Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Jarmark Cysterski na terenie byłego klasztoru. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Jarmark Cysterski na terenie byłego klasztoru. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Zwiedzanie miasta z przewodnikiem, turniej łuczniczy, regionalne smakołyki oraz pokazy walk średniowiecznych wojów - m.in. takie atrakcje czekały w sobotę na mieszkańców Cedyni. Odbyła się tam wojewódzka inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa.
Jej częścią był m.in. Jarmark Cysterski na terenie byłego klasztoru. Odwiedzający stoiska mogli kupić np. cedyńskie miody, sery oraz dżemy.

W piątek w Cedyni rozpoczęło się też Jubileuszowe Forum Szlaku Cysterskiego, a w sobotę ruszyły Europejskie Dni Dziedzictwa.

- Łączymy tutaj potencjały. Cedynia żyje historią. Pokazujemy naszą przeszłość dla wszystkich, którzy podążają szlakami kulturowymi, szlakami chociażby cystersów - tłumaczy Paweł Pawłowski, dyrektor Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu i dodaje, że chodzi o to, aby przybliżyć ludziom tradycję i historię regionu. - Na odwiedzających czeka prawdziwa gratka, bo dziś otwieramy XIX-wieczne piwnice na lód. Do zwiedzania będą dwie ogromne sale.

W programie Europejskich Dni Dziedzictwa, które potrwają cały wrzesień, są m.in.: wystawy, prezentacje i wykłady poświęcone historii naszego regionu, a także wycieczki z przewodnikami. Będzie można zwiedzić np. gmach Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie czy okręty ORP "Fala" i ORP "Władysławowo" w Kołobrzegu. Szczegółowy program EDD można znaleźć na stronie www.bdz.szczecin.pl.
Odwiedzający stoiska mogą kupić m.in. cedyńskie miody, sery oraz dżemy.
- Łączymy tutaj potencjały. Cedynia żyje historią. Pokazujemy naszą przeszłość dla wszystkich, którzy podążają szlakami kulturowymi, szlakami chociażby cystersów - tłumaczy Paweł Pawłowski, dyrektor Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu.

Zobacz także

2017-03-26, godz. 09:21 Obraz na krótko przed Holokaustem. Wystawa w Muzeum Narodowym "Świat utracony. Żydzi polscy - fotografie z lat 1918-1939" - to wystawa, którą otwarto w sobotę w Muzeum Narodowym w Szczecinie. » więcej 2017-03-25, godz. 10:42 Wiosenne Koncerty Gitarowe na Zamku Impreza odbędzie się już po raz XX na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej 2017-03-24, godz. 20:47 Tłumy pożegnały Młynarskiego Tłumy żegnały w piątek na warszawskich Powązkach Wojciecha Młynarskiego. Artyście w ostatniej drodze towarzyszyła najbliższa rodzina, przyjaciele, stołeczni aktorzy i piosenkarze oraz warszawiacy. Uroczystości pogrzebowe poprzedziła… » więcej 2017-03-24, godz. 14:08 Magiczna podróż w świat historii i legend Ukazało się nowe wydanie książki Moniki Wilczyńskiej „Zamkowe opowieści duszka Bogusia”. » więcej 2017-03-24, godz. 08:41 "Odyseja" w Książnicy. Na całym świecie w tym samym czasie Szczecinianie przypomną sobie w piątek tułaczkę Odyseusza w Książnicy Pomorskiej. Właśnie tam odbędzie się maraton czytania eposu. » więcej 2017-03-23, godz. 20:32 Polacy w Mandżurii. Nowa wystawa w Książnicy Pomorskiej [ZDJĘCIA] Polacy podczas budowy kolei w Chinach oraz miasta Harbin, polskie szkoły, instytucje kultury czy katolickie parafie w Harbinie - to wszystko można zobaczyć na wystawie zdjęć "Polacy w Mandżurii 1897-1949" w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie… » więcej 2017-03-23, godz. 09:22 Sumienie czyli godność w ramach Dni Kultury Żydowskiej W Szczecinie trwają VI Dni Kultury Żydowskiej. W środowy wieczór, w Secesja Café rozgorzała debata na temat: "Sumienie czyli godność". To jedno z głównych zagadnień ostatniego numeru kwartalnika "Więź", który w tym roku jest… » więcej 2017-03-22, godz. 23:54 Kolejne dzieło Wagnera w Szczecinie. "Tannhäuser" w Operze Jedną z największych oper romantycznych Ryszarda Wagnera - "Tannhäuser" - będzie można pod koniec marca zobaczyć na scenie Opery na Zamku w Szczecinie. To koprodukcja szczecińskiego teatru z Theater Vorpommern z Greifswaldu. » więcej 2017-03-22, godz. 15:41 Reprezentantka Rosji na Eurowizję nie wjedzie na Ukrainę Piosenkarka reprezentująca Rosję w tegorocznym konkursie Eurowizji dostała zakaz wjazdu na Ukrainę. Decyzja ma prawdopodobnie związek z koncertami, które Julia Samojłowa dawała na okupowanym przez Rosję Krymie. Konkurs Eurowizji odbędzie… » więcej 2017-03-22, godz. 10:20 60. rocznica urodzin Jacka Kaczmarskiego 60 lat temu, 22 marca 1957 roku urodził się Jacek Kaczmarski, poeta, pieśniarz i kompozytor. Identyfikowany z "Solidarnością", stanem wojennym i przemianami lat 80. w Polsce. Członek popularnego trio z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem… » więcej
344345346347348349350