Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Pokaz dokumentu odbył się w poniedziałek w "Starej Rzeźni" na szczecińskiej Łasztowni. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Pokaz dokumentu odbył się w poniedziałek w "Starej Rzeźni" na szczecińskiej Łasztowni. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Kobiety działające w Solidarności w czasach PRL-u stały się tematem filmu "Solidarność według kobiet". Pokaz dokumentu odbył się w poniedziałek w "Starej Rzeźni" na szczecińskiej Łasztowni.
Bohaterkami filmu autorstwa Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego są uczestniczki strajku w Stoczni Gdańskiej, redaktorki podziemnych gazet i działaczki związków zawodowych.

Historia zwykle pisana jest czynami mężczyzn. Ten film jest dowodem na to, że jest nieco inaczej - podkreśla reżyserka.

- Brakowało nam tej kobiecej twarzy Solidarności - przyznaje Marta Dzido. - Solidarność to była wspólna sprawa. To była sprawa, o którą walczyli nie tylko mężczyźni. Walczyły o nią także kobiety.

Małgorzata Tremblińska, działaczka ze Szczecina, twierdzi jednak, że historia nie ma podziału na role męskie i żeńskie. - Ten problem jest trochę wydumany. Ja i mąż działaliśmy wspólnie - mówi Tremblińska. - Bardzo dobrze wspominam tamten czas i działalność. Było poczucie wspólnoty.

W pokazie filmowym uczestniczyli uczniowie szczecińskich szkół średnich. - To było również spotkanie z żywą historią - oceniają licealiści. - Natomiast sam film był fajny i dobrze przygotowany.

Autorzy dokumentu zapewnili, że historia kobiecej Solidarności nie skończy się na filmie. W tym roku planują wydać książkę na ten temat, gdzie znajdzie się historia kolejnych bohaterek czasów PRL-u.
Relacja Pauliny Sawickiej.

Zobacz także

2013-02-23, godz. 10:54 Szczeciński IPN wydał historyczny album Porcjowane tasakiem masło, manifestacje i starcia z policją - to wszystko można zobaczyć w albumie szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej z fotografiami zrobionymi podczas stanu wojennego. » więcej 2013-02-22, godz. 17:24 Wielkie podróżnicze święto w Gryfinie W Gryfinie rozpoczął się Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij. Przez blisko dwa tygodnie w kilku miejscach miasta i okolic odbywać się będą pokazy filmów ze wszystkich zakątków świata. » więcej 2013-02-22, godz. 13:23 Opera na Zamku nominowana do Fryderyka Akademia Fonograficzna ogłosiła listę kandydatów do najważniejszej nagrody muzycznej w Polsce. » więcej 2013-02-22, godz. 11:48 Konflikt w Filharmonii. Muzycy kontra dyrygent Część muzyków z orkiestry Filharmonii Szczecińskiej nie chce pracować z obecnym dyrygentem Michałem Dworzyńskim - pisze "Gazeta Wyborcza". » więcej 2013-02-21, godz. 18:40 Kolejne "dłonie" w Alei: Banaszak i Kamiński Czternaście odcisków dłoni przybędzie w tym roku w Alei Gwiazd w Międzyzdrojach. Znany jest też wstępny program tegorocznego Festiwalu Gwiazd. » więcej 2013-02-21, godz. 13:30 Olga Adamska w Radiu Szczecin [WIDEO] Olga Adamska - aktorka Teatru Polskiego w Szczecinie - była w czwartek gościem audycji "Moje miasto, moja muzyka" w związku z 16. urodzinami znanej i lubianej sceny kabaretowej "Czarnego Kota Rudego". » więcej 2013-02-20, godz. 18:56 Widzowie go kochają, świętuje urodziny [ZDJĘCIA, WIDEO] 16. urodziny świętuje szczeciński kabaret "Czarny Kot Rudy". Jubileusz uczci maratonem aż pięciu koncertów w Teatrze Polskim, a pierwszy już w środę - wystąpi Kabaret Tenor Czesława Jakubca. » więcej 2013-02-20, godz. 14:35 Japońska pianistka zagra dla dzieci [WIDEO] Fujiko Hemming wystąpi w środowy wieczór w Domu Kultury w Kamieńcu. Japońska pianistka zagra na rzecz szczecińskiego Stowarzyszenia Tęcza. » więcej 2013-02-19, godz. 16:17 Paczki z Zachodu: Czekało na nie wiele rodzin "Paczki solidarności" - to tytuł dokumentu Lwa Hohmanna, który opowiada o spontanicznym ruchu wsparcia Polaków przez Niemców z dawnego RFN. Film będzie można zobaczyć we wtorek w szczecińskim Inkubatorze Kultury. » więcej 2013-02-19, godz. 07:30 Nie będą oszczędzać na remoncie Zamku Nie 15 a 25 milionów ma kosztować remont Zamku Książąt Pomorskich. » więcej
546547548549550551552