Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Zakopane ruiny odsłonił archeolog Marcin Dziewanowski. Pod ziemią były też stare monety, potłuczone naczynia, witraże czy sztukaterie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Zakopane ruiny odsłonił archeolog Marcin Dziewanowski. Pod ziemią były też stare monety, potłuczone naczynia, witraże czy sztukaterie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Pozostałości po średniowiecznym kościele odnaleźli archeolodzy w Warzymicach. To posadzka i fundamenty rozebranej pół wieku temu budowli.
Zakopane ruiny odsłonił archeolog Marcin Dziewanowski. Pod ziemią były też stare monety, potłuczone naczynia, witraże czy sztukaterie.

- Na początku myślałem, że to jest jakieś zdobienie trumienne, ale to prawdopodobnie zdobienie obrusa - opowiada o znaleziskach Dziewanowski. - Są też sztukaterie, widać że były malowane, np. na zielono. Szybki witrażowe brązowe, żółte, niebieskie. Z nich było zrobione okno. Możemy mówić o takich "warzymickich Pompejach" - uważa archeolog.

XIII - wieczny kościół przetrwał do 1956 roku. Wtedy komunistyczne władze zdecydowały o jego rozbiórce.

Lokalne stowarzyszenie "Klamerka" z Warzymic chce, by ruiny stały się atrakcją turystyczną wsi. Ma kilka projektów zagospodarowania tego miejsca. Przygotowali je studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Jeden z pomysłów zakłada oznaczenie fundamentów i budowę skweru, inny - odtworzenie świątyni - mówi Dariusz Stefek ze stowarzyszenia.

- Z jednej strony byłoby to miejsce z kościołem, gdzie będzie można odprawiać nabożeństwa, a z drugiej strony byłaby to przestrzeń publiczna o założeniu parkowo - rekreacyjnym. To byłaby piękna wizytówka naszej wsi - zapewnia Dariusz Stefek.

Wykopaliska w Warzymicach zleciła gmina, jednak jeszcze nie wiadomo czy i w jaki sposób urzędnicy zagospodarują to miejsce. Odpowiedzialny za projekt pracownik jest teraz na urlopie.
Relacja Natalii Skawińskiej
- Z jednej strony byłoby to miejsce z kościołem, gdzie będzie można odprawiać nabożeństwa, a z drugiej strony byłaby to przestrzeń publiczna o założeniu parkowo - rekreacyjnym. To byłaby piękna wizytówka naszej wsi - zapewnia Dariusz Stefek.

Zobacz także

2008-09-19, godz. 12:45 Pierwszy koncert w Teatrze Polskim po remoncie Nowe fotele na widowni, nowa scena i nowe kolory... Efekty blisko 3-miesięcznego remontu Teatru Polskiego w Szczecinie są już widoczne. Otwarcie odświeżonej Dużej Sceny dziś wieczorem. » więcej 2008-09-15, godz. 16:14 Sztuka nagrodzony na Festiwalu Malarstwa Współczesnego Artysta z Częstochowy Jacek Sztuka zdobył Grand Prix odbywającego się w Szczecinie 22. Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego. » więcej 2008-09-15, godz. 11:55 Nowi aktorzy w Teatrze Współczesnym Dyrektorzy stołecznych teatrów zainteresowali się szczecińskimi artystami, którzy zagrali w odnoszącym sukcesy w kraju "Weselu" w reżyserii Anny Augustynowicz. W nowym sezonie w Teatrze Współczesnym zabraknie kilku aktorów. » więcej 2008-09-15, godz. 10:27 Festiwal malarstwa w Szczecinie 98 artystów z całego kraju będzie rywalizowało o główną nagrodę rozpoczynającego się dziś w Szczecinie XXII Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego. » więcej 2008-09-13, godz. 13:22 Targi Kultury w Klubie XIII Muz W Szczecinie rozpoczęły się I Targi Kultury. Na jej miłośników czekają między innymi debaty, kabarety, premiery filmów, koncert jazzowy i wystawa Józefa Robakowskiego. » więcej 2008-09-13, godz. 13:00 We Współczesnym pierwsza premiera po wakacjach Polską premierą sztuki Gerta Jonke'go "Zatopiona katedra" Teatr Współczesny w Szczecinie rozpocznie nowy sezon artystyczny. » więcej 2008-09-12, godz. 11:12 Zderzenia Sztuk i Kultur w Gryfinie Spektakle w plenerze, koncerty, projekcje filmowe, a także wystawy komiksów i fotografii to tylko niektóre z punktów programu II Edycji Zderzenia Sztuk i Kultur - Sztukowanie. » więcej 2008-09-03, godz. 11:03 Książka z goleniowskimi legendami 21 legend i podań związanych z Goleniowem zebranych zostało w książce, która trafiła właśnie do sprzedaży. » więcej 2008-09-02, godz. 14:15 Nowe komnaty w Zamku Książąt Pomorskich Nowe komnaty książęce doby renesansu i wczesnego baroku powstaną w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej 2008-08-29, godz. 10:26 Obrazy niderlandzkich malarzy w Muzeum Narodowym Zimowe i letnie krajobrazy, przestrzenie publicznych placów i ulic, wiatraki na wsi, rzeczne i morskie porty, ale też wnętrza kościołów i domostw. To wszystko zobaczyć na wystawie pod tytułem "Historie rozmaicie opowiedziane" w Muzeum… » więcej
686687688689690691692