"Prawa zadziwienia" - tak nazywa się otwarta w Madrycie wystawa poświęcona Harremu Houdiniemu - jednemu z najsłynniejszych iluzjonistów świata, który żył na przełomie XIX i XX wieku. Wystawę można oglądać w galerii Fundacji Telefoniki.
Harry Houdini potrafił wychodzić z największych tarapatów. Uwalniał się z kajdanek, łańcuchów i kaftanów bezpieczeństwa. Potrafił to robić nawet będąc zawieszonym pod sufitem albo zanurzonym w wodzie. Na prezentowanej w Madrycie wystawie można obejrzeć zdjęcia używanych przez iluzjonistę przedmiotów, komentarze prasowe po jego występach i archiwalne filmy z pokazów Houdiniego. Jednym z najciekawszych eksponatów jest obwiązany pasami skórzany kaftan, z którego oswobadzał się artysta.
Autorzy ekspozycji wyjawiają też tajemnice sztukmistrza. Jedną z ich jest mechanizm ukryty w kajdankach, który je otwiera.
Poza sceną iluzjonistę pasjonowało demaskowanie spirytystów. Ufundował nawet nagrodę dla medium, które naukowo udowodni swoje zdolności. Pieniądze, prawie milion dolarów, wciąż czekają na zwycięzcę.
Autorzy ekspozycji wyjawiają też tajemnice sztukmistrza. Jedną z ich jest mechanizm ukryty w kajdankach, który je otwiera.
Poza sceną iluzjonistę pasjonowało demaskowanie spirytystów. Ufundował nawet nagrodę dla medium, które naukowo udowodni swoje zdolności. Pieniądze, prawie milion dolarów, wciąż czekają na zwycięzcę.
Zobacz także
2017-03-16, godz. 21:22
"Niektórzy mówią, że nic nie podnieca archeologa tak, jak..."
Porcelana, szkło, szczątki jadanych zwierząt, ubrania, czasami broń czy biżuteria, w późniejszych wiekach nawet książki i gazety to skarby, które czasami przez wieki kryją sekretne miejsca.
» więcej
2017-03-16, godz. 16:59
Dni Kultury Żydowskiej w Szczecinie
Koncert, przedstawienie teatralne, dyskusje, spotkania i wystawy. Kilkadziesiąt wydarzeń znalazło się w tegorocznym programie Dni Kultury Żydowskiej Adlojada, którego głównym celem jest popularyzacja kultury żydowskiej.
» więcej
2017-03-16, godz. 10:57
Czytanie może być opłacalne
Ministerstwo Kultury zastanawia się nad wprowadzeniem ulgi podatkowej dla kupujących książki. Taką propozycję złożyła w ministerstwie Polska Izba Książek.
» więcej
2017-03-15, godz. 21:41
Wojciech Młynarski nie żyje
W środę wieczorem zmarł po długiej chorobie Wojciech Młynarski - ikona polskiej piosenki kabaretowej, choć tytułów można przypisać mu co najmniej kilka - był też poetą, reżyserem i satyrykiem. Miał 75 lat.
» więcej
2017-03-15, godz. 16:11
Baltic Neopolis Orchestra z ambitnymi planami
Tournée po Chinach i Japonii, nagranie płyty z argentyńskim tango, koncerty z cyklu "Wielcy Koncermistrzowie" i występy z wirtuozami - takie plany na 2017 rok ma szczecińska orkiestra kameralna Baltic Neopolis Orchestra.
» więcej
2017-03-15, godz. 08:15
Filharmonia w Szczecinie szuka młodych wokalistów
Jeśli chcesz wziąć udział w nagraniu płyty oraz koncercie - spiesz się, jeszcze tylko w środę można zapisać się do castingu.
» więcej
2017-03-14, godz. 16:34
Rozpoczęły się Londyńskie Targi Książki
W tym roku gościem specjalnym są wydawcy i autorzy z Polski. W Londynie jest ponad pięćdziesięciu wydawców i kilkunastu autorów.
» więcej
2017-03-14, godz. 10:48
Zamek Książąt Pomorskich przedstawił plany na najbliższe miesiące
XX Wiosenne Koncerty Gitarowe oraz spotkanie z Marią i Andrzejem Sewerynami w Zamku Książąt Pomorskich. Przedstawiono program wydarzeń na najbliższe miesiące.
» więcej
2017-03-13, godz. 11:21
Rosjanie nie zbojkotują Eurowizji w Kijowie
Rosja nie zbojkotuje konkursu piosenki Eurowizji. Do Kijowa pojedzie Julia Samojłowa, która zaprezentuje piosenkę „Flame Is Burning”. Do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy Federacja Rosyjska wystawi swojego przedstawiciela.
» więcej
2017-03-13, godz. 10:24
Polska gościem honorowym Międzynarodowych Targów Książki w Londynie
We wtorek oficjalne otwarcie Międzynarodowych Targów Książki w Londynie, na których Polska będzie gościem honorowym. Już w poniedziałek w stolicy Wielkiej Brytanii odbędzie się z kolei Dzień Conrada, czyli Conrad Study Day w British…
» więcej