Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Szczątki pierwszych Słowian, którzy w XII wieku przyjęli chrześcijaństwo symbolicznie pochowano w Lubinie, w okolicach Międzyzdrojów. Fot. Sławomir Orlik [Radio Szczecin]
Szczątki pierwszych Słowian, którzy w XII wieku przyjęli chrześcijaństwo symbolicznie pochowano w Lubinie, w okolicach Międzyzdrojów. Fot. Sławomir Orlik [Radio Szczecin]
To jedna z większych sensacji archeologicznych dotyczących naszych terenów.
Szczątki pierwszych Słowian, którzy w XII wieku przyjęli chrześcijaństwo symbolicznie pochowano w Lubinie, w okolicach Międzyzdrojów. To tam trzy lata temu odkopali je archeolodzy.

Badania wykazały, że to szczątki około 40 osób nawróconych podczas misji Ottona z Bambergu. W piątek ponownie spoczęły w ziemi. Na wzgórzu tzw. "Grodzisku", z którego widać deltę Świny są także m.in. pozostałości po najstarszym kościele na Pomorzu Zachodnim.

- To tylko niewielki fragment bogatej historii związanej z tym miejscem - mówi prof. Marian Rębkowski z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. - Odkryliśmy niewielki fragment całego zespołu grodowego i cmentarzyska. Jednak na tyle duży, że możemy rekonstruować dzieje tego miejsca. To odkrycie ma wymiar społeczny, religijny i może być wykorzystane w promocji regionu.

Prace archeologiczne od początku obserwował proboszcz parafii w Lubinie ksiądz Waldemar Michałowski. Jak mówi, ma nadzieję, że z czasem miejsce to będzie odwiedzało coraz więcej osób. - To ważne miejsce dla gminy Międzyzdroje, bo wszyscy wokół tego mobilizują się i integrują - uważa ks. Michałowski.

Biskup Otton z Bambergu podczas swojej misji w 1124 r. założył 11 kościołów i ochrzcił tysiące mieszkańców m.in. Pyrzyc, Szczecina, Wolina i właśnie Lubina.
- To tylko niewielki fragment bogatej historii związanej z tym miejscem - mówi prof. Marian Rębkowski z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.
Prace archeologiczne od początku obserwował proboszcz parafii w Lubinie ksiądz Waldemar Michałowski.

Zobacz także

2015-09-19, godz. 17:58 Fronczewski nagrodzony przez dzieci Znany polski aktor - Piotr Fronczewski został Kawalerem Orderu Uśmiechu. » więcej 2015-09-19, godz. 16:30 Nie żyje znany reżyser młodego pokolenia [WIDEO] Marcin Wrona nie żyje. Reżyser młodego pokolenia został znaleziony martwy w swoim pokoju hotelowym w Gdyni. Wrona brał udział w 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni. » więcej 2015-09-19, godz. 08:18 Kto wygra Festiwal Młodych Talentów? Finaliści wybrani Wokalistka Bovska, szczeciński duet Okryjbida oraz zespół Tsar ze Szczecina - to wykonawcy, którzy wystąpią podczas finałowego koncertu Festiwalu Młodych Talentów Nowa Energia w Szczecinie. Tę trójkę wybrało jury podczas piątkowych… » więcej 2015-09-19, godz. 07:55 Filharmonia rozpoczęła nowy sezon, były owacje na stojąco Owacjami na stojąco zakończył się piątkowy koncert inaugurujący nowy sezon artystyczny w filharmonii szczecińskiej. Orkiestra pod batutą Ewy Strusińskiej zagrała utwory Ludomira Różyckiego, Henryka Wieniawskiego i Richarda Str… » więcej 2015-09-18, godz. 11:53 Mamy Krajowe Wydarzenie Filmowe. Festiwal w Ińsku z prestiżową nagrodą Ińskie Lato Filmowe zostało "Krajowym Wydarzeniem Filmowym". Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej wręczono w czwartek podczas uroczystej gali 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. » więcej 2015-09-18, godz. 07:59 Kryminalna historia ze Szczecinem w tle W piątek do kin w całej Polsce wchodzi najnowszy film Jacka Bromskiego "Anatomia zła" - dzieło fabularne, ale reżyser zapewnia, że będzie można w nim odnaleźć wątki kryminalne lat '90. » więcej 2015-09-16, godz. 14:11 Gwiazdy przyjadą czytać książki do Szczecina Danuta Stenka, Anna Seniuk, Magdalena Zawadzka, Robert Więckiewicz, Adam Woronowicz i Czesław Mozil będą gośćmi Festiwalu Czytania w Szczecinie. » więcej 2015-09-14, godz. 14:01 Opera wraca do Zamku 20 listopada szczecińska Opera wraca na Zamek Książąt Pomorskich. Tym samym zakończy się trwający kilka lat remont siedziby Opery na Zamku - taki termin powrotu podał na poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor instytucji Jacek… » więcej 2015-09-14, godz. 06:55 Śladem szczecińskich historii niezwykłych. Do posłuchania w Radiu Szczecin "Z Archiwum Sz. Śladem szczecińskich historii niezwykłych" - to nowa książka do posłuchania na antenie Radia Szczecin. To zbiór reportaży dziennikarzy "Gazety Wyborczej", wzbogacony dźwiękami naszego radiowego archiwum. » więcej 2015-09-12, godz. 19:27 Muzykowanie pochłaniało ją od początku Zamiast roweru albo zegarka, na komunię dostała organki. I to był pierwszy krok do kariery Marty "Sarsy" Markiewicz. » więcej
417418419420421422423