Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Zakopane ruiny odsłonił archeolog Marcin Dziewanowski. Pod ziemią były też stare monety, potłuczone naczynia, witraże czy sztukaterie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Zakopane ruiny odsłonił archeolog Marcin Dziewanowski. Pod ziemią były też stare monety, potłuczone naczynia, witraże czy sztukaterie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Pozostałości po średniowiecznym kościele odnaleźli archeolodzy w Warzymicach. To posadzka i fundamenty rozebranej pół wieku temu budowli.
Zakopane ruiny odsłonił archeolog Marcin Dziewanowski. Pod ziemią były też stare monety, potłuczone naczynia, witraże czy sztukaterie.

- Na początku myślałem, że to jest jakieś zdobienie trumienne, ale to prawdopodobnie zdobienie obrusa - opowiada o znaleziskach Dziewanowski. - Są też sztukaterie, widać że były malowane, np. na zielono. Szybki witrażowe brązowe, żółte, niebieskie. Z nich było zrobione okno. Możemy mówić o takich "warzymickich Pompejach" - uważa archeolog.

XIII - wieczny kościół przetrwał do 1956 roku. Wtedy komunistyczne władze zdecydowały o jego rozbiórce.

Lokalne stowarzyszenie "Klamerka" z Warzymic chce, by ruiny stały się atrakcją turystyczną wsi. Ma kilka projektów zagospodarowania tego miejsca. Przygotowali je studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Jeden z pomysłów zakłada oznaczenie fundamentów i budowę skweru, inny - odtworzenie świątyni - mówi Dariusz Stefek ze stowarzyszenia.

- Z jednej strony byłoby to miejsce z kościołem, gdzie będzie można odprawiać nabożeństwa, a z drugiej strony byłaby to przestrzeń publiczna o założeniu parkowo - rekreacyjnym. To byłaby piękna wizytówka naszej wsi - zapewnia Dariusz Stefek.

Wykopaliska w Warzymicach zleciła gmina, jednak jeszcze nie wiadomo czy i w jaki sposób urzędnicy zagospodarują to miejsce. Odpowiedzialny za projekt pracownik jest teraz na urlopie.
Relacja Natalii Skawińskiej
- Z jednej strony byłoby to miejsce z kościołem, gdzie będzie można odprawiać nabożeństwa, a z drugiej strony byłaby to przestrzeń publiczna o założeniu parkowo - rekreacyjnym. To byłaby piękna wizytówka naszej wsi - zapewnia Dariusz Stefek.

Zobacz także

2012-01-14, godz. 11:01 Igor Boxx dziś na digital_ia.ch 12 Wykład wybitnego znawcy polskiej sztuki multimedialnej i koncert muzyki tworzonej na konsolach do gier - to były atrakcje zakończonego już drugiego dnia Festiwalu Sztuki Digitalnej "digital_ia. 12". » więcej 2012-01-14, godz. 10:37 Bezpłatne wystawy dla dzieci w Muzeum Narodowym Szczecińskie Muzeum Narodowe otwiera swoje podwoje i zaprasza na bezpłatne wystawy w czasie ferii. » więcej 2012-01-13, godz. 15:55 Wybitny skrzypek zagra w Filharmonii Szczecińskiej Krzysztof Jakowicz zaprezentuje Koncert G-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta. » więcej 2012-01-12, godz. 13:35 Otwarcie digital_iów. Na początek "Głos Boga" Impuls z ludzkiego mózgu uruchamia klawiaturę fortepianu. Ten przetwarza słowa w dźwięk. Praca "Deus Cantando" rozpocznie dzisiaj tegoroczny festiwal digital_ia » więcej 2012-01-11, godz. 13:55 "Świadectwo kamieni" na fotografiach Kamienie, świadkowie naszego przemijania, to główny temat wystawy w Galerii Libra Uniwersytetu Szczecińskiego przygotowanej przez Grupę Twórczą FOTO-QUORTET. » więcej 2012-01-09, godz. 16:27 Jak zamienić budynek w ekran i wyświetlić na nim fascynujące obrazy? Tego uczą się uczestnicy warsztatów mappingu 3D w szczecińskim Klubie XIII Muz. Wspólnie stworzą krótki pokaz, który zobaczą goście tegorocznego Festiwalu "digital_ia 12". » więcej 2012-01-09, godz. 13:33 Świąteczny koncert Szczecinian w S-1 [ZDJĘCIA] Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie jest obecny na scenie muzycznej już od ponad 11 lat. » więcej 2012-01-09, godz. 13:27 "Te Deum" zabrzmiało w Katedrze [ZDJĘCIA] Utwór był formą podziękowania za powstanie Akademii Sztuki. » więcej 2012-01-09, godz. 11:18 Nowy fortepian został przyjęty z honorami Koncertowy mercedes wśród fortepianów trafił w poniedziałek do Szkoły Muzycznej I stopnia w Szczecinie. » więcej 2012-01-07, godz. 13:53 "Te Deum" zabrzmi w szczecińskiej katedrze Utwór jest formą podziękowania za powstanie Akademii Sztuki. » więcej
593594595596597598599