Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Kurs języka, który może przestać istnieć, organizuje Uniwersytet Szczeciński. Fot. pl.wikimedia.org, Kapitel
Kurs języka, który może przestać istnieć, organizuje Uniwersytet Szczeciński. Fot. pl.wikimedia.org, Kapitel
Kurs języka, który może przestać istnieć, organizuje Uniwersytet Szczeciński. Właśnie ruszył nabór na bezpłatne lekcje górnołużyckiego.
Jak tłumaczy dr Anna Gonerko-Frej z Wydziału Filologicznego US, górnołużycki to język zagrożony wymarciem.

- Coraz bardziej zmniejsza się populacja osób mówiących tym językiem. W tej chwili używa się go praktycznie tylko na terenie Niemiec. Często mówi się, że wraz ze śmiercią języka umiera pewna porcja wiedzy zakodowana w tym języku - wyjaśnia Gonerko-Frej.

Kurs adresowany jest do studentów i pracowników uczelni. Zajęcia poprowadzi Sara Mičkec z Górnych Łużyc w Niemczech, która do Szczecina przyjechała na wymianę studencką.

Sara chciałaby, aby jej język znało jak najwięcej osób, bo dzięki temu górnołużycki przetrwa. - Na całym świecie, na co dzień, używa go ok. 20 tysięcy osób. Można go usłyszeć głównie w małych wsiach.

Sara przyjmuje zgłoszenia na kurs do końca marca. Jej mail jest na stronie internetowej uczelni. Zajęcia rozpoczną się w kwietniu.

Górnołużycki jest językiem z rodziny zachodniosłowiańskich. Najbardziej zbliżony jest do czeskiego.
Zajęcia poprowadzi Sara Mičkec z Górnych Łużyc w Niemczech, która do Szczecina przyjechała na wymianę studencką.
- Górnołużycki to język zagrożony wymarciem, ponieważ coraz bardziej zmniejsza się populacja osób mówiących tym językiem. W tej chwili używa się go praktycznie tylko na terenie Niemiec - wyjaśnia dr Anna Gonerko-Frej z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu
Sara chciałaby, aby jej język znało jak najwięcej osób, bo dzięki temu górnołużycki przetrwa.

Zobacz także

2014-03-23, godz. 12:10 Ostatni dzień Łaknienia w Goleniowie Na cztery ostatnie spektakle zapraszają organizatorzy młodzieżowego festiwalu teatralnego "Łaknienia" w Goleniowie. » więcej 2014-03-23, godz. 09:18 "To był strzał w dziesiątkę". Ponad stuletnia opowieść wciąż aktualna "Piotruś Pan" opowiedziany na nowo na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie. » więcej 2014-03-22, godz. 10:12 Publiczność zachwycona. To była jazzowa uczta Paul Jackson wystąpił w piątek w Szczecinie. Basista jazzowy i wokalista zagrał wieczorem w szczecińskim Free Blues Clubie. » więcej 2014-03-21, godz. 22:21 Ruszyła Muzyczna Scena Radia Szczecin. Na początek Namy [WIDEO] Wystartowała Muzyczna Scena Radia Szczecin. To nowy cykl, w ramach którego prezentujemy lokalne zespoły oraz wokalistów. » więcej 2014-03-21, godz. 17:05 Znakomita altowiolistka zagra z orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej Katarzyna Budnik-Gałązka w piątek wieczorem wystąpi z "Koncertem na altówkę" Williama Waltona. Solistka jest nominowana do Paszportów Polityki, wydała też właśnie swoją debiutancką płytę. » więcej 2014-03-21, godz. 10:50 Wieża widokowa na Wałach Chrobrego otwiera się na wiosnę Szczecinianie mogą znów oglądać miasto z wysokości 54 metrów. W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny Muzeum Narodowe w Szczecinie otwiera wieżę widokową. » więcej 2014-03-20, godz. 18:19 Młodzi opanowali goleniowski teatr. Rozpoczęły się Łaknienia Kilkanaście spektakli teatralnych, koncerty i wykłady - to wszystko od czwartku przez najbliższe cztery dni wydarzy się w goleniowskim Teatrze Brama w ramach Festiwalu "Łaknienia". » więcej 2014-03-20, godz. 17:04 "Born in Szczecin". Tak można zacząć muzyczną karierę Ostatni dzwonek, by wziąć udział w konkursie dla młodych kapel ze Szczecina. W czwartek mija termin zgłoszeń do przeglądu "Born in Szczecin". Stawką jest nagranie własnego teledysku. » więcej 2014-03-20, godz. 17:00 Znamy repertuar na otwarcie nowej filharmonii "In principio" Marka Jasińskiego, "Powracające fale" Karłowicza i "IX Symfonia" Ludwiga van Beethovena to utwory, które usłyszymy na otwarcie nowej filharmonii w Szczecinie. Koncert inauguracyjny odbędzie się we wrześniu tego roku. » więcej
483484485486487488489