Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Zakopane ruiny odsłonił archeolog Marcin Dziewanowski. Pod ziemią były też stare monety, potłuczone naczynia, witraże czy sztukaterie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Zakopane ruiny odsłonił archeolog Marcin Dziewanowski. Pod ziemią były też stare monety, potłuczone naczynia, witraże czy sztukaterie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Pozostałości po średniowiecznym kościele odnaleźli archeolodzy w Warzymicach. To posadzka i fundamenty rozebranej pół wieku temu budowli.
Zakopane ruiny odsłonił archeolog Marcin Dziewanowski. Pod ziemią były też stare monety, potłuczone naczynia, witraże czy sztukaterie.

- Na początku myślałem, że to jest jakieś zdobienie trumienne, ale to prawdopodobnie zdobienie obrusa - opowiada o znaleziskach Dziewanowski. - Są też sztukaterie, widać że były malowane, np. na zielono. Szybki witrażowe brązowe, żółte, niebieskie. Z nich było zrobione okno. Możemy mówić o takich "warzymickich Pompejach" - uważa archeolog.

XIII - wieczny kościół przetrwał do 1956 roku. Wtedy komunistyczne władze zdecydowały o jego rozbiórce.

Lokalne stowarzyszenie "Klamerka" z Warzymic chce, by ruiny stały się atrakcją turystyczną wsi. Ma kilka projektów zagospodarowania tego miejsca. Przygotowali je studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Jeden z pomysłów zakłada oznaczenie fundamentów i budowę skweru, inny - odtworzenie świątyni - mówi Dariusz Stefek ze stowarzyszenia.

- Z jednej strony byłoby to miejsce z kościołem, gdzie będzie można odprawiać nabożeństwa, a z drugiej strony byłaby to przestrzeń publiczna o założeniu parkowo - rekreacyjnym. To byłaby piękna wizytówka naszej wsi - zapewnia Dariusz Stefek.

Wykopaliska w Warzymicach zleciła gmina, jednak jeszcze nie wiadomo czy i w jaki sposób urzędnicy zagospodarują to miejsce. Odpowiedzialny za projekt pracownik jest teraz na urlopie.
Relacja Natalii Skawińskiej
- Z jednej strony byłoby to miejsce z kościołem, gdzie będzie można odprawiać nabożeństwa, a z drugiej strony byłaby to przestrzeń publiczna o założeniu parkowo - rekreacyjnym. To byłaby piękna wizytówka naszej wsi - zapewnia Dariusz Stefek.

Zobacz także

2012-08-11, godz. 13:13 Nastrojowo i Alternativ'nie na Różance [ZDJĘCIA] Utwory Straussa, Brahmsa, Bernsteina, Piazzolli, Gershwina, Howarda, Legranda czy Edith Piaf rozbrzmiały w szczecińskim ogrodzie różanym. To kolejne spotkanie artystyczne w ramach projektu Różany Ogród Sztuki. » więcej 2012-08-10, godz. 23:18 Olśniewający jazz w Radiu Szczecin [ZDJĘCIA] Muzyczny show perkusisty z Nowego Jorku - Newmana Taylora Bakera wraz z młodymi jazzmanami ze Szczecina i regionu zakończył dziś w studiu S-1 im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin projekt pt. "Akademia Jazzu". » więcej 2012-08-10, godz. 08:50 Zwiedził kawał świata autostopem 28 i pół tysiąca kilometrów w 9 miesięcy pokonał autostopem szczeciński podróżnik, Piotr Rozwałka. Dzisiaj zaprasza na spotkanie podsumowujące wyprawę przez Europę Wschodnią, Bałkany, Bliski Wschód i Kaukaz. » więcej 2012-08-10, godz. 07:32 Filmowa uczta w Ińsku Blisko trzydziestu gości - reżyserów, aktorów, producentów i 80 filmów - w Ińsku rusza coroczne Lato Filmowe. » więcej 2012-08-09, godz. 20:47 Newman Taylor Baker odkrywał tajniki jazzu [ZDJĘCIA] Dziś perkusista z Nowego Jorku - Newman Taylor Baker oraz pianistka Joanna Gajda poprowadzili z młodymi jazzmanami warsztaty jazzowe. » więcej 2012-08-09, godz. 08:28 J-23 znowu nadaje. W Radiu Szczecin [ZDJĘCIA, WYWIAD] On najbardziej jest znany jako agent J-23. Ona ma na koncie wiele ról w serialach sensacyjnych. Anna Samusionek i Stanisław Mikulski po godzinie 10 byli dzisiaj gośćmi Radia Szczecin. » więcej 2012-08-09, godz. 07:04 Sensacyjnie w Kołobrzegu Dziś startuje tam pierwszy festiwal pod hasłem Sensacyjne Lato Filmów. » więcej 2012-08-05, godz. 09:59 Do obejrzenia - najlepsze polskie zdjęcia Blisko 150 finałowych zdjęć konkursu fotografii prasowej "Grand Press Photo" można zobaczyć w szczecińskiej Galerii Kaskada. Wystawa - od piątku do 26 sierpnia. » więcej 2012-08-05, godz. 09:20 Woodstock przeszedł do historii 4 tysiące osób brało udział w wypompowywaniu wody z miejskiego ujęcia w Kostrzynie. To nowy rekord festiwalu. » więcej 2012-08-05, godz. 09:18 4:0 dla naszych. Czy to możliwe? [ZDJĘCIA] W Wolinie ostatni dzień Festiwalu Słowian i Wikingów i ostatni dzień walk, już teraz jednak wiadomo, że "nasi" czyli Słowianie wygrywają z Wikingami właśnie cztery do zera. » więcej
567568569570571572573