Dziś rozpoczyna się 13. Festiwal Słowian i Wikingów.
Hasło tegorocznego festiwalu nawiązuje do bogatej historii Wolina, który w X-XI wieku był jednym z największych portów w Europie, odwiedzanym i zamieszkiwanym przez przedstawicieli wielu kultur i narodów. Na tegorocznym festiwalu zwiedzający będą mogli zobaczyć jak żyli mieszkańcy portowego miasta, jednego z największych ośrodków handlu sprzed tysiąca lat.
Bogaty program festiwalu przewiduje m.in. prezentacje wczesnośredniowiecznych rzemiosł takich jak garncarstwo, bednarstwo, kowalstwo, złotnictwo, szewstwo czy mennictwo, pokaz obozowiska Słowian, Wikingów oraz przedstawicieli innych kultur sprzed tysiąca lat.
Zaplanowano też stanowiska strzelania z łuku i rzucania oszczepem oraz posługiwania się niektórymi rodzajami wczesnośredniowiecznej broni. Tradycyjnie nie zabraknie też inscenizacji bitew wczesnośredniowiecznych, w tym także morskich z udziałem kilkuset wojowników z różnych krajów, prezentacji muzyki granej przez zespoły muzyki dawnej z różnych krajów. Nowością tegorocznego festiwalu będą inscenizacje legend związanych z różnorodnymi kulturami wczesnośredniowiecznymi.
Festiwal rozpocznie się dziś o godzinie 11 przemarszem uczestników festiwalu spod kościoła Św. Mikołaja, przez Rynek Wolina, na wyspę Ostrów. Parada przejdzie przez teren festiwalu, a następnie uda się na "pole bitwy", gdzie dokonane zostanie oficjalne otwarcie 13. Festiwalu Słowian i Wikingów Wolin-Jómsborg-Vineta 2007.
Zdjęcia z poprzednich edycji Festiwalu Wikingów znaleźć można na naszej wakacyjnej stronie: www.radio.szczecin.pl/wakacje.
Zobacz także
2009-09-03, godz. 11:22
Promocja albumu IPN w Szczecinie
Niemieckie i sowieckie zdjęcia z września 1939 roku znalazły się w albumie wydanym przez rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
» więcej
2009-09-01, godz. 14:43
Idziemy do kina jutro, w czwartek i w piątek
Szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie zaprasza w środę, w czwartek i w piątek na darmowy pokaz filmu "Jutro idziemy do kina" w reżyserii Michała Kwiecińskiego.
» więcej
2009-08-31, godz. 16:57
Omar Sosa zainauguruje "Morze Muzyki"
Omar Sosa - kubański kompozytor i pianista, jeden z najciekawszych i najbardziej wpływowych muzyków współczesnego jazzu - wystąpi 9 września Szczecinie.
» więcej
2009-08-31, godz. 15:47
Wrzesień `39 "Oczami wroga"
Spotkanie z Marcinem Krzanickim autorem albumu "Oczami wroga" uświetni szczecińską promocję książki Instytutu Pamięci Narodowej o II wojnie światowej.
» więcej
2009-08-30, godz. 10:44
Wystawa twórczości Malczewskich w Kołobrzegu
W Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu otwarto wystawę poświęconą twórczości Jacka i Rafała Malczewskich. Są to głównie szkice tworzone w różnych okresach życia Jacka Malczewskiego.
» więcej
2009-08-29, godz. 08:00
Downhill Summer Festival w Morzyczynie
Zawody sportowe w siedmiu konkurencjach oraz koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej to atrakcje dzisiejszego Downhill Summer Festivalu w Morzyczynie.
» więcej
2009-08-21, godz. 09:21
39. Fama na półmetku
O Trójząb Neptuna - nagrodę festiwalu walczy blisko 400 artystów z Polski, Ukrainy, Słowacji i Węgier.
» więcej
2009-08-20, godz. 08:36
Nietypowy pokaz mody na fotografiach
Osoby z zespołem Downa pojawiły się w nietypowych sceneriach - w strojach polskich projektantów - na fotografiach artysty Okio Petersena, które można od dziś oglądać na Zamku Książąt Pomorskich.
» więcej
2009-08-17, godz. 11:00
Słowacki nad Miedwiem
„Ja, co przebiegłszy świat - kochałem jedną” - to tytuł spektaklu, który odbył się na scenie Muszli Koncertowej w Morzyczynie. W widowisku wykorzystano utwory Juliusza Słowackiego w nietypowym, muzycznym wykonaniu.
» więcej
2009-08-16, godz. 14:19
Koniec "Wiatraka", będzie się działo!
W Świnoujściu dobiega końca 25. pływający festiwal piosenki morskiej "Wiatrak". Festiwal ten co roku przyciąga tłumy miłośników muzyki szantowej z całej Polski.
» więcej