Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

W piątek w Świnoujściu rusza Międzynarodowy Kampus Artystyczny Fama. Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
W piątek w Świnoujściu rusza Międzynarodowy Kampus Artystyczny Fama. Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
Koncerty, wystawy fotograficzne i spotkania z artystami, w sumie ponad 90 wydarzeń kulturalnych w ciągu dwóch tygodni. To wszystko czeka na mieszkańców i turystów w Świnoujściu. W piątek rusza tam Międzynarodowy Kampus Artystyczny Fama.
Festiwal odbędzie się już po raz 44. To właśnie na nim pierwsze laury zdobywali m.in. piosenkarz i poeta Marek Grechuta, polska piosenkarka Magda Umer czy szczeciński satyryk Henryk Sawka.

W czasach współczesnych Fama miała jednak "pod górkę". Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że świnoujski festiwal w ogóle się nie odbędzie, bo Ministerstwo Kultury obcięło dotację finansową.

Pieniądze, czyli 300 tysięcy złotych, dołożyło więc miasto. - Fama to dla nas sztandarowa impreza - podkreśla prezydent Świnoujścia, Janusz Żmurkiewicz.

Identycznego zdania jest dyrektor programowa festiwalu, Alicja Sawicka.

- Fama to wyjątkowa impreza, która wyróżnia się na tle innych - zaznacza. - Jej uczestnicy przyjeżdżają do nas nie tylko po to, żeby się pokazać i ewentualnie dostać jakąś nagrodę. Biorą udział w festiwalu przede wszystkim po to, by się poznać, nawiązać między sobą współpracę i poznać nowe formy.

Studencki festiwal Fama powstał ponad 40 lat temu. Co roku do Świnoujścia przyjeżdża blisko dwustu młodych artystów z Polski, którzy organizują dziesiątki przedstawień, koncertów i happeningów.

Tegoroczna impreza potrwa do 29 sierpnia.
- Fama to dla nas sztandarowa impreza - podkreśla prezydent Świnoujścia, Janusz Żmurkiewicz.
- Fama to wyjątkowa impreza, która wyróżnia się na tle innych - zaznacza dyrektor programowa festiwalu, Alicja Sawicka.

Zobacz także

2014-09-28, godz. 07:51 BNO i Alina Mleczko razem, czyli smyczki i saksofon na jednej płycie Nad tym albumem pracowali niemal 10 miesięcy. Muzycy ze szczecińskiej orkiestry kameralnej Baltic Neopolis oraz saksofonistka Alina Mleczko nagrali wspólną płytę. Premiera krążka odbyła się w sobotę wieczorem w Trafostacji Sztuki… » więcej 2014-09-27, godz. 08:09 Maestro Jerzy Maksymiuk oczarował publiczność W piątek w szczecińskiej Filharmonii można było usłyszeć "Wielką Symfonię" Franza Schuberta. » więcej 2014-09-26, godz. 22:34 Cafe Rico w Radiu Szczecin [WIDEO] Szczecińska grupa Cafe Rico zaprezentowała się podczas pierwszej po wakacjach odsłony naszego cyklu 3x1. Koncertu zespołu można było posłuchać w piątkowej audycji "Schody do nieba". » więcej 2014-09-26, godz. 18:01 Słynny ołtarz w Muzeum Pergamońskim do niedzieli Wybierasz się do Berlina i chcesz zobaczyć słynny Wielki Ołtarz Zeusa w Muzeum Pergamońskim? Musisz się pospieszyć. Wystawa będzie otwarta tylko do 28 września. » więcej 2014-09-26, godz. 16:19 Są jeszcze bilety na koncert Chrisa Bottiego Światowej klasy trębacz wystąpi w najbliższą niedzielę w Arena Szczecin przy ul. Szafera. » więcej 2014-09-26, godz. 08:02 Radiowy Oscar dla Bartosza Panka Polak laureatem Prix Italia, czyli najbardziej prestiżowego konkursu dla radiowców i twórców telewizyjnych. Bartosz Panek, dziennikarz Polskiego Radia, otrzymał nagrodę za reportaż "Chcę Więcej". » więcej 2014-09-25, godz. 13:15 3x1 wraca na antenę Radia Szczecin [WIDEO] Po wakacyjnej przerwie na antenę Radia Szczecin wraca cykl minikoncertów 3x1. W najbliższy piątek, w audycji "Schody do nieba", będzie można posłuchać szczecińskiej grupy Cafe Rico. Start o 22. » więcej 2014-09-21, godz. 21:21 Zakończył się XIX Powszechny Zjazd Historyków Polskich Prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego, prof. Jan Szymczak zamknął XIX Powszechny Zjazd Historyków Polskich, który od środy odbywał się w Szczecinie i innych miastach regionu. » więcej 2014-09-21, godz. 09:15 Nagrody Pro Arte przyznane. Kto rozsławiał kulturę regionu? Pisarka, fotografik, dyrygent i rzeźbiarz są laureatami nagrody Pro Arte. » więcej 2014-09-20, godz. 07:37 "Miasto 44" już w kinach. Film o powstaniu budzi kontrowersje Produkcję Jana Komasy można oglądać od piątku. Film pokazuje przebieg Powstania Warszawskiego z punktu widzenia dorastających Polaków - uczestników walk. » więcej
463464465466467468469