Nowy serial radiowy w gwiazdorskiej obsadzie wkrótce na naszej antenie. To opowieść o legendarnym kurierze i emisariuszu władz Polskiego Państwa Podziemnego.
Usłyszycie m.in aktora Zbigniewa Zamachowskiego i Jacka Braciaka czy szczecińskich artystów i dziennikarzy - Arkadiusza Buszkę, Adama Dzieciniaka czy Martina Hanfa.
W roli tytułowej występuje Jakub Gierszał, znany m.in. z filmu „Sala Samobójców”. Narratorem jest Wojciech Malajkat.
Serial rozpoczyna się w 1939 roku, kiedy Karski ma 25 lat - zdradza reżyser i autor Krzysztof Czeczot.
- Kończy się w roku 1944 kiedy już około 30-letni Jan Karski dociera do Białego Domu i tam przekazuje prezydentowi Rooseveltowi wiadomości, które niósł ze sobą jako emisariusz rządu polskiego. Czyli opowieść o wojnie w Polsce i Holokauście - zapowiada Czeczot.
Premiera radiowego serialu w styczniu 2016 roku. Produkcja powstała również w wersji komiksowej i jako gra miejska - specjalnie dla szkół do prowadzenia interaktywnych lekcji historii.
- Za tym idzie szereg dodatkowych zdarzeń. Będzie strona internetowa poświęcona Janowi Karskiemu, co ważne - w komiksie, tak żeby dostęp do niej był atrakcyjny dla młodych ludzi. Do tego gra miejska o człowieczeństwie, bohaterstwie, o tym jak ważne w życiu jest mieć ideały - mówi reżyser i autor Krzysztof Czeczot.
Serial audio pt. „Jan Karski” opowiada historię życia Jana Kozielewskiego (ps. Jan Karski) dziejącą się w latach 1939-1945. Od przystąpienia do konspiracji, aż po rozmowę z Franklinem D. Rooseveltem w Białym Domu, na której to emisariusz, jako naoczny świadek zdarzeń, opowiedział o sytuacji w okupowanej Polsce oraz o eksterminacji Narodu Żydowskiego.
W trakcie tej siedmiogodzinnej opowieści, którą podzieliliśmy na 13 odcinków, opowiadamy w jakich sposób funkcjonowało Państwo Podziemne, przedstawiamy drogę Jana Karskiego do Waszyngtonu, przechodząc chronologicznie przez najważniejsze epizody z życia naszego bohatera. Od początku wojny, aresztowanie i pobyt w sowieckim obozie jenieckim, ucieczkę z pociągu wiozącego Karskiego na roboty do III Rzeszy, pierwszą misję zakończoną dotarciem do rządu na uchodźstwie we Francji. Kolejne odcinki opowiadają o aresztowaniu przez gestapo, próbie samobójczej, odbiciu Karskiego z rąk okupanta, następne przedstawiają okres „londyński” zakończony wizytą w Białym Domu.
Serial „Jan Karski” to opowieść o odwadze, przyzwoitości, niezłomności ducha i sile człowieczeństwa. To powieść o ludziach, którzy mimo życia pod ciągłą presją brutalnego terroru, potrafili przeciwstawić się złu, które zadomowiło się w Polsce. Opowiadamy ten życiorys celowo skupiając się na młodości Jana Karskiego wierząc, że opowieść o młodym człowieku mocniej trafi do wyobraźni młodych ludzi.
W serialu wykorzystano fragmenty książki Jana Karskiego „Tajne państwo” wydawnictwa Znak Horyzont. Partnerami wydania jest Międzynarodowy Instytut Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej, Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego oraz Muzeum Historii Polski.
Serial realizowany jest w kilku językach: polskim, niemieckim, angielskim, rosyjskim, słowackim, francuskim oraz włoskim. Lektorem czytającym ścieżkę dialogową w języku polskim jest niezwykle popularny Janusz Szydłowski. Muzykę do serialu komponuje Adam Walicki. Słuchowisko powstało przy współpracy z firmą Osorno Production.
Zobacz także
2016-08-28, godz. 15:38
Spotkali się "Na Gotyckim Szlaku". Festiwal zawitał do Dąbia [ZDJĘCIA]
VII Letni Festiwal Wędrowny "Na Gotyckim Szlaku" zawitał do szczecińskiego Dąbia. W sobotę w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP wystąpił Zespół Wokalny Agniculi. Wcześniej można było poznać bogatą historię Dąbia.
» więcej
2016-08-27, godz. 08:28
"Miły piątkowy obowiązek". Zakończył się jeden z najstarszych festiwali w Polsce
Gitarowy występ Krzysztofa Meisingera zakończył 52. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim.
» więcej
2016-08-26, godz. 22:12
Żywe obrazy, czyli dzieła stworzone z kwiatów [ZDJĘCIA]
Obrazy z roślin można oglądać na dziedzińcu Muzeum Narodowego przy ul. Staromłyńskiej w Szczecinie. W piątek odbył się tam wernisaż prac florystki Anny Kubiak.
» więcej
2016-08-26, godz. 19:07
Fama dobiega końca. Co na finał?
46. festiwal Fama Gaz-System Terminal Sztuki w Świnoujściu dobiega końca. W piątek wieczorem w amfiteatrze odbędzie się koncert finałowy.
» więcej
2016-08-25, godz. 22:05
Dzieci z zespołem Downa współautorami szczecińskich pocztówek [ZDJĘCIA]
Dzieci z zespołem Downa zostały współautorami pocztówek ze Szczecinem w tle. W ramach projektu "Spotkanie z Mistrzem" maluchy fotografowały m.in. Zamek Książąt Pomorskich, filharmonię czy Wały Chrobrego. Towarzyszyła im i udzielała…
» więcej
2016-08-25, godz. 09:08
Światowe sławy gospel w Stargardzie
W Stargardzie ruszają warsztaty gospelowe. W bezpłatnych zajęciach, w centrum kultury, można brać udział do niedzieli, w godzinach od 10 do 13 i od 15 do 17.
» więcej
2016-08-23, godz. 08:06
Lazar z aparatem w Japonii. "Liczba grających była porażająca"
Jego zdjęcia o fenomenie Pokemonów opublikował The Washington Post - ambasador Szczecina Tomasz Lazar właśnie wrócił z podróży do Japonii.
» więcej
2016-08-22, godz. 16:43
Włoski gigant wycofał się z planu nakręcenia filmu w Szczecinie
Telewizja publiczna Rai miała w poniedziałek rozpocząć w Szczecinie zdjęcia do filmu fabularnego, w którym jedną z głównych ról gra Piotr Adamczyk. W ostatniej chwili zrezygnowała, przenosząc produkcję scen do Włoch i Niemie…
» więcej
2016-08-22, godz. 08:23
Lekcje tańca pod gołym niebem
Szczeciński Ogród Kultury przy ul. Św. Ducha organizuje od poniedziałku bezpłatny kurs salsy.
» więcej
2016-08-21, godz. 14:16
Niedzielne atrakcje na Famie [WIDEO]
Akustyczna muzyka, wernisaż prac o "wyspiarskiej" tematyce, kryminalny kabaret oraz koncert w słowiańsko-pogańskim klimacie - takie atrakcje czekają dziś na mieszkańców i turystów w Świnoujściu. Trwa tam 46. festiwal Fama Gaz-System…
» więcej