Nowy serial radiowy w gwiazdorskiej obsadzie wkrótce na naszej antenie. To opowieść o legendarnym kurierze i emisariuszu władz Polskiego Państwa Podziemnego.
Usłyszycie m.in aktora Zbigniewa Zamachowskiego i Jacka Braciaka czy szczecińskich artystów i dziennikarzy - Arkadiusza Buszkę, Adama Dzieciniaka czy Martina Hanfa.
W roli tytułowej występuje Jakub Gierszał, znany m.in. z filmu „Sala Samobójców”. Narratorem jest Wojciech Malajkat.
Serial rozpoczyna się w 1939 roku, kiedy Karski ma 25 lat - zdradza reżyser i autor Krzysztof Czeczot.
- Kończy się w roku 1944 kiedy już około 30-letni Jan Karski dociera do Białego Domu i tam przekazuje prezydentowi Rooseveltowi wiadomości, które niósł ze sobą jako emisariusz rządu polskiego. Czyli opowieść o wojnie w Polsce i Holokauście - zapowiada Czeczot.
Premiera radiowego serialu w styczniu 2016 roku. Produkcja powstała również w wersji komiksowej i jako gra miejska - specjalnie dla szkół do prowadzenia interaktywnych lekcji historii.
- Za tym idzie szereg dodatkowych zdarzeń. Będzie strona internetowa poświęcona Janowi Karskiemu, co ważne - w komiksie, tak żeby dostęp do niej był atrakcyjny dla młodych ludzi. Do tego gra miejska o człowieczeństwie, bohaterstwie, o tym jak ważne w życiu jest mieć ideały - mówi reżyser i autor Krzysztof Czeczot.
Serial audio pt. „Jan Karski” opowiada historię życia Jana Kozielewskiego (ps. Jan Karski) dziejącą się w latach 1939-1945. Od przystąpienia do konspiracji, aż po rozmowę z Franklinem D. Rooseveltem w Białym Domu, na której to emisariusz, jako naoczny świadek zdarzeń, opowiedział o sytuacji w okupowanej Polsce oraz o eksterminacji Narodu Żydowskiego.
W trakcie tej siedmiogodzinnej opowieści, którą podzieliliśmy na 13 odcinków, opowiadamy w jakich sposób funkcjonowało Państwo Podziemne, przedstawiamy drogę Jana Karskiego do Waszyngtonu, przechodząc chronologicznie przez najważniejsze epizody z życia naszego bohatera. Od początku wojny, aresztowanie i pobyt w sowieckim obozie jenieckim, ucieczkę z pociągu wiozącego Karskiego na roboty do III Rzeszy, pierwszą misję zakończoną dotarciem do rządu na uchodźstwie we Francji. Kolejne odcinki opowiadają o aresztowaniu przez gestapo, próbie samobójczej, odbiciu Karskiego z rąk okupanta, następne przedstawiają okres „londyński” zakończony wizytą w Białym Domu.
Serial „Jan Karski” to opowieść o odwadze, przyzwoitości, niezłomności ducha i sile człowieczeństwa. To powieść o ludziach, którzy mimo życia pod ciągłą presją brutalnego terroru, potrafili przeciwstawić się złu, które zadomowiło się w Polsce. Opowiadamy ten życiorys celowo skupiając się na młodości Jana Karskiego wierząc, że opowieść o młodym człowieku mocniej trafi do wyobraźni młodych ludzi.
W serialu wykorzystano fragmenty książki Jana Karskiego „Tajne państwo” wydawnictwa Znak Horyzont. Partnerami wydania jest Międzynarodowy Instytut Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej, Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego oraz Muzeum Historii Polski.
Serial realizowany jest w kilku językach: polskim, niemieckim, angielskim, rosyjskim, słowackim, francuskim oraz włoskim. Lektorem czytającym ścieżkę dialogową w języku polskim jest niezwykle popularny Janusz Szydłowski. Muzykę do serialu komponuje Adam Walicki. Słuchowisko powstało przy współpracy z firmą Osorno Production.
Zobacz także
2015-11-04, godz. 06:17
"Było bosko, rewelacyjnie". Nasi słuchacze po koncercie Simply Red [ZDJĘCIA]
Ponad 15 tysięcy osób bawiło się we wtorkowy wieczór na koncercie zespołu Simply Red w Mercedes Benz Arena w Berlinie. W tłumie byli również słuchacze Radia Szczecin, którzy wygrali bilety w cyklu "Radio Szczecin Live in Berlin…
» więcej
2015-11-03, godz. 16:23
Bubliczki proszą o adopcję [WIDEO]
Fani mogą pomóc Bubliczkom wydać trzecią płytę. W internecie trwa zbiórka na nagranie i produkcję krążka "Turbofolk".
» więcej
2015-11-03, godz. 16:02
Zaśpiewali na Malcie i zdobyli nagrodę
Chór Akademii Morskiej w Szczecinie został nagrodzony na 22. Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w stolicy Malty.
» więcej
2015-11-02, godz. 18:32
Masz zespół? Umiesz śpiewać? Wystąp na Święto Niepodległości
Młodzi wokaliści i zespoły - zamiast w garażu mają szansę zagrać koncert na Wałach Chrobrego w Święto Niepodległości.
» więcej
2015-10-30, godz. 19:00
Skład na Simply Red prawie w komplecie
Konrad ze Szczecina jest następną osobą, która zdobyła bilet na koncert brytyjskiej grupy Simply Red w Berlinie.
» więcej
2015-10-30, godz. 17:15
Requiem Jasińskiego w filharmonii
Requiem Marka Jasińskiego zabrzmi w piątek wieczorem w Filharmonii Szczecińskiej. "Requiem na chór chłopięcy, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną" nieżyjący już szczeciński kompozytor napisał w 1989 roku.
» więcej
2015-10-29, godz. 13:00
Teledysk na cześć Dywizjonu 303 [WIDEO]
"Jeszcze nigdy tak wielu, nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym". To właśnie na cześć tych nielicznych - polskich pilotów z Dywizjonu 303 - powstał specjalny teledysk w 75. rocznicę powietrznej Bitwy o Anglię.
» więcej
2015-10-28, godz. 19:49
Katarzyna jedzie na Simply Red
Katarzyna ze Świnoujścia jest kolejną osobą, która zdobyła bilet na koncert brytyjskiej grupy Simply Red w Berlinie.
» więcej
2015-10-28, godz. 08:58
Fotograficzne "Trochę przyjemności"
"Trochę przyjemności" według wiceprezesa Związku Polskich Artystów Fotografików. Wystawę zdjęć Andrzeja Zygmuntowicza przez najbliższy miesiąc można oglądać w galerii Związku na wydziale elektrycznym ZUT-u przy ulicy 26 Kwietnia…
» więcej
2015-10-27, godz. 18:45
Nowa, szczecińska muzyka w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA]
W najbliższej odsłonie cyklu [3x1], gościć będziemy grupę tsar . Koncertu zespołu będzie można posłuchać w środowej audycji "Schody do nieba" w Radiu Szczecin. Start po 23.
» więcej