Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Obecnie Teatr Współczesny ma swoją siedzibę w gmachu Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego w Szczecinie. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Obecnie Teatr Współczesny ma swoją siedzibę w gmachu Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego w Szczecinie. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
To powinien być obiekt na najbliższe 50 a nawet 100 lat - tak o planowanej nowej siedzibie szczecińskiego Teatru Współczesnego mówił obecny dyrektor teatru.
Mirosław Gawęda w magazynie "Radio Szczecin na Wieczór" podkreślał, że niezależnie od tego, gdzie powstanie, teatr powinien posiadać przynajmniej dwie sceny oraz sale prób.

- Jeżeli już mówimy o nowym teatrze, no to musimy sobie zdawać sprawę z tego, że projektujemy go na następne 50 czy 100 lat. Chodzi o to, żeby te przestrzenie były. One nie muszą być jeszcze w pełni uzbrojone. To wszystko można zaadoptować, ale jeżeli tych przestrzeni się nie wykona to ich później nie będzie - mówił Gawęda.

Na razie nie jest przesądzone, gdzie powstanie. Pod uwagę branych jest kilka lokalizacji - plac z tyłu filharmonii, Nabrzeże Wieleckie przy Moście Kłodnym oraz okolice Portu Rybackiego Gryf.

Zgodnie z planem magistratu ostateczna lokalizacja nowej siedziby Teatru Współczesnego powinna być znana do końca 2018 roku - mówił architekt miasta, Jarosław Bondar.

- To jest maksymalny czas. Chcemy wybrać lokalizację, która będzie odpowiadała dyrekcji i zespołowi teatru. Tam, gdzie będą widzieli największy potencjał tego miejsca - mówił Bondar..

Teatr Współczesny od 1950 roku mieści się w pomieszczeniach Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego. Nie odpowiada to do końca ani muzealnikom, ani też aktorom. Umowa dzierżawy wygasa wraz z końcem 2026 roku.
Mirosław Gawęda w magazynie "Radio Szczecin na Wieczór" podkreślił, że niezależnie od tego, gdzie powstanie, teatr powinien posiadać przynajmniej dwie sceny oraz sale prób.
Na razie nie jest przesądzone, gdzie powstanie. Pod uwagę branych jest kilka lokalizacji - plac z tyłu filharmonii, Nabrzeże Wieleckie przy Moście Kłodnym oraz okolice Portu Rybackiego Gryf.

Zobacz także

2018-06-11, godz. 11:22 Nie żyje Roman Kłosowski - odtwórca Maliniaka Nie żyje aktor Roman Kłosowski - podał na swojej stronie Związek Artystów Scen Polskich. Był najbardziej znany z roli technika Romana Maliniaka w serialu Jerzego Gruzy "Czterdziestolatek". » więcej 2018-06-10, godz. 20:58 Piosenka Ci nie da zapomnieć, czyli przeboje stulecia w Opolu 55. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki trwa w Opolu. W niedzielę po godzinie 20 rozpoczął się koncert "Od Opola do Opola". Publiczność usłyszy między innymi Edytę Górniak, Margaret i Sarsę. » więcej 2018-06-10, godz. 08:40 Muzyczne aranżacje z kinowych hitów w centrum handlowym Na początek Filmowa Kaskada Muzyki, czyli aranżacje utworów z popularnych produkcji kinowych takich jak "La La Land", "Król Lew", "Szrek" czy "Różowa Pantera". Ruszył 4. Baltic Neopolis Festival. » więcej 2018-06-08, godz. 23:22 Marcin Świetlicki i "Zgniłość" w Szczecinie. Koncert w Trafo [WIDEO, ZDJĘCIA] "Zgniłość", czyli nowy projekt krakowskiego poety Marcina Świetlickiego i pianisty Michała Wandzilaka, wystąpił w piątek wieczorem w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. » więcej 2018-06-08, godz. 21:28 Ostatnie lata Brygady "Łupaszki". Jest nowa książka [ZDJĘCIA] Nowe fakty o 5 Brygadzie Wileńskiej w książce historyka Tomasza Łabuszewskiego. W swojej nowej publikacji pt. "5 Brygada Wileńska AK na Pomorzu, Warmii i Mazurach 1945-1947" Łabuszewski stara się zaprzeczyć propagandzie, jakoby żołnierze… » więcej 2018-06-08, godz. 09:59 Mundialowe przeboje w Opolu [WIDEO] W Opolu rozpoczyna się 55. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Zainauguruje go o godzinie 20.00 koncert "Przebój na Mundial". » więcej 2018-06-08, godz. 08:56 "Znają z twórczości, ale nie z twarzy". Jest okazja, żeby to zmienić Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Andrzej Wajda czy Wojciech Kilar - portrety wybitnych polskich twórców, różnych dziedzin polskiej kultury, autorstwa wybitnych fotografików od czwartku można oglądać w galerii Poziom 4. Filharmonii… » więcej 2018-06-07, godz. 23:15 Premiera "Guru" i tydzień tańca współczesnego. Opera zdradza program nowego sezonu Światowa prapremiera "Guru" Laurenta Petitgirarda, "Requiem wojenne" Benjamina Brittena, monumentalny muzyczny fresk z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zakończenia I wojny światowej czy Wieczór Baletów Polskich… » więcej 2018-06-07, godz. 22:01 "Murem za folklorem". Setki artystów zjadą do Pyrzyc Zespoły pieśni i tańca z Kazachstanu, Ukrainy, Polski, Serbii i Turcji zjadą do Pyrzyc. Po raz 38. odbędzie się tam międzynarodowy festiwal "Pyrzyckie Spotkania z Folklorem". Łącznie organizatorzy spodziewają się ponad 450 artystów… » więcej 2018-06-07, godz. 13:34 Nie żyje Barbara Wachowicz Nie żyje Barbara Wachowicz, historyk literatury, pisarka, reportażystka, publicystka i fotografik. Miała 81 lat. » więcej
267268269270271272273