Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

W piątek w Świnoujściu rusza Międzynarodowy Kampus Artystyczny Fama. Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
W piątek w Świnoujściu rusza Międzynarodowy Kampus Artystyczny Fama. Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
Koncerty, wystawy fotograficzne i spotkania z artystami, w sumie ponad 90 wydarzeń kulturalnych w ciągu dwóch tygodni. To wszystko czeka na mieszkańców i turystów w Świnoujściu. W piątek rusza tam Międzynarodowy Kampus Artystyczny Fama.
Festiwal odbędzie się już po raz 44. To właśnie na nim pierwsze laury zdobywali m.in. piosenkarz i poeta Marek Grechuta, polska piosenkarka Magda Umer czy szczeciński satyryk Henryk Sawka.

W czasach współczesnych Fama miała jednak "pod górkę". Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że świnoujski festiwal w ogóle się nie odbędzie, bo Ministerstwo Kultury obcięło dotację finansową.

Pieniądze, czyli 300 tysięcy złotych, dołożyło więc miasto. - Fama to dla nas sztandarowa impreza - podkreśla prezydent Świnoujścia, Janusz Żmurkiewicz.

Identycznego zdania jest dyrektor programowa festiwalu, Alicja Sawicka.

- Fama to wyjątkowa impreza, która wyróżnia się na tle innych - zaznacza. - Jej uczestnicy przyjeżdżają do nas nie tylko po to, żeby się pokazać i ewentualnie dostać jakąś nagrodę. Biorą udział w festiwalu przede wszystkim po to, by się poznać, nawiązać między sobą współpracę i poznać nowe formy.

Studencki festiwal Fama powstał ponad 40 lat temu. Co roku do Świnoujścia przyjeżdża blisko dwustu młodych artystów z Polski, którzy organizują dziesiątki przedstawień, koncertów i happeningów.

Tegoroczna impreza potrwa do 29 sierpnia.
- Fama to dla nas sztandarowa impreza - podkreśla prezydent Świnoujścia, Janusz Żmurkiewicz.
- Fama to wyjątkowa impreza, która wyróżnia się na tle innych - zaznacza dyrektor programowa festiwalu, Alicja Sawicka.

Zobacz także

2012-03-17, godz. 15:03 Jak zatrzymać czas? "Paskuda i Maruda" na deskach Pleciugi W sklepie prowadzonym przez czarownicę można nabyć różne specyfiki. Jedne leczą choroby, inne dodają odwagi i uroku. Jednak szybko okazuje się, że to co miało pomóc sprawia same kłopoty. Dziś w Teatrze Lalek Pleciuga premiera… » więcej 2012-03-17, godz. 13:10 Muzyczni Ambasadorzy Szczecina promują miasto i nową płytę Żywiołowe ska, sporo punk rocka, trochę reggae, funka i hip hopu. Dziś premiera najnowszej płyty szczecińskiej grupy Skambomambo, który jest Ambasadorem naszego miasta. » więcej 2012-03-16, godz. 12:09 Mistrzowie gitary zagrają na Zamku Po raz 15. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie organizuje Wiosenne Koncerty Gitarowe. Festiwal odbędzie się w dniach 24 marca - 1 kwietnia. » więcej 2012-03-15, godz. 18:00 Włącz Orkiestrę - dziś elektryzujące tanga Znakomity akordeonista i bandoneonista, Wiesław Prządka, wystąpi dziś w Studio Koncertowym Radia Szczecin. W programie kolejnego wieczoru z cyklu "Włącz Orkiestrę" - historia tanga. » więcej 2012-03-14, godz. 12:09 Classic meet Jazz w Radiu Szczecin Pianistka Joanna Gajda, mająca na swoim koncie współpracę m.in. z Billy Harperem oraz czołowy polski perkusista jazzowy - Marcin Jahr wystąpią w studio koncertowym Radia Szczecin w ramach Festiwalu "Zmagania Jazzowe". » więcej 2012-03-13, godz. 19:03 Inne spojrzenie na Szczecin, czyli... Inne spojrzenie na Szczecin to główna idea przyświecająca Festiwalowi 13 Sphere, na który po raz czwarty zaprasza Klub 13 Muz. » więcej 2012-03-11, godz. 20:43 "Classic meet Jazz" w S-1 Radio Szczecin oraz Stowarzyszenie Orkiestra Jazzowa zapraszają na kolejny koncert z cyklu "Środek Jazzu" - łączący w sobie klasykę i jazz. » więcej 2012-03-10, godz. 16:05 "Szczecin między nami" Jak widzą nasze miasto uczestnicy miejskiego pleneru malarskiego można przekonać się przychodząc na wystawę do Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2012-03-09, godz. 18:16 Premiera Zemsty nietoperza w hali opery Po 25 latach na deski szczecińskiej Opery na Zamku powraca "Zemsta nietoperza" Johanna Straussa. » więcej 2012-03-08, godz. 16:35 Wielkie zdjęcie na placu w Maszewie "Kobiety na wolność" pod takim hasłem Teatr Krzyk z Maszewa będzie świętować Dzień Kobiet. » więcej
596597598599600601602