Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

"Wyspa umarłych" Jacka Malczewskiego będzie ósmym obrazem artysty w kolekcji szczecińskiego muzeum. Fot. Paulina Sawicka [Radio Szczecin]
"Wyspa umarłych" Jacka Malczewskiego będzie ósmym obrazem artysty w kolekcji szczecińskiego muzeum. Fot. Paulina Sawicka [Radio Szczecin]
Pierwszy z obrazów, "Portret" łotewskiego artysty Jaquesa Chapiro zakupiło Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie. Fot. Paulina Sawicka [Radio Szczecin]
Pierwszy z obrazów, "Portret" łotewskiego artysty Jaquesa Chapiro zakupiło Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie. Fot. Paulina Sawicka [Radio Szczecin]
Obrazy Malczewskiego i Chapira za 100 tysięcy złotych wzbogaciły kolekcję szczecińskiego Muzeum Narodowego. Dzieła znajdą się w zbiorach XIX i XX-wiecznego malarstwa.
Pierwszy z obrazów, "Portret" łotewskiego artysty Jaquesa Chapiro zakupiło Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie.

- Dzieło malarza, nazywanego przez historyków spadkobiercą van Gogha to wyjątkowy nabytek - przekonuje prezes stowarzyszenia Edward Osina. - Zdecydowaliśmy się go kupić. Kosztuje 37 tysięcy złotych. Świetny obraz i bardzo ładnie wychodzi na zdjęciach.

"Wyspa umarłych" Jacka Malczewskiego będzie ósmym obrazem artysty w kolekcji szczecińskiego muzeum. Ten obraz szczecinianie obejrzą w lipcu w rocznicę urodzin artysty, w ramach akcji "Niech żyją mistrzowie".

Zbiory malarstwa europejskiego XIX-tego i XX wieku liczą już około 100 obrazów. Całą kolekcję będzie można obejrzeć jednak dopiero za kilka lat.

Jacek Malczewski to malarz i rysownik, jeden z najważniejszych polskich artystów przełomu XIX i XX wieku. Był uczniem Jana Matejki, a swój warsztat doskonalił m.in. w Paryżu i Wiedniu. W kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie znajduje się 8 dzieł artysty, m.in. "Autoportret z dwoma postaciami" z 1906 roku i "Moja dusza" z 1918.

Jaques Chapiro to łotewski twórca, który w porewolucyjnej Rosji tworzył murale i plakaty propagandowe. Później malował już w Paryżu, gdzie należał do artystycznej bohemy. Prace tego artysty można oglądać w galeriach w Paryżu, Moskwie, Chicago i Tel-Avivie.
- Dzieło malarza, nazywanego przez historyków spadkobiercą van Gogha to wyjątkowy nabytek - przekonuje prezes stowarzyszenia Edward Osina.

Zobacz także

2015-06-25, godz. 20:40 "Moje-twoje urodzino-imieniny" Chór Akademii Morskiej, aktorzy szczecińskich teatrów, malarze, rzeźbiarze i przyjaciele. Wszyscy przyszli na 'moje-twoje urodzino-imieniny' na podwórko przy Galerii pod Sukniami w Szczecinie. Urodzinową zabawę uświetnił wielki drewniany… » więcej 2015-06-25, godz. 06:56 Przeżyli piekło na ziemi. Mają swoją wystawę w Szczecinie [ZDJĘCIA] Osiemnaście portretów - osiemnaście historii o gehennie wywózek do sowieckich łagrów: w środę wieczorem ponad 200 osób wzięło udział w wernisażu wystawy fotografii 'Dzieci Syberii'. » więcej 2015-06-23, godz. 17:27 Szczecińska Filharmonia z szansą na kolejną nagrodę Gmach Szczecińskiej Filharmonii ma szansę stać się jednym z siedmiu cudów Polski w plebiscycie National Geographic. » więcej 2015-06-22, godz. 17:11 Niezwykła opowieść o trudnych relacjach z ojcami [ZDJĘCIA, WIDEO] Przedpremierowy pokaz filmu 'Father0' zrealizowanego z podopiecznymi Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży odbył się w poniedziałek w szczecińskim kinie Pionier 1907. » więcej 2015-06-21, godz. 18:20 Święto Muzyki na koniec sezonu w Filharmonii Blisko 500 szczecinian wzięło udział w 'Święcie Muzyki' w Filharmonii Szczecińskiej. Wcześniej wokół Filharmonii, w Alei Kwiatowej i na pl. Solidarności zaśpiewały zaproszone chóry i zespoły. Pod batutą Iwony Wiśniewskiej -… » więcej 2015-06-21, godz. 00:56 "Angole" zdobyły Gryfię Ewa Winnicka najlepszą autorką - została laureatką nagrody 'Gryfia' za zbiór reportaży 'Angole'. W sobotę w nocy w Starej Rzeźni w Szczecinie zakończyła się gala organizowana przez redakcję Kuriera Szczecińskiego. » więcej 2015-06-20, godz. 09:35 Organiści i chórzyści Kamieniu Pomorskim. Ruszył międzynarodowy festiwal W Kamieniu Pomorskim wystartował jeden z najstarszych festiwali muzycznych w Polsce. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej odbywa się po raz 51. W jego ramach do końca sierpnia, co piątek, w kamieńskiej katedrze będą… » więcej 2015-06-19, godz. 20:59 Szczecinianie zobaczyli poruszającą historię Niezwykłą historię o wywózce macedońskich i greckich dzieci do Polski mogli obejrzeć w piątek szczecinianie. » więcej 2015-06-19, godz. 15:40 Miasteczko miłośników czytania w centrum Szczecina [ZDJĘCIA] Miasteczko literackie stanęło na placu Lotników w Szczecinie. Targi towarzyszą Nagrodzie Literackiej dla Autorki Gryfia, która w piątek zostanie przyznana po raz czwarty. » więcej 2015-06-18, godz. 16:46 Rekordowy sezon Filharmonii Szczecińskiej Ponad 220 wydarzeń i blisko 150 tysięcy widzów - tak najkrócej można w liczbach podsumować mijający sezon w Filharmonii Szczecińskiej. » więcej
406407408409410411412