Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Zwyciężczynią została Ewa Winnicka za zbiór reportaży "Angole". Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Zwyciężczynią została Ewa Winnicka za zbiór reportaży "Angole". Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Ewa Winnicka najlepszą autorką - została laureatką nagrody "Gryfia" za zbiór reportaży "Angole". W sobotę w nocy w Starej Rzeźni w Szczecinie zakończyła się gala organizowana przez redakcję Kuriera Szczecińskiego.
W jury zasiadał między innymi nasz kolega redakcyjny Konrad Wojtyła.

Ewa Winnicka była już finalistką Gryfii w 2012 roku za książkę "Londyńczycy", która opisywała powojenną, przymusową polską emigrację. - Tym razem to historia o najnowszej emigracji - tłumaczyła Winnicka. - Opowieść o nas, którzy po 2005 roku gigantyczną ławą wyjechaliśmy na Wyspy. To opowieść o tym, jak oni i jak my postrzegamy tubylców.

- Autorka pochyla się nad swoimi bohaterami - mówiła przewodnicząca jury Joanna Laprus-Mikulska. - Winnica unika ocen i swoich bohaterów prowadzi z czułością doskonałego bohatera i niewidocznie, niejako obok, a jednocześnie z ogromną empatią i koncentracją.

Winnicka po odebraniu nagrody powiedziała skromnie. - Zawsze jest miło dostać nagrodę. Po miesiącach i latach znojnych, fajnie być docenionym. Fajnie, że ludzie czytają książki - stwierdziła Winnicka.

Oprócz statuetki autorka otrzymała czek na 50 tysięcy złotych. Do Gryfii nominowane były także: Kalina Błażejowska za „Uparte serce. Biografię Poświatowskiej”, Sylwia Chutnik za „W krainie czarów” oraz Magdalena Grzebałkowska za „Beksińskich. Portret podwójny”.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2015-07-29, godz. 20:41 Dzieje Szczecina na przestrzeni ostatnich 70 lat Siedemdziesiąta rocznica polskiego Szczecina to jeden z tematów najnowszego 'Szczecinera' czyli magazynu miłośników Szczecina. » więcej 2015-07-29, godz. 16:22 Historyczne odkrycie w Radziszewie [ZDJĘCIA] Kilkudziesięcioletni pomnik odkopali w Radziszewie pod Gryfinem lokalni miłośnicy historii. Monument został tam ustawiony w latach 20. lub 30. XX wieku. » więcej 2015-07-25, godz. 21:40 Grzegorz Turnau: "Przyjeżdżam do Szczecina z wielką przyjemnością" [ZDJĘCIA] Tłumy mieszkańców i turystów słuchało muzyki Grzegorza Turnaua w Szczecinie. Koncert - w ramach Jarmarku Jakubowego - odbył się w sobotę wieczorem na placu Orła Białego. » więcej 2015-07-24, godz. 13:22 Filmy Kolskiego nad Dąbskim Jan Jakub Kolski - znany polski reżyser, autor takich filmów jak 'Jańcio Wodnik', 'Historia kina w Popielawach' czy 'Pornograf' - jest gościem Dąbskich Wieczorów Filmowych. » więcej 2015-07-23, godz. 07:54 Wystartowało dąbskie święto filmowe Wystartował Festiwal Dąbskie Wieczory Filmowe. Około 100 osób w środę wieczorem obejrzało filmowe projekcje i wzięło udział w spotkaniu z aktorem Wojciechem Mecwaldowskim. » więcej 2015-07-22, godz. 23:42 Legenda jazzu w Szczecinie. Hancock zagrał na Zamku [ZDJĘCIA, WIDEO] Herbie Hancock wystąpił w Szczecinie. Koncert legendarnego amerykańskiego pianisty i kompozytora jazzowego odbył się w środę na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2015-07-18, godz. 09:01 Znany reżyser gościem "Lata z Muzami" Janusz Zaorski - reżyser 'Matki Królów', 'Piłkarskiego pokera' i 'Syberiady polskiej' - jest gościem 'Lata z Muzami' w Nowogardzie. » więcej 2015-07-17, godz. 17:12 Galeria ufundowana przez społeczeństwo [ZDJĘCIA] Pieniądze zbierał w internecie i się udało. W Szczecinie przy Kolumba powstała Galeria K4, czyli miejsce dla artystów różnych sztuk. » więcej 2015-07-16, godz. 07:00 Miłośnicy książki mają być zadowoleni Jedna duża, nowoczesna biblioteka miejska na Prawobrzeżu zamiast dwóch mniejszych - radni komisji kultury dają zielone światło planom dyrekcji i urzędu. » więcej 2015-07-13, godz. 08:38 Eksperymentalnie w szczecińskiej filharmonii Mandolina, lutnia, piszczałki na start. Szykuje się zacięta muzyczna rywalizacja w stolicy Pomorza Zachodniego. Filharmonia Szczecińska organizuje Turniej Muzyków Prawdziwych. » więcej
402403404405406407408