Prawie 120 kurhanów w Zachodniopomorskiem odkryli naukowcy Uniwersytetu Szczecińskiego. Teraz sprawdzają, z jakiego okresu pochodzi znalezisko. Kopce mogą być pozostałością neolitu, czyli mogą mieć nawet pięć tysięcy lat. Równie dobrze mogą pochodzić ze średniowiecza i mieć ok. tysiąca lat.
Wiadomo jednak, że mogiły znajdują się na wschód od Szczecina, w pobliżu Strumian. Mają ok. siedmiu metrów średnicy i są wysokie na ponad pół metra. Znacznie większe są kurhany odkryte w okolicach Iny. Mają nawet 25 metrów średnicy i ponad pięć metrów wysokości.
Podczas miesięcznych, żmudnych prac naukowcy zdołali przebadać tylko jeden z kopców.
- Znaleźliśmy w nim fragmenty naczyń ceramicznych. Nie zarejestrowaliśmy za to ludzkich szczątków, co nie oznacza że nigdy ich tam nie było. Na przestrzeni wieków mogły się rozłożyć - wyjaśnia archeolog Grzegorz Szalast z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Teraz archeolodzy badają, z jakiego okresu pochodzą kopce. Naukowcy odkryli je dzięki zdjęciom z lotniczego skanowania laserowego, które wykonywane jest nad całą Polską w ramach rządowego projektu Informatycznego Systemu Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami.
Zobacz także
2015-02-14, godz. 21:07
Szumowska ze Srebrnym Niedźwiedziem Berlinale
Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale otrzymała polska reżyserka Małgorzata Szumowska za film "Body".
» więcej
2015-02-14, godz. 21:06
Koncerty i wykłady upamiętniające Jasińskiego
Utwory Marka Jasińskiego zabrzmiały w sobotę wieczorem w sali Starej Filharmonii Szczecińskiej. Kompozycje wykonali uczniowie szkół muzycznych ze Szczecina i Stargardu.
» więcej
2015-02-14, godz. 08:17
Rockowy wieczór w filharmonii. Dire Straits na skrzypce i wiolonczele
Utwory zespołu Dire Straits w symfonicznej wersji zagrała orkiestra Filharmonii Szczecińskiej wraz z wokalistą Kubą Badachem i gitarzystą Markiem Napiórkowskim.
» więcej
2015-02-13, godz. 15:47
"To dla nas ważna data. Zawsze pamiętamy o tej rocznicy" [ZDJĘCIA]
Kadisz, czyli żydowska modlitwa zabrzmiała w piątek w miejscu dawnej synagogi w Szczecinie.
» więcej
2015-02-12, godz. 13:36
Do muzeum za złotówkę
Bilet za złotówkę dla uczniów i studentów do 26. roku życia wprowadziło szczecińskie Muzeum Narodowe. To w ramach ministerialnego programu "Kultura Dostępna". Dotąd ulgowa wejściówka kosztowała pięć zł.
» więcej
2015-02-09, godz. 21:52
Film „Body/Ciało” zobaczyła publiczność festiwalu filmowego w Berlinie
W poniedziałek wieczorem Małgorzata Szumowska pokazała na festiwalu filmowym w Berlinie swój najnowszy film pod tytułem "Body/Ciało". Obraz walczy o główną nagrodę Berlinale czyli Złotego Niedźwiedzia.
» więcej
2015-02-09, godz. 16:09
"To zaszczyt dla szkoły dostać kilka rysunków od mistrza" [ZDJĘCIA]
Prace znanego artysty trafiły do Liceum Plastycznego w Szczecinie. Pięć ikonografii Wojciecha Siudmaka przekazała w poniedziałek szczecińska fundacja "Sięgaj gwiazd".
» więcej
2015-02-09, godz. 11:06
Tomasz Lazar znów wyróżniony
Szczeciński fotografik wyróżniony w prestiżowym amerykańskim konkursie. Jury nagrody Pictures of the Year International doceniło Tomasza Lazara za cykl portretów zrobionych sybirakom.
» więcej
2015-02-09, godz. 06:26
"Ida" zgarnia kolejną nagrodę!
"Ida" Pawła Pawlikowskiego zdobyła nagrodę BAFTA. Została uznana przez Brytyjską Akademię Filmową najlepszym filmem nieanglojęzycznym. W swojej kategorii pokonała m.in. rosyjskiego "Lewiatana".
» więcej
2015-02-08, godz. 21:19
Trebunie-Tutki symfonicznie
Góralski zespół Trebunie-Tutki wystąpił w projekcie Legenda Tatr w Szczecińskiej Filharmonii. Oprócz Orkiestry Symfonicznej, muzykom towarzyszył Chór Akademii Morskiej.
» więcej