Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Produkcja: Osorno
Nowy serial radiowy w gwiazdorskiej obsadzie wkrótce na naszej antenie. To opowieść o legendarnym kurierze i emisariuszu władz Polskiego Państwa Podziemnego.
Słuchowisko "Jan Karski" na zlecenie Radia Szczecin stworzył Krzysztof Czeczot. To trzecia taka produkcja naszej rozgłośni. Reżyser wcześniej zrealizował reportaż wojenny "Błękitna pustynia" i adaptację historycznej powieści Leopolda Tyrmanda "Filip".

Usłyszycie m.in aktora Zbigniewa Zamachowskiego i Jacka Braciaka czy szczecińskich artystów i dziennikarzy - Arkadiusza Buszkę, Adama Dzieciniaka czy Martina Hanfa.

W roli tytułowej występuje Jakub Gierszał, znany m.in. z filmu „Sala Samobójców”. Narratorem jest Wojciech Malajkat.

Serial rozpoczyna się w 1939 roku, kiedy Karski ma 25 lat - zdradza reżyser i autor Krzysztof Czeczot.

- Kończy się w roku 1944 kiedy już około 30-letni Jan Karski dociera do Białego Domu i tam przekazuje prezydentowi Rooseveltowi wiadomości, które niósł ze sobą jako emisariusz rządu polskiego. Czyli opowieść o wojnie w Polsce i Holokauście - zapowiada Czeczot.

Premiera radiowego serialu w styczniu 2016 roku. Produkcja powstała również w wersji komiksowej i jako gra miejska - specjalnie dla szkół do prowadzenia interaktywnych lekcji historii.

- Za tym idzie szereg dodatkowych zdarzeń. Będzie strona internetowa poświęcona Janowi Karskiemu, co ważne - w komiksie, tak żeby dostęp do niej był atrakcyjny dla młodych ludzi. Do tego gra miejska o człowieczeństwie, bohaterstwie, o tym jak ważne w życiu jest mieć ideały - mówi reżyser i autor Krzysztof Czeczot.

Serial audio 'Jan Karski'. Fot. Radio Szczecin

Serial audio pt. „Jan Karski” opowiada historię życia Jana Kozielewskiego (ps. Jan Karski) dziejącą się w latach 1939-1945. Od przystąpienia do konspiracji, aż po rozmowę z Franklinem D. Rooseveltem w Białym Domu, na której to emisariusz, jako naoczny świadek zdarzeń, opowiedział o sytuacji w okupowanej Polsce oraz o eksterminacji Narodu Żydowskiego.

W trakcie tej siedmiogodzinnej opowieści, którą podzieliliśmy na 13 odcinków, opowiadamy w jakich sposób funkcjonowało Państwo Podziemne, przedstawiamy drogę Jana Karskiego do Waszyngtonu, przechodząc chronologicznie przez najważniejsze epizody z życia naszego bohatera. Od początku wojny, aresztowanie i pobyt w sowieckim obozie jenieckim, ucieczkę z pociągu wiozącego Karskiego na roboty do III Rzeszy, pierwszą misję zakończoną dotarciem do rządu na uchodźstwie we Francji. Kolejne odcinki opowiadają o aresztowaniu przez gestapo, próbie samobójczej, odbiciu Karskiego z rąk okupanta, następne przedstawiają okres „londyński” zakończony wizytą w Białym Domu.

Serial „Jan Karski” to opowieść o odwadze, przyzwoitości, niezłomności ducha i sile człowieczeństwa. To powieść o ludziach, którzy mimo życia pod ciągłą presją brutalnego terroru, potrafili przeciwstawić się złu, które zadomowiło się w Polsce. Opowiadamy ten życiorys celowo skupiając się na młodości Jana Karskiego wierząc, że opowieść o młodym człowieku mocniej trafi do wyobraźni młodych ludzi.

W serialu wykorzystano fragmenty książki Jana Karskiego „Tajne państwo” wydawnictwa Znak Horyzont. Partnerami wydania jest Międzynarodowy Instytut Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej, Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego oraz Muzeum Historii Polski.

Serial realizowany jest w kilku językach: polskim, niemieckim, angielskim, rosyjskim, słowackim, francuskim oraz włoskim. Lektorem czytającym ścieżkę dialogową w języku polskim jest niezwykle popularny Janusz Szydłowski. Muzykę do serialu komponuje Adam Walicki. Słuchowisko powstało przy współpracy z firmą Osorno Production.
Zapowiedź Anny Łukaszek.
Zapowiedź Anny Łukaszek.
Serial audio "Jan Karski" - na zdjęciu odtwórca głównej roli Jakub Gierszał. Fot. Radio Szczecin
Serial audio "Jan Karski" - na zdjęciu odtwórca głównej roli Jakub Gierszał. Fot. Radio Szczecin
"Jan Karski". Fot. Radio Szczecin
"Jan Karski". Fot. Radio Szczecin

Zobacz także

2017-02-11, godz. 19:47 Zespół Kostka Cukru wystąpił w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] Było o słodyczach, cukrze i chomikach. W studiu S-1 Radia Szczecin wystąpił zespół ,,Kostka Cukru'. » więcej 2017-02-11, godz. 11:17 Migawka Radia Szczecin na żywo z udziałem słuchaczy [ZDJĘCIA] To była prawdziwa audycja na żywo, wspólnie z uczestnikami 97. Pleneru Migawki obejrzeliśmy zdjęcia ze szczecińskiej filharmonii. » więcej 2017-02-11, godz. 10:34 Wielkie świętowanie w Wenecji W sobotę pierwszy dzień karnawału w Wenecji. Towarzyszą mu jak przed rokiem nadzwyczajne środki bezpieczeństwa związane ze stałym zagrożeniem terrorystycznym. » więcej 2017-02-11, godz. 09:10 Muzeum Nobla w Dubaju Muzeum Nobla prezentujące historię laureatów szwedzkich nagród w dziedzinie fizyki otwarto w Dubaju. » więcej 2017-02-10, godz. 22:32 Bitwa Straussów w szczecińskiej filharmonii [ZDJĘCIA] Utwory Johanna i Richarda Straussów zabrzmiały w szczecińskiej filharmonii. W piątek wieczorem odbył się tam koncert pod hasłem 'Bitwa Straussów'. » więcej 2017-02-10, godz. 07:40 Performance w Muzeum Sztuki Współczesnej w Szczecinie [ZDJĘCIA] Koszula zamiast flagi, kamienie zawieszone na sznurach czy owoce granatu rozbijane głową. Takim performancem Antoni Karwowski razem z dwoma innymi artystami otworzył wystawę 'Sekretna czerń mleka' w szczecińskim Muzeum Sztuki Wspó… » więcej 2017-02-09, godz. 19:47 Światowe megagwiazdy na tegorocznym Sunrise Festival Armin van Buuren, a także Dmitri Vegas & Like Mike to gwiazdy tegorocznej edycji Sunrise Festival. » więcej 2017-02-09, godz. 17:47 Tom Hanks dostanie Fiata 126p [ZDJĘCIA] Amerykański aktor Tom Hanks chce osobiście odebrać Fiata 126p, którego przygotowali dla niego mieszkańcy Bielska-Białej. » więcej 2017-02-09, godz. 17:39 Muzeum szuka pamiątek po Żołnierzach Wyklętych Powstające w Warszawie Muzeum Żołnierzy Wyklętych zwraca się z prośbą do byłych żołnierzy podziemia niepodległościowego, a także osób represjonowanych w okresie PRL-u o przekazywanie pamiątek związanych z działalnością antykomunistyczną… » więcej 2017-02-09, godz. 08:12 Międzynarodowe kino z polskim akcentem w Berlinie W stolicy Niemiec rozpoczyna się wieczorem 67. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Berlinale. O główne nagrody, czyli Złote i Srebrne Niedźwiedzie, powalczy w tym roku 18 filmów, w tym najnowszy obraz Agnieszki Holland pod tytułem 'Po… » więcej
332333334335336337338