Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Zachodniopomorska Biblioteka Cyfrowa w Książnicy Pomorskiej. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Zachodniopomorska Biblioteka Cyfrowa w Książnicy Pomorskiej. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Wybrane powieści, wiersze, muzyka czy... manifesty polityczne - łączy je jedno, od 1 stycznia są za darmo.
Chodzi o tak zwaną domenę publiczną. Prawo autorskie w Polsce chroni dzieło twórcy przez 70 lat, później każdy może je wykorzystać bezpłatnie. Ostatnio trafiły do niej między innymi wiersze Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, dzieła Wincentego Witosa czy... "Mein Kampf" Adolfa Hitlera.

O domenie publicznej dyskutowali goście "Radia Szczecin na Wieczór". Dyrektor Centrum Cyfrowego dr Alek Tarkowski tłumaczył, że dzieła artystów są chronione prawami autorskimi.

- Równie wiele, jak nie więcej dzieł jest w domenie publicznej, a to oznacza, że można je swobodnie wykorzystywać - mówi Tarkowski.

Coraz więcej dzieł z domeny publicznej trafia do internetu i to jest dobry kierunek - zauważył Kamil Śliwowski, przewodniczący prezydium Koalicji Otwartej Edukacji.

- Inwestując dziś w digitalizację, w biblioteki cyfrowe, inwestujemy w coś, co może nam powoli przynosić nam coraz więcej oszczędności i zysków - dodał Śliwowski.

Swoją domenę publiczną ma także nasz region. W Zachodniopomorskiej Bibliotece Cyfrowej jest 34 tysiące pozycji. Prawie połowa z nich to dzieła niemieckie, starodruki i dokumenty. Do tego również m.in. wszystkie numery Kuriera Szczecińskiego od 1945 do 1970 roku oraz listy Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Relacja Andrzeja Kutysa

Zobacz także

2018-02-21, godz. 12:23 Wielka gala Brit Awards. Kto faworytem? Ceremonia rozdania Brit Awards, czyli najważniejszych nagród brytyjskiego przemysłu muzycznego, odbędzie się w środę wieczorem w Londynie. » więcej 2018-02-20, godz. 21:28 Historia szczecińskiej "Solidarności" w radiowym studiu S1 [ZDJĘCIA] W Studiu S1 Radia Szczecin odbyła się promocja książki szczecińskiego historyka Roberta Kościelnego "Wiosna wolnych Polaków". Przedstawia ona historię Szczecińskiej „Solidarności” od sierpniowych strajków do wprowadzenia stanu… » więcej 2018-02-20, godz. 19:57 Rękopis Kronik Pomorskich zostanie przetłumaczony i wydany [ZDJĘCIA] Odnaleziony pod koniec ubiegłego roku w Schwerinie rękopis Kronik Pomorskich z przełomu XVI i XVII tłumaczony jest na język polski. Dziełem zajmują się pracownicy Książnicy Pomorskiej. » więcej 2018-02-20, godz. 18:50 „Pijani” na scenie Teatru Współczesnego Polska prapremiera spektaklu „Pijani” w reżyserii Norberta Rakowskiego według tekstu Iwana Wyrypajewa już wkrótce na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie. » więcej 2018-02-20, godz. 17:10 "Złożymy w końcu hołd ludziom, którzy zaangażowali się w walkę z komunistami" Jaka była rola szczecińskiej Solidarności w obaleniu komuny - odpowiedź na to pytanie padnie we wtorek w studiu koncertowym S1 Radia Szczecin. » więcej 2018-02-20, godz. 10:46 Zabytkowy kościół do remontu XIV-wieczny kościół w Białogardzie przejdzie remont. Świątynia pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny będzie miała odnowione witraże i nowe nagłośnienie. » więcej 2018-02-19, godz. 06:52 Nagrody BAFTA wręczone. Kto zgarnął najwięcej statuetek? Tegoroczne nagrody BAFTA rozdane. Nominowany, polsko-brytyjski "Twój Vincent" nie otrzymał statuetki w kategorii "animacja". Wygrał amerykański musical "Coco". » więcej 2018-02-17, godz. 09:25 Filharmonia świętuje jubileusz. "Rozkłada na łopatki" [ZDJĘCIA] Bisy i długie owacje na stojąco - tak zakończył się wieczorem koncert w Filharmonii w Szczecinie. Znakomita sopranistka Aleksandra Kurzak i równie wyśmienity tenor Roberto Alani zauroczyli publiczność swoim występem. » więcej 2018-02-16, godz. 11:40 Nadchodzi weekend z żeglarskim kinem Można już odbierać bezpłatne wejściówki na szczecińską edycję festiwalu JachtFilm. Zaproszenia dostępne są w trzech miejscach: Centrum Żeglarskim przy ul. Przestrzennej, Akademii Sztuki oraz Centrum Informacji Turystycznej w Alei… » więcej 2018-02-16, godz. 10:28 "Początek" w Trafostacji Sztuki Szczecin Najstarsze na świecie miejsce kultu, górska kolejka linowa zarządzana społecznie i pochodzenie Piastów to tematy wideoinstalacji Huberta Czerepoka. Wystawa zatytułowana "Początek" została w czwartek wieczorem otwarta w Trafostacji… » więcej
290291292293294295296