godz. 21:10 Stolik Kolbergera w Międzyzdrojach Rzeźba upamiętniająca zmarłego w styczniu aktora i reżysera Krzysztofa Kolbergera została odsłonięta podczas Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. » więcej 2011-07-09, godz. 10:58 Lato z Muzami w Nowogardzie Prezentacje etiud filmowych szczecińskich studentów łódzkiej filmówki oraz spotkanie z Jakubem Gierszałem, odtwórcą głównej roli w filmie "Sala samobójców" w reżyserii Jana Komasy - to główne filmowe atrakcje kolejnego dnia… » więcej 2011-07-09, godz. 10:57 Pokażą 700 afrykańskich lalek i marionetek Największą w Europie kolekcją zbiorów afrykańskich może się pochwalić szczecińskie Muzeum Narodowe. » więcej 2011-07-09, godz. 10:23 Finał Festiwalu "Spoiwa kultury" Dziś ostatni dzień 12 Festiwalu "Spoiwa kultury" i kolejna dawka spektakli i koncertów. Ludomir Franczak przedstawi widowni wojenne losy swojej babci w spektaklu "Erft". » więcej 2011-07-08, godz. 15:04 Kino pod chmurką w Szczecinie Filmy z dreszczykiem, dokumentalne oraz musicale - na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich rusza wakacyjne kino plenerowe. » więcej 2011-07-08, godz. 15:03 Lato z Muzami rozpoczyna się w Nowogardzie Podczas weekendu będą firmy dla dzieci i dorosłych, warsztaty animacji, koncerty i spotkania z podróżnikami. » więcej 2011-07-08, godz. 09:12 Koncert mnichów zapełnił cerkiew po brzegi Majsterni Pisni z Ukrainy i Teatr Kathakali z Indii to dwie największe gwiazdy drugiego dnia Spoiw Kultury - festiwalu sztuki, który odbywa się w Szczecinie. » więcej
615616617618619620621