Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Zakopane ruiny odsłonił archeolog Marcin Dziewanowski. Pod ziemią były też stare monety, potłuczone naczynia, witraże czy sztukaterie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Zakopane ruiny odsłonił archeolog Marcin Dziewanowski. Pod ziemią były też stare monety, potłuczone naczynia, witraże czy sztukaterie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Pozostałości po średniowiecznym kościele odnaleźli archeolodzy w Warzymicach. To posadzka i fundamenty rozebranej pół wieku temu budowli.
Zakopane ruiny odsłonił archeolog Marcin Dziewanowski. Pod ziemią były też stare monety, potłuczone naczynia, witraże czy sztukaterie.

- Na początku myślałem, że to jest jakieś zdobienie trumienne, ale to prawdopodobnie zdobienie obrusa - opowiada o znaleziskach Dziewanowski. - Są też sztukaterie, widać że były malowane, np. na zielono. Szybki witrażowe brązowe, żółte, niebieskie. Z nich było zrobione okno. Możemy mówić o takich "warzymickich Pompejach" - uważa archeolog.

XIII - wieczny kościół przetrwał do 1956 roku. Wtedy komunistyczne władze zdecydowały o jego rozbiórce.

Lokalne stowarzyszenie "Klamerka" z Warzymic chce, by ruiny stały się atrakcją turystyczną wsi. Ma kilka projektów zagospodarowania tego miejsca. Przygotowali je studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Jeden z pomysłów zakłada oznaczenie fundamentów i budowę skweru, inny - odtworzenie świątyni - mówi Dariusz Stefek ze stowarzyszenia.

- Z jednej strony byłoby to miejsce z kościołem, gdzie będzie można odprawiać nabożeństwa, a z drugiej strony byłaby to przestrzeń publiczna o założeniu parkowo - rekreacyjnym. To byłaby piękna wizytówka naszej wsi - zapewnia Dariusz Stefek.

Wykopaliska w Warzymicach zleciła gmina, jednak jeszcze nie wiadomo czy i w jaki sposób urzędnicy zagospodarują to miejsce. Odpowiedzialny za projekt pracownik jest teraz na urlopie.
Relacja Natalii Skawińskiej
- Z jednej strony byłoby to miejsce z kościołem, gdzie będzie można odprawiać nabożeństwa, a z drugiej strony byłaby to przestrzeń publiczna o założeniu parkowo - rekreacyjnym. To byłaby piękna wizytówka naszej wsi - zapewnia Dariusz Stefek.

Zobacz także

2013-09-13, godz. 14:19 Już jest pierwsza autorska płyta Marka Kazany [ZDJĘCIA, WIDEO] 7 września do sklepów trafił długo wyczekiwany pierwszy autorski album Marka Kazany - "Tangola" Marek Kazana Project. » więcej 2013-09-13, godz. 12:28 Wystawa zmarłego karykaturzysty na Jasnych Błoniach 50 rysunków satyrycznych w bieli i czerni autorstwa zmarłego w kwietniu Arkadiusza Gacparskiego będzie można zobaczyć w piątek po południu w Szczecinie. » więcej 2013-09-13, godz. 10:43 Michał Grobelny w Radiu Szczecin [WIDEO] Michał Grobelny był w piątek gościem audycji "Moje miasto moja muzyka". » więcej 2013-09-13, godz. 10:25 Premiera zachodniopomorskiego filmu. Na razie na festiwalu Zachodniopomorski film reżysera "U Pana Boga za piecem", a także producenta "Dnia świra" czy "Kilera" miał swoją premierę. » więcej 2013-09-12, godz. 22:56 Ostatni wielki poeta romantyzmu uhonorowany w Szczecinie Kilkadziesiąt osób przyszło pod pomnik Kornela Ujejskiego - polskiego poety romantycznego - by uświetnić jego 190. rocznicę urodzin. » więcej 2013-09-10, godz. 07:06 Nagrali żaglowce i wygrali konkurs Duet Grzegorz Skorny i Tomasz Skućkowski oraz Jakub Żelazko to zwycięzcy konkursu Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego "Pomerania Film" na pięciominutowy obraz o finale regat "The Tall Ships Races 2013". » więcej 2013-09-09, godz. 10:45 Wokalista "Dżemu" w Radiu Szczecin [ZDJĘCIA, WIDEO] Maciej Balcar to wokalista, kompozytor, aktor, autor tekstów. W 2001 roku rozpoczął współpracę z jednym z najważniejszych w historii polskiej muzyki zespołem "Dżem". » więcej 2013-09-08, godz. 16:00 Bramat dobiega końca. Przed widzami ostatnie spektakle Dwa spektakle i koncert klezmerów z Krakowa zakończą w niedzielę 14. Spotkania Teatralne "Bramat" w Goleniowie. » więcej 2013-09-08, godz. 14:05 Ostatnia okazja, by za darmo zobaczyć świat sprzed stu lat Jeszcze tylko w niedzielę można za darmo oglądać wystawę "Święto Wiosny 1913". Muzeum Narodowe w Szczecinie zorganizowało ją z okazji setnej rocznicy otwarcia gmachu na Wałach Chrobrego. Ekspozycja pokazuje świat sprzed stu lat. » więcej 2013-09-07, godz. 09:19 Jak w filmie. Muzyczno-taneczne pożegnanie lata [ZDJĘCIA] Koncertem muzyki filmowej Teatr Polski w Szczecinie pożegnał lato. W piątek wieczorem na Wałach Chrobrego wystąpiła Orkiestra Filharmonii Koszalińskiej, aktorzy sceny przy Swarożyca oraz Zbigniew Wodecki. » więcej
508509510511512513514