Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Premiera "Światła w nocy" odbyła się w lutym w studiu S1 Radia Szczecin.Fot. Paweł Płocharski [Radio Szczecin]
Premiera "Światła w nocy" odbyła się w lutym w studiu S1 Radia Szczecin.Fot. Paweł Płocharski [Radio Szczecin]
Sukces Radia Szczecin. Spektakl "Światło w nocy" został entuzjastycznie przyjęty na 14. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i TV "Dwa Teatry-Sopot 2014".
Zdaniem Sławomira Rogowskiego, członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, audiobook czytany na żywo daje odbiorcom możliwość podglądania jego twórców w trakcie pracy. - To tak, jakby w teatrze zajrzeli za kulisy i zobaczyli, jak "robi się" przedstawienie.

Dla odtwórcy jednej z głównych ról - Wojciecha Mecwaldowskiego taka forma jest wyzwaniem. - Czujemy się tak, jakbyśmy grali na deskach teatru, a jesteśmy przecież w radiu przed mikrofonem. Nie mogę patrzeć na pozostałych aktorów i grać do nich, bo to już nie jest teatr, tylko słuchowisko - przyznaje.

Jak zauważył Witold Graboś, wiceprzewodniczący KRRiT, to właśnie nowoczesna forma słuchowiska zwabiła publiczność. - To coś fantastycznego, kiedy na taki spektakl, tylko słuchany, przychodzi tłum ludzi.

"Światło w nocy" to zabawny dramat filozoficzno-logiczny Macieja Karpińskiego. W rolach głównych występują znani aktorzy: Wojciech Mecwaldowski, Wojciech Błach oraz Krzysztof Czeczot, który jest także reżyserem słuchowiska.

Akcja sztuki dzieje się w 1916 roku na okręcie patrolowym Goplana, zacumowanym na Wiśle pod Krakowem. Tam spotykają się, przyszły filozof Ludwig Wittgenstein, dobry wojak Józef Szwejk oraz Adolf Schicklgruber, gefreiter.

Premiera "Światła w nocy" odbyła się w lutym w studiu S1 Radia Szczecin. Słuchowisko przypomnimy w poniedziałek, 16 czerwca po godz. 22.

Sopockie "Dwa Teatry" to najważniejszy festiwal twórczości radiowo-telewizyjnej w Polsce.
Relacja Agaty Rokickiej.

Zobacz także

2014-11-12, godz. 15:00 Średniowieczne odkrycie na szczecińskiej starówce Średniowieczne mury na terenie dawnego parkingu przy ulicy Wielkiej Odrzańskiej w Szczecinie. Na Starym Mieście trwają prace wykopaliskowe - robotnicy zabezpieczają fragmenty piwnic dawnych kamienic. » więcej 2014-11-12, godz. 15:00 Jedno z najważniejszych odznaczeń państwowych dla Anny Augustynowicz Anna Augustynowicz - reżyserka teatralna, od 1992 dyrektor artystyczna Teatru Współczesnego w Szczecinie została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. » więcej 2014-11-12, godz. 11:26 Wielkie odkrycie w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Po czterdziestu latach pracownicy Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu odkryli, że jeden z ich eksponatów to element jednej z najsłynniejszych broni Trzeciej Rzeszy. » więcej 2014-11-12, godz. 08:29 Jeden z najlepszych fortepianów na świecie pojawił się w szczecińskiej Filharmonii Mamy w szczecińskiej Filharmonii jeden z najlepszych fortepianów w Polsce, a nawet na świecie. Tak twierdzi Karol Radziwonowicz, światowej sławy pianista i prezes Towarzystwa im. Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie. » więcej 2014-11-09, godz. 13:12 Jazzowo-celtyckie brzmienia w Radiu Szczecin Amerykańska harfistka jazzowa i wokalistka wystąpi w niedzielę w studiu koncertowym Radia Szczecin. Gillian Grassie wykona utwory ze swojej najnowszej płyty "The Hinterhaus". » więcej 2014-11-09, godz. 07:45 Klasyk Moliera podbił serca szczecinian Premiera "Szkoły żon" francuskiego komediopisarza w sobotni wieczór przyciągnęła komplet publiczności do Teatru Współczesnego. » więcej 2014-11-08, godz. 08:03 Mur symbolicznie runął w Filharmonii. Publiczność zachwycona Szczecińscy filharmonicy uczcili 25. rocznicę obalenia Muru Berlińskiego. W koncercie zatytułowanym "Europejska droga do wolności" zabrzmiał utwór Benjamina Brittena "Wojenne Requiem". » więcej 2014-11-07, godz. 19:23 Szczeciński Zamek Książąt Pomorskich pod znakiem diaporamy W piątek w Szczecinie zaczęły się 35. Pomorskie Spotkania z Diaporamą, jedyny taki festiwal w Polsce pod honorowym patronatem międzynarodowej federacji FIAP. Na konkurs wpłynęło ponad 60 prac z całego świata. » więcej 2014-11-07, godz. 14:35 Opera, Lutosławski i... piwo Tańsze piwo i ulgowe bilety mają przyciągnąć studentów na przedstawienia do Opery na Zamku w Szczecinie. To pomysł dyrekcji Opery. » więcej 2014-11-06, godz. 23:10 Bałkańskie brzmienia w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] Zespół Bubliczki i Baltic Neopolis Orchestra wystąpił wspólnie w czwartek w studio koncertowym Radia Szczecin im. Jana Szyrockiego. Usłyszeliśmy utwory z repertuaru Bubliczek w nowej aranżacji i brzmieniu, o które zadbali muzycy z… » więcej
452453454455456457458