Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Stoczniowa świetlica, pochylnie z których wodowano statki i hale montażowe m.in. takie niedostępne na co dzień miejsca mogli w środę zwiedzić uczestnicy wycieczki zorganizowanej przez szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Fot. Łukasz Szełemej [
Stoczniowa świetlica, pochylnie z których wodowano statki i hale montażowe m.in. takie niedostępne na co dzień miejsca mogli w środę zwiedzić uczestnicy wycieczki zorganizowanej przez szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Fot. Łukasz Szełemej [
Stoczniowa świetlica, pochylnie z których wodowano statki i hale montażowe m.in. takie niedostępne na co dzień miejsca mogli w środę zwiedzić uczestnicy wycieczki zorganizowanej przez szczeciński oddział IPN.
Wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób. - Uczyłem się w Technikum Budowy Okrętów, miałem tu praktyki i chciałem zobaczyć, jak wygląda po wielu latach. Uważam, że to bardzo ważne miejsce w historii Szczecina, a ponieważ jestem szczecinianką to uważałam, że fajnie tu być, żeby dowiedzieć się czegoś więcej - mówili zwiedzający.

Jak mówi Mateusz Lipko z Instytutu Pamięci Narodowej, Stocznia Szczecińska odegrała ważną rolę w historii kraju.

- To właśnie stocznia i świetlica były centrum bardzo wielu być może najważniejszych wydarzeń w historii Szczecina. To właśnie w tym miejscu stocznia uzyskała swoje znaczenie na mapie całego kraju, a może nawet na mapie Europy okresu końca komunizmu - stwierdził Lipko.

Stocznia Szczecińska ostatecznie została zamknięta w połowie 2009 roku. Bez pracy zostało wtedy około czterech tysięcy osób.

Jeszcze jedna wycieczka, organizowana przez szczeciński IPN, odbędzie się w najbliższy piątek. Zwiedzanie stoczni zajmuje około dwóch godzin.
W wycieczce wzięło udział kilkadziesiąt osób.
Jak mówi Mateusz Lipko z Instytutu Pamięci Narodowej, Stocznia Szczecińska odegrała ważną rolę w historii kraju.
Realizacja: Piotr Rakowski [Radio Szczecin]

Zobacz także

2015-02-15, godz. 15:19 W Szczecinie szykuje się wielkie święto muzyki W szczecińskiej Off Marinie odbędzie się Record Store Day. To międzynarodowy dzień poświęcony m.in. małym, niezależnym sklepom z płytami oraz płytom winylowym. » więcej 2015-02-14, godz. 21:07 Szumowska ze Srebrnym Niedźwiedziem Berlinale Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale otrzymała polska reżyserka Małgorzata Szumowska za film "Body". » więcej 2015-02-14, godz. 21:06 Koncerty i wykłady upamiętniające Jasińskiego Utwory Marka Jasińskiego zabrzmiały w sobotę wieczorem w sali Starej Filharmonii Szczecińskiej. Kompozycje wykonali uczniowie szkół muzycznych ze Szczecina i Stargardu. » więcej 2015-02-14, godz. 08:17 Rockowy wieczór w filharmonii. Dire Straits na skrzypce i wiolonczele Utwory zespołu Dire Straits w symfonicznej wersji zagrała orkiestra Filharmonii Szczecińskiej wraz z wokalistą Kubą Badachem i gitarzystą Markiem Napiórkowskim. » więcej 2015-02-13, godz. 15:47 "To dla nas ważna data. Zawsze pamiętamy o tej rocznicy" [ZDJĘCIA] Kadisz, czyli żydowska modlitwa zabrzmiała w piątek w miejscu dawnej synagogi w Szczecinie. » więcej 2015-02-12, godz. 13:36 Do muzeum za złotówkę Bilet za złotówkę dla uczniów i studentów do 26. roku życia wprowadziło szczecińskie Muzeum Narodowe. To w ramach ministerialnego programu "Kultura Dostępna". Dotąd ulgowa wejściówka kosztowała pięć zł. » więcej 2015-02-09, godz. 21:52 Film „Body/Ciało” zobaczyła publiczność festiwalu filmowego w Berlinie W poniedziałek wieczorem Małgorzata Szumowska pokazała na festiwalu filmowym w Berlinie swój najnowszy film pod tytułem "Body/Ciało". Obraz walczy o główną nagrodę Berlinale czyli Złotego Niedźwiedzia. » więcej 2015-02-09, godz. 16:09 "To zaszczyt dla szkoły dostać kilka rysunków od mistrza" [ZDJĘCIA] Prace znanego artysty trafiły do Liceum Plastycznego w Szczecinie. Pięć ikonografii Wojciecha Siudmaka przekazała w poniedziałek szczecińska fundacja "Sięgaj gwiazd". » więcej 2015-02-09, godz. 11:06 Tomasz Lazar znów wyróżniony Szczeciński fotografik wyróżniony w prestiżowym amerykańskim konkursie. Jury nagrody Pictures of the Year International doceniło Tomasza Lazara za cykl portretów zrobionych sybirakom. » więcej 2015-02-09, godz. 06:26 "Ida" zgarnia kolejną nagrodę! "Ida" Pawła Pawlikowskiego zdobyła nagrodę BAFTA. Została uznana przez Brytyjską Akademię Filmową najlepszym filmem nieanglojęzycznym. W swojej kategorii pokonała m.in. rosyjskiego "Lewiatana". » więcej
444445446447448449450