Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Szczątki pierwszych Słowian, którzy w XII wieku przyjęli chrześcijaństwo symbolicznie pochowano w Lubinie, w okolicach Międzyzdrojów. Fot. Sławomir Orlik [Radio Szczecin]
Szczątki pierwszych Słowian, którzy w XII wieku przyjęli chrześcijaństwo symbolicznie pochowano w Lubinie, w okolicach Międzyzdrojów. Fot. Sławomir Orlik [Radio Szczecin]
To jedna z większych sensacji archeologicznych dotyczących naszych terenów.
Szczątki pierwszych Słowian, którzy w XII wieku przyjęli chrześcijaństwo symbolicznie pochowano w Lubinie, w okolicach Międzyzdrojów. To tam trzy lata temu odkopali je archeolodzy.

Badania wykazały, że to szczątki około 40 osób nawróconych podczas misji Ottona z Bambergu. W piątek ponownie spoczęły w ziemi. Na wzgórzu tzw. "Grodzisku", z którego widać deltę Świny są także m.in. pozostałości po najstarszym kościele na Pomorzu Zachodnim.

- To tylko niewielki fragment bogatej historii związanej z tym miejscem - mówi prof. Marian Rębkowski z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. - Odkryliśmy niewielki fragment całego zespołu grodowego i cmentarzyska. Jednak na tyle duży, że możemy rekonstruować dzieje tego miejsca. To odkrycie ma wymiar społeczny, religijny i może być wykorzystane w promocji regionu.

Prace archeologiczne od początku obserwował proboszcz parafii w Lubinie ksiądz Waldemar Michałowski. Jak mówi, ma nadzieję, że z czasem miejsce to będzie odwiedzało coraz więcej osób. - To ważne miejsce dla gminy Międzyzdroje, bo wszyscy wokół tego mobilizują się i integrują - uważa ks. Michałowski.

Biskup Otton z Bambergu podczas swojej misji w 1124 r. założył 11 kościołów i ochrzcił tysiące mieszkańców m.in. Pyrzyc, Szczecina, Wolina i właśnie Lubina.
- To tylko niewielki fragment bogatej historii związanej z tym miejscem - mówi prof. Marian Rębkowski z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.
Prace archeologiczne od początku obserwował proboszcz parafii w Lubinie ksiądz Waldemar Michałowski.

Zobacz także

2013-11-07, godz. 20:07 Zamiast świecić pustkami, zamieni się w księgarnię? W "Okrąglaku" znajdującym się u zbiegu al. Niepodległości i ul. Dworcowej w Szczecinie być może wkrótce będą sprzedawane książki. Starania o dzierżawę budynku, w którym przez wiele lat działało Centrum Informacji Turystycznej… » więcej 2013-11-06, godz. 21:11 Organizacje oburzone koncertem. Muzyk: Nie zamierzam nikogo obrażać Działacze organizacji patriotycznych oburzeni koncertem, który ma się odbyć w niedzielę w jednym ze szczecińskich klubów. Dzień przed Świętem Niepodległości zaplanowano występ muzyka o pseudonimie Marszałek Pizdudski. » więcej 2013-11-06, godz. 16:55 Czy anioły noszą kapelusze? Odpowiedź w nowej książce Moniki Szwai "Anioł w kapeluszu" - to tytuł nowej powieści szczecińskiej pisarki Moniki Szwai. Książka właśnie trafiła do księgarń. » więcej 2013-11-06, godz. 12:17 Miasto nie da więcej na Karuzelę Cooltury? Co dalej z imprezą? Nie będzie dodatkowych pieniędzy na największą imprezę kulturalną w Świnoujściu. » więcej 2013-11-05, godz. 12:01 Edyta Bartosiewicz w Radiu Szczecin Edyta Bartosiewicz to wokalistka, autorka tekstów, producent muzyczny, pięciokrotna laureatka Fryderyka. » więcej 2013-11-05, godz. 07:47 Wystawa szczecińskiego fotoreportera w Barcelonie Cykl zdjęć Marcina Bieleckiego pt. "Zawsze sprawni" pokazujących walkę niezwykłych sportowców można obejrzeć w dniach 5-29 listopada w Casa Elizalde w Barcelonie. Zdjęcia ukazują trzy dyscypliny: pływanie, taniec i rugby na wó… » więcej 2013-11-04, godz. 18:10 Bibliotekarze zorganizowali urodziny swojemu dyrektorowi Wieloletni dyrektor Książnicy Pomorskiej w Szczecinie świętował w poniedziałek swoje 80. urodziny. Stanisławowi Krzywickiemu gromkie sto lat zaśpiewali koledzy bibliotekarze, a uroczystość odbyła się nie gdzie indziej, jak właśnie… » więcej 2013-11-02, godz. 16:02 Poezja ks. Twardowskiego w kościele nad Odrą Spektakl teatralny na podstawie poezji księdza Jana Twardowskiego będzie można zobaczyć w kościele św. Jana Ewangelisty w Szczecinie. » więcej 2013-10-31, godz. 18:53 Niemiecko-polski spektakl w Schwedt Od ponad 20 lat trwa współpraca Teatru ze Schwedt z polskimi instytucjami m.in. Operą na Zamku w Szczecinie oraz szczecińskim Teatrem Lalek Pleciuga. » więcej 2013-10-31, godz. 12:13 W niedzielę żałoba narodowa. Niektóre teatry i kina będą zamknięte Niektóre spektakle teatralne odwołane, ale muzeum i większość kin w Szczecinie będzie w niedzielę czynna. Na 3 listopada, w dzień uroczystości pogrzebowych pierwszego niekomunistycznego premiera - Tadeusza Mazowieckiego - prezydent… » więcej
502503504505506507508