Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Orły 2017 - wyróżnienia dla filmowców przyznaje Polska Akademia Filmowa w 17 kategoriach. W tym roku najwięcej - bo 14 - nominacji otrzymał "Wołyń" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Orły 2017 - wyróżnienia dla filmowców przyznaje Polska Akademia Filmowa w 17 kategoriach. W tym roku najwięcej - bo 14 - nominacji otrzymał "Wołyń" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
W poniedziałek poznamy zdobywców Polskich Nagród Filmowych - Orłów 2017. Wyróżnienia dla filmowców przyznaje Polska Akademia Filmowa w 17 kategoriach. W tym roku najwięcej - bo 14 - nominacji otrzymał "Wołyń" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. 10 nominacji ma "Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego, a 9 przypadło filmowi "Jestem mordercą" w reżyserii Macieja Pieprzycy. Początek gali o 20.00 w Teatrze Polskim w Warszawie.
Prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński wyjaśnia, że uroczystość wręczenia Orłów to wyjątkowe wydarzenie dla ludzi polskiego kina, ponieważ ujawniane są wtedy wyniki głosowania ponad 650 członków Akademii - najlepszych polskich filmowców. Ich decyzjami wybierani są laureaci Orłów, twórcy filmów: reżyserzy, operatorzy, scenarzyści, kompozytorzy, wszyscy, którzy pracują przy tworzeniu kina. W poniedziałek wieczorem, podczas gali, dowiemy się, który z trzech nominowanych filmów: "Wołyń", "Ostatnia rodzina" oraz "Jestem mordercą" zdobędzie Orła i tytuł najlepszego filmu ubiegłego roku.

Jan P. Matuszyński, który został nominowany w kategoriach: Najlepszy Reżyser, Odkrycie Roku, a jego film, o rodzinie malarza Zdzisława Beksińskiego "Ostatnia rodzina" w sumie otrzymał 10 nominacji podkreśla, że Orły to wyjątkowe nagrody, ponieważ są to "wewnętrzne" wyróżnienia, którymi "filmowcy, nagradzają filmowców". Reżyser zauważa, że każda z trzech jego osobistych nominacji jest dla niego wyjątkowa.

Michalina Łabacz, grająca główną rolę w filmie "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego ma szanse na Orły w kategoriach: Odkrycie Roku oraz Najlepsza Rola Kobieca. Aktorka podkreśla, że już same nominacje są dla niej wyjątkowym wyróżnieniem i spełnieniem marzeń, ponieważ znalazła się wśród ważnych postaci dla polskiego kina. Michalina Łabacz dodaje, że dwuletnia praca na planie "Wołynia" była dla niej wielkim przeżyciem i ważnym, kształtującym doświadczeniem.

Oprócz Michaliny Łabacz nominacje za Najlepszą Główną Rolę Kobiecą otrzymały: Aleksandra Konieczna, za rolę żony Zdzisława Beksińskiego w filmie "Ostatnia rodzina" oraz Dorota Kolak za rolę w filmie "Zjednoczone stany miłości". W kategorii Najlepsza Główna Rola Męska nominowani zostali: Mirosław Haniszewski za rolę milicjanta w filmie "Jestem mordercą", Andrzej Seweryn za rolę Zdzisława Beksińskiego oraz Arkadiusz Jakubik za rolę sołtysa w filmie "Wołyń".

Orła za Osiągnięcia Życia odbierze reżyser Sylwester Chęciński.
Relacja Witolda Banacha (IAR)

Zobacz także

2018-05-19, godz. 20:58 Cannes: Paweł Pawlikowski ze Złotą Palmą za reżyserię Paweł Pawlikowski otrzymał Złotą Palmę na tegorocznym, 17. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes za reżyserię filmu "Zimna wojna". To historia miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być ze sobą i jednocześnie nie mogą… » więcej 2018-05-19, godz. 17:06 "Nie spać. Zwiedzać!" - rusza Noc Muzeów, zaproszenie m.in. do huty [ZDJĘCIA] Zdążyli: seniorzy ze stowarzyszenia "Stołczyn po Sąsiedzku" wygrali wyścig z czasem. Własnoręcznie wyremontowana wartownia po - nieistniejącej już - szczecińskiej hucie przechodzi w sobotę próbę generalną, ponieważ otwiera swoje… » więcej 2018-05-19, godz. 16:20 Pleciuga, Czerwony Kapturek, Babcia oraz Wilk - zapraszają dużych i małych Historię małej dziewczynki, która dzielnie przemierza ciemny las, by dostarczyć chorej babci koszyk pełen pyszności czyli Czerwonego Kapturka zna każdy z nas. Tym razem opowieść - na scenie Teatru Lalek Pleciuga - ma formę musicalu… » więcej 2018-05-19, godz. 15:41 Szczeciński Spacer Miejski - tym razem: śladami PRL "Szczecin śladami PRL" to kolejny spacer miejski, na który wybrali się w sobotę szczecinianie. Szlak prowadził od placu Szarych Szeregów (kiedyś Sprzymierzonych i Lenina), przez sklep rybny, gdzie do dziś produkowany jest paprykarz… » więcej 2018-05-18, godz. 15:25 "W krainie czaru i uśmiechu". Jest książka o początkach Opery Promocja książki Krystyny Pohl "W krainie czaru i uśmiechu, czyli dwie dekady Teatru Muzycznego na Potulickiej" odbyła się w czwartek wieczorem w szczecińskiej Operze na Zamku. » więcej 2018-05-18, godz. 09:34 Europejska Noc Muzeów to fenomen Szczecińska edycja Europejskiej Nocy Muzeów pokazuje, że w mieście jest duże zapotrzebowanie na kulturę - mówił w "Rozmowie Pod Krawatem" dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie - Lech Karwowski. » więcej 2018-05-14, godz. 10:58 Miał niepowtarzalną barwę głosu. 20 lat od śmierci legendy 20 lat temu, 14 maja 1998, roku zmarł Frank Sinatra, legendarny amerykański piosenkarz, obdarzony niepowtarzalną, aksamitną barwą głosu. Był jednym z najlepszych wokalistów wszech czasów. Zasłynął takimi przebojami jak: "Strangers… » więcej 2018-05-14, godz. 07:29 Szczeciński chór wygrał międzynarodowy konkurs w Holandii Chór Akademii Morskiej w Szczecinie najlepszy na Międzynarodowym Festiwali Chóralnym w holenderskim Cantarode. » więcej 2018-05-14, godz. 07:22 "Cudowna muzyka. Jest dla mnie wielką radością i łaską" Aldona Bartnik wspaniała sopranistka z Consortium Sedinum zachwyciła publiczność XV Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej. » więcej 2018-05-13, godz. 09:34 Owacje na stojąco i zachwyt widzów. "Dzieci z dworca ZOO" po premierze Premiera "Dzieci z dworca ZOO" w wersji baletowej odbyła się w sobotę wieczorem w Operze na Zamku w Szczecinie. Historię nastoletniej narkomanki z powieści Christiane Very Felscherinow przeniósł na scenę wybitny choreograf Robert … » więcej
271272273274275276277