Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Pokaz dokumentu odbył się w poniedziałek w "Starej Rzeźni" na szczecińskiej Łasztowni. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Pokaz dokumentu odbył się w poniedziałek w "Starej Rzeźni" na szczecińskiej Łasztowni. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Kobiety działające w Solidarności w czasach PRL-u stały się tematem filmu "Solidarność według kobiet". Pokaz dokumentu odbył się w poniedziałek w "Starej Rzeźni" na szczecińskiej Łasztowni.
Bohaterkami filmu autorstwa Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego są uczestniczki strajku w Stoczni Gdańskiej, redaktorki podziemnych gazet i działaczki związków zawodowych.

Historia zwykle pisana jest czynami mężczyzn. Ten film jest dowodem na to, że jest nieco inaczej - podkreśla reżyserka.

- Brakowało nam tej kobiecej twarzy Solidarności - przyznaje Marta Dzido. - Solidarność to była wspólna sprawa. To była sprawa, o którą walczyli nie tylko mężczyźni. Walczyły o nią także kobiety.

Małgorzata Tremblińska, działaczka ze Szczecina, twierdzi jednak, że historia nie ma podziału na role męskie i żeńskie. - Ten problem jest trochę wydumany. Ja i mąż działaliśmy wspólnie - mówi Tremblińska. - Bardzo dobrze wspominam tamten czas i działalność. Było poczucie wspólnoty.

W pokazie filmowym uczestniczyli uczniowie szczecińskich szkół średnich. - To było również spotkanie z żywą historią - oceniają licealiści. - Natomiast sam film był fajny i dobrze przygotowany.

Autorzy dokumentu zapewnili, że historia kobiecej Solidarności nie skończy się na filmie. W tym roku planują wydać książkę na ten temat, gdzie znajdzie się historia kolejnych bohaterek czasów PRL-u.
Relacja Pauliny Sawickiej.

Zobacz także

2016-06-15, godz. 22:44 Sasinowski z nową książką Premiera nowej książki szczecińskiego prozaika Alana Sasinowskiego. "Szczery facet" to czwarty tytuł w dorobku pisarza i dziennikarza "Kuriera Szczecińskiego". » więcej 2016-06-15, godz. 08:47 "Poezja"... Anna Patrys zaśpiewała w Operze na Zamku Laureatka nagrody EMMY, znakomita interpretatorka muzyki współczesnej i śpiewaczka operowa wystąpiła w Szczecinie. » więcej 2016-06-14, godz. 08:49 Wystartował X Międzynarodowy Festiwal Chóralny Ponad 250 artystów wzięło udział w koncercie inaugurującym X Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Szczecinie. » więcej 2016-06-12, godz. 22:19 Muzycy płyną (i grają) pod prąd do Wrocławia [WIDEO, ZDJĘCIA] Muzyka klasyczna, jazz oraz techo i to na jednej scenie - takiego miksu brzmień można było posłuchać przy szczecińskich Wałach Chrobrego. » więcej 2016-06-12, godz. 09:49 Artyści chcą pomagać artystom W Szczecinie i w całym Zachodniopomorskim żyje wielu artystów, którzy potrzebują pomocy. Często ich emerytura nie wystarcza na leki, rehabilitację, utrzymania. Szczeciński oddział Związku Artystów scen Polskich chce im pomóc. » więcej 2016-06-12, godz. 08:31 V symfonia Beethovena w hołdzie "Tym, którzy nie powrócili z morza" Od kilkunastu lat Opera na Zamku podczas Dni Morza organizuje na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie koncert poświęcony "Tym, którzy nie powrócili z morza". » więcej 2016-06-10, godz. 20:47 Festiwal Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego w Kołobrzegu Prawie pół tysiąca młodych wykonawców z całej Polski bierze udział w finale Festiwalu Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego w Kołobrzegu. » więcej 2016-06-09, godz. 21:02 Kowalski: Kiszczak nie był człowiekiem honoru Generał Czesław Kiszczak nie był człowiekiem honoru. W jego działaniach nie było miejsca na polską rację stanu, on reprezentował sowiecką - mówił w czwartek podczas promocji biografii generała jej autor Lech Kowalski. » więcej 2016-06-09, godz. 12:25 Biografia Kiszczaka. Promocja w Książnicy Promocja książki "Cze.Kiszczak" Lecha Kowalskiego odbędzie się w czwartek w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. » więcej 2016-06-09, godz. 10:41 Kołobrzeg w makietach 3D [ZDJĘCIA] Grupa 30 uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza pracuje nad idealnym odwzorowaniem zabudowań, jakie istniały w Kołobrzegu przed wiekami. » więcej
385386387388389390391