Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

"Wyspa umarłych" Jacka Malczewskiego będzie ósmym obrazem artysty w kolekcji szczecińskiego muzeum. Fot. Paulina Sawicka [Radio Szczecin]
"Wyspa umarłych" Jacka Malczewskiego będzie ósmym obrazem artysty w kolekcji szczecińskiego muzeum. Fot. Paulina Sawicka [Radio Szczecin]
Pierwszy z obrazów, "Portret" łotewskiego artysty Jaquesa Chapiro zakupiło Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie. Fot. Paulina Sawicka [Radio Szczecin]
Pierwszy z obrazów, "Portret" łotewskiego artysty Jaquesa Chapiro zakupiło Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie. Fot. Paulina Sawicka [Radio Szczecin]
Obrazy Malczewskiego i Chapira za 100 tysięcy złotych wzbogaciły kolekcję szczecińskiego Muzeum Narodowego. Dzieła znajdą się w zbiorach XIX i XX-wiecznego malarstwa.
Pierwszy z obrazów, "Portret" łotewskiego artysty Jaquesa Chapiro zakupiło Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie.

- Dzieło malarza, nazywanego przez historyków spadkobiercą van Gogha to wyjątkowy nabytek - przekonuje prezes stowarzyszenia Edward Osina. - Zdecydowaliśmy się go kupić. Kosztuje 37 tysięcy złotych. Świetny obraz i bardzo ładnie wychodzi na zdjęciach.

"Wyspa umarłych" Jacka Malczewskiego będzie ósmym obrazem artysty w kolekcji szczecińskiego muzeum. Ten obraz szczecinianie obejrzą w lipcu w rocznicę urodzin artysty, w ramach akcji "Niech żyją mistrzowie".

Zbiory malarstwa europejskiego XIX-tego i XX wieku liczą już około 100 obrazów. Całą kolekcję będzie można obejrzeć jednak dopiero za kilka lat.

Jacek Malczewski to malarz i rysownik, jeden z najważniejszych polskich artystów przełomu XIX i XX wieku. Był uczniem Jana Matejki, a swój warsztat doskonalił m.in. w Paryżu i Wiedniu. W kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie znajduje się 8 dzieł artysty, m.in. "Autoportret z dwoma postaciami" z 1906 roku i "Moja dusza" z 1918.

Jaques Chapiro to łotewski twórca, który w porewolucyjnej Rosji tworzył murale i plakaty propagandowe. Później malował już w Paryżu, gdzie należał do artystycznej bohemy. Prace tego artysty można oglądać w galeriach w Paryżu, Moskwie, Chicago i Tel-Avivie.
- Dzieło malarza, nazywanego przez historyków spadkobiercą van Gogha to wyjątkowy nabytek - przekonuje prezes stowarzyszenia Edward Osina.

Zobacz także

2015-05-27, godz. 10:18 Szkoła muzyczna otwiera się na Prawobrzeżu Filię na Prawobrzeżu otwiera od września Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Szczecinie. Trwa rekrutacja kandydatów. » więcej 2015-05-26, godz. 11:56 Zachwyciła jurorów "X Factor". Wystąpi w Szczecinie [ZDJĘCIA] Kasia Lins była gościem Marzeny Szóstak w audycji 'Moje miasto moja muzyka'. We wtorek wieczorem wystąpi z zespołem przed Anią Dąbrowską w Filharmonii Szczecińskiej. » więcej 2015-05-25, godz. 18:42 Znamy laureatów przeglądu Made In Szczecin Znamy laureatów przeglądu stowarzyszenia Made In Szczecin. Zakończyło się internetowe głosowanie na klipy zespołów biorących udział w konkursie. Na pierwszym miejscu uplasowała się funkowa grupa Frontrow. » więcej 2015-05-24, godz. 20:48 Światowej sławy tenor wystąpił w Szczecinie [ZDJĘCIA] Jeden z najznakomitszych tenorów świata Wiesław Ochman wystąpił w Filharmonii Szczecińskiej. » więcej 2015-05-23, godz. 18:12 Co na Dzień Matki? Paulina Holtz podpowiada [ROZMOWA] Dzień Matki to wyjątkowy dzień i powinien być wyjątkowo obchodzony - mówiła w 'Potyczkach Moniki Pyrek' w Radiu Szczecin Paulina Holtz. » więcej 2015-05-19, godz. 08:06 Ostatni moment na zgłaszanie kandydatur Ambasadorów Szczecina Jeszcze przez dwa tygodnie można zgłaszać kandydatury do tytułu Ambasadora Szczecina. » więcej 2015-05-18, godz. 20:53 Beethoven na zakończenie Festiwalu Muzyki Dawnej VI Symfonia Ludwiga van Beethovena zabrzmiała w niedzielę wieczorem w kościele św. Jana Ewangelisty w Szczecinie. Dzieło wykonała Orkiestra FAMD.pl. Koncert odbył się na zakończenie Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej. » więcej 2015-05-17, godz. 22:44 Uniwersytet Szczeciński świętuje. Na początek koncert w filharmonii [ZDJĘCIA, WIDEO, WYWIAD] Uniwersytet Szczeciński świętuje 30 urodziny. Z tej okazji władze uczelni zaplanowały szereg uroczystości. » więcej 2015-05-17, godz. 10:05 Nocne oblężenie architektonicznej perły Europy W tym roku tylko w samym Szczecinie odwiedzić można było w ramach 'Nocy Muzeów' kilkadziesiąt miejsc. Po raz pierwszy swoje drzwi nocą otworzyły między innymi Filharmonia i Stara Rzeźnia. » więcej 2015-05-16, godz. 08:02 Dzieło sprzed 900 lat w szczecińskiej katedrze Średniowieczny dramat liturgiczny zabrzmiał w piątek wieczorem w szczecińskiej katedrze. Utwór sprzed blisko 900 lat zagrał i zaśpiewał krakowski zespół Flores Rosarum. Koncert odbył się w ramach 12 Szczecińskiego Festiwalu Muzyki… » więcej
408409410411412413414