Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Realizacja: Piotr Rakowski [Radio Szczecin]
Szczecin ma Muzeum Tradycji Regionalnych. W czwartek nowe muzeum zostało otwarte w gmachu przy Staromłyńskiej 27. Powstało w miejsce Muzeum Sztuki Dawnej.
Zgromadzono tam eksponaty związane z Książętami Pomorskimi. Jest między innymi Gabinet Pomorski, w którym można zobaczyć monety, pieczęcie oraz Gemmę, czyli kamień z portretem Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na dziedzińcu muzeum stanęły rzeźby Mojżesza oraz Fryderyka II Wielkiego.

- Gmach przeszedł gruntowny remont sfinansowany częściowo z pieniędzy unijnych - przypomina Lech Karwowski, dyrektor Muzeum. - Na razie udało się nam gruntownie zmodernizować budynek, przede wszystkim sale wystawowe, nowe instalacje. Udostępniliśmy dziedziniec, mamy wystawę numizmatów i pieczęci pomorskich.

Dziś też na wystawę do Muzeum trafiła Gemma z podobizną Stanisława Augusta Poniatowskiego - dar Marion George z Berlina.

- Kilkusetletni klejnot od dawna był w posiadaniu rodziny pani Marii - mówi Gerhard Weiduschat z Towarzystwa Niemiecko-Polskiego z Berlina. - Zapytała mnie czy wiem, gdzie można przekazać taki dar. Potem była analiza tej Gemmy w Szczecinie i powiedzieli, że to wartościowe i chcieliby mieć to w muzeum.

Powstanie Muzeum Tradycji Regionalnych to jeden z etapów wielkiej przebudowy i modernizacji Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Remont pochłonął 8,5 miliona złotych. Muzeum Tradycji Regionalnych w Szczecinie można zwiedzać już w sobotę - wstęp wolny.
Relacja Małgorzaty Frymus.
Szczecin ma Muzeum Tradycji Regionalnych. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Szczecin ma Muzeum Tradycji Regionalnych. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Szczecin ma Muzeum Tradycji Regionalnych. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Szczecin ma Muzeum Tradycji Regionalnych. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]

Zobacz także

2017-10-20, godz. 20:32 "Janina Szczerska – pedagog w nowej rzeczywistości" [ZDJĘCIA] Kiedy w 1945 roku do Szczecina przybywają pierwsi Polacy, wśród nich jest Janina Szczerska, nauczycielka - polonistka. Przyjechała tu wracając do domu z obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. W czasie wojny była dwukrotnie aresztowana… » więcej 2017-10-19, godz. 12:10 Rusza jesienna odsłona Szczecin European Film Festival W programie Szczecin European Film Festival jest m.in. konkurs europejskich produkcji, kino dla dzieci, horrory czy spotkania z filmowcami. » więcej 2017-10-18, godz. 08:23 Najważniejsze wyróżnienie literackie na Wyspach dla Amerykanina Amerykański pisarz George Saunders zdobył Nagrodę Bookera - najważniejsze wyróżnienie literackie Wielkiej Brytanii. » więcej 2017-10-17, godz. 23:53 500-lecie Reformacji. Jest program szczecińskich obchodów Koncerty, naukowe seminaria, wycieczki, dyskusje, pokazy filmowe oraz nabożeństwa przygotowano w ramach Szczecińskich Obchodów 500-lecia Reformacji, które rozpoczną się 25 października. » więcej 2017-10-15, godz. 19:41 Szczeciński muzyk zbiera pieniądze na wydanie płyty [WIDEO] Drogtech ze swoją elektroniczną muzyką pojawił się między innymi w cyklu 3x1 w Radiu Szczecin. Teraz liczy na swoich fanów. » więcej 2017-10-14, godz. 23:45 Blunt Razor zwycięzcą Festiwalu Młodych Talentów [WIDEO, ZDJĘCIA] Zespół Blunt Razor wygrał XI Festiwal Młodych Talentów. Jury ogłosiło zwycięzcę w sobotę wieczorem, podczas wielkiego koncertu finałowego w szczecińskiej hali przy ulicy Szafera. » więcej 2017-10-14, godz. 19:52 Hanna Krall na Festiwalu Czytania w Szczecinie Powoli mija kolejny dzień 5. Festiwalu Czytania w Szczecinie. Na scenie ustawionej w sali pod Piramidą Książnicy Pomorskiej trwa spotkanie z aktorką Anną Seniuk. Swoje książki podpisuje też Hanna Krall. » więcej 2017-10-14, godz. 15:34 "Odkrywcy Wyobraźni" w Książnicy Pomorskiej [ZDJĘCIA] Podróżnik, autor programów telewizyjnych i człowiek do zadań specjalnych spotkał się w sobotę z mieszkańcami Szczecina. Przemek Kossakowski był gościem Festiwalu Czytania. » więcej 2017-10-14, godz. 15:27 Cienie zapomnianych kultur ponownie w Kołbaczu Paweł Sroczyński, założyciel organizacji Cohabitat, będzie gościem specjalnym 10. edycji "Cieni zapomnianych kultur" w Kołbaczu. Spotkanie odbędzie się w sobotę wieczorem w spichlerzu XIII-wiecznego kościoła pocysterskiego. » więcej 2017-10-14, godz. 12:45 Zmarła Anna Szałapak, artystka Piwnicy pod Baranami Nie żyje Anna Szałapak. Pieśniarka i artystka kabaretu "Piwnica Pod Baranami" zmarła 14 października, po długiej i ciężkiej chorobie. Miała 65 lat. » więcej
309310311312313314315