Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Muzeum Narodowe zademonstrowało obraz Wojciecha Gersona w swoich zbiorach. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Muzeum Narodowe zademonstrowało obraz Wojciecha Gersona w swoich zbiorach. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Muzeum Narodowe zademonstrowało obraz Wojciecha Gersona w swoich zbiorach. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Muzeum Narodowe zademonstrowało obraz Wojciecha Gersona w swoich zbiorach. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Obraz Wojciecha Gersona Bez ziemi. Pomorzanie wyparci przez Niemców na wyspy Bałtyku nareszcie w Szczecinie.
Namalowanym w 1888 roku dziełem szczecińskie muzeum interesowało się od kilku lat. Nie łatwo jednak było zebrać 805 tysięcy złotych, a na tyle ostatecznie udało się wynegocjować cenę od właścicieli. Z pomocą przyszło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dając 600 tysięcy, kolejne 100 tysięcy zebrało Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego. Pozostałą kwotę dorzucił Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski i samo muzeum.

Kolekcja malarstwa polskiego z przełomu XIX i XX wieku w muzeum jest dość obszerna, ale brakuje w niej wątków pomorskich.

- To jeden z nielicznych obrazów dotyczących walk germańsko-słowiańskich, bo nawet za wcześnie mówić niemiecko-słowiańskich, dotyczących tegoż właśnie terenu. I dlatego naturalnym miejscem tego obrazu jest Muzeum Narodowe w Szczecinie - mówi Lech Karwowski, dyrektor MN.

Historia obrazu jest bardzo ciekawa.

- Został od razu kupiony do prywatnej kolejki Stanisława Szwede, a po pierwszej wojnie światowej trafił do kolekcji warszawskiego przemysłowca Franciszka Pachalczyka - tłumaczył Jarosław Sellin, obecny na prezentacji sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tam był niemal do końca lat 90. Został jednak skradziony i na rynku pokazał się w zbiorach słynnego ART-B. Rodzina Pachalczyka po jego odzyskaniu wystawiła go na sprzedaż.

- Szybko zdecydowałem, że takie pieniądze znaleźć się muszą i cieszę się, że już na stałe będzie w szczecińskim MN - dodał Sellin.
Relacja Małgorzaty Frymus

Zobacz także

2016-06-15, godz. 08:47 "Poezja"... Anna Patrys zaśpiewała w Operze na Zamku Laureatka nagrody EMMY, znakomita interpretatorka muzyki współczesnej i śpiewaczka operowa wystąpiła w Szczecinie. » więcej 2016-06-14, godz. 08:49 Wystartował X Międzynarodowy Festiwal Chóralny Ponad 250 artystów wzięło udział w koncercie inaugurującym X Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Szczecinie. » więcej 2016-06-12, godz. 22:19 Muzycy płyną (i grają) pod prąd do Wrocławia [WIDEO, ZDJĘCIA] Muzyka klasyczna, jazz oraz techo i to na jednej scenie - takiego miksu brzmień można było posłuchać przy szczecińskich Wałach Chrobrego. » więcej 2016-06-12, godz. 09:49 Artyści chcą pomagać artystom W Szczecinie i w całym Zachodniopomorskim żyje wielu artystów, którzy potrzebują pomocy. Często ich emerytura nie wystarcza na leki, rehabilitację, utrzymania. Szczeciński oddział Związku Artystów scen Polskich chce im pomóc. » więcej 2016-06-12, godz. 08:31 V symfonia Beethovena w hołdzie "Tym, którzy nie powrócili z morza" Od kilkunastu lat Opera na Zamku podczas Dni Morza organizuje na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie koncert poświęcony "Tym, którzy nie powrócili z morza". » więcej 2016-06-10, godz. 20:47 Festiwal Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego w Kołobrzegu Prawie pół tysiąca młodych wykonawców z całej Polski bierze udział w finale Festiwalu Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego w Kołobrzegu. » więcej 2016-06-09, godz. 21:02 Kowalski: Kiszczak nie był człowiekiem honoru Generał Czesław Kiszczak nie był człowiekiem honoru. W jego działaniach nie było miejsca na polską rację stanu, on reprezentował sowiecką - mówił w czwartek podczas promocji biografii generała jej autor Lech Kowalski. » więcej 2016-06-09, godz. 12:25 Biografia Kiszczaka. Promocja w Książnicy Promocja książki "Cze.Kiszczak" Lecha Kowalskiego odbędzie się w czwartek w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. » więcej 2016-06-09, godz. 10:41 Kołobrzeg w makietach 3D [ZDJĘCIA] Grupa 30 uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza pracuje nad idealnym odwzorowaniem zabudowań, jakie istniały w Kołobrzegu przed wiekami. » więcej 2016-06-07, godz. 20:44 Czytelnia filologiczna US ma swojego patrona Czytelnia filologiczna Biblioteki Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego od teraz nosi imię profesora Erazma Kuźmy. » więcej
380381382383384385386