Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Orły 2017 - wyróżnienia dla filmowców przyznaje Polska Akademia Filmowa w 17 kategoriach. W tym roku najwięcej - bo 14 - nominacji otrzymał "Wołyń" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Orły 2017 - wyróżnienia dla filmowców przyznaje Polska Akademia Filmowa w 17 kategoriach. W tym roku najwięcej - bo 14 - nominacji otrzymał "Wołyń" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
W poniedziałek poznamy zdobywców Polskich Nagród Filmowych - Orłów 2017. Wyróżnienia dla filmowców przyznaje Polska Akademia Filmowa w 17 kategoriach. W tym roku najwięcej - bo 14 - nominacji otrzymał "Wołyń" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. 10 nominacji ma "Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego, a 9 przypadło filmowi "Jestem mordercą" w reżyserii Macieja Pieprzycy. Początek gali o 20.00 w Teatrze Polskim w Warszawie.
Prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński wyjaśnia, że uroczystość wręczenia Orłów to wyjątkowe wydarzenie dla ludzi polskiego kina, ponieważ ujawniane są wtedy wyniki głosowania ponad 650 członków Akademii - najlepszych polskich filmowców. Ich decyzjami wybierani są laureaci Orłów, twórcy filmów: reżyserzy, operatorzy, scenarzyści, kompozytorzy, wszyscy, którzy pracują przy tworzeniu kina. W poniedziałek wieczorem, podczas gali, dowiemy się, który z trzech nominowanych filmów: "Wołyń", "Ostatnia rodzina" oraz "Jestem mordercą" zdobędzie Orła i tytuł najlepszego filmu ubiegłego roku.

Jan P. Matuszyński, który został nominowany w kategoriach: Najlepszy Reżyser, Odkrycie Roku, a jego film, o rodzinie malarza Zdzisława Beksińskiego "Ostatnia rodzina" w sumie otrzymał 10 nominacji podkreśla, że Orły to wyjątkowe nagrody, ponieważ są to "wewnętrzne" wyróżnienia, którymi "filmowcy, nagradzają filmowców". Reżyser zauważa, że każda z trzech jego osobistych nominacji jest dla niego wyjątkowa.

Michalina Łabacz, grająca główną rolę w filmie "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego ma szanse na Orły w kategoriach: Odkrycie Roku oraz Najlepsza Rola Kobieca. Aktorka podkreśla, że już same nominacje są dla niej wyjątkowym wyróżnieniem i spełnieniem marzeń, ponieważ znalazła się wśród ważnych postaci dla polskiego kina. Michalina Łabacz dodaje, że dwuletnia praca na planie "Wołynia" była dla niej wielkim przeżyciem i ważnym, kształtującym doświadczeniem.

Oprócz Michaliny Łabacz nominacje za Najlepszą Główną Rolę Kobiecą otrzymały: Aleksandra Konieczna, za rolę żony Zdzisława Beksińskiego w filmie "Ostatnia rodzina" oraz Dorota Kolak za rolę w filmie "Zjednoczone stany miłości". W kategorii Najlepsza Główna Rola Męska nominowani zostali: Mirosław Haniszewski za rolę milicjanta w filmie "Jestem mordercą", Andrzej Seweryn za rolę Zdzisława Beksińskiego oraz Arkadiusz Jakubik za rolę sołtysa w filmie "Wołyń".

Orła za Osiągnięcia Życia odbierze reżyser Sylwester Chęciński.
Relacja Witolda Banacha (IAR)

Zobacz także

2017-11-11, godz. 22:35 Dzieła Szymanowskiego na wiolonczelę i fortepian. Wyjątkowy koncert i płyta Kompozycje Karola Szymanowskiego na wiolonczelę i fortepian zabrzmiały w sobotę wieczorem w filharmonii w Szczecinie. Co ciekawe, kompozytor, który tworzył w pierwszych dekadach XX wieku, nie napisał ani jednej nuty na wiolonczelę … » więcej 2017-11-11, godz. 11:48 Prace Beksińskiego w Muzeum Sztuki Współczesnej [ZDJĘCIA] 10 prac Zdzisława Beksińskiego z różnych okresów życia artysty od piątku można oglądać w Muzeum Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Szczecinie. » więcej 2017-11-11, godz. 08:32 "Polskie drogi do niepodległej" [ZDJĘCIA] Mapy pokazujące ruch wojsk polskich na froncie wschodnim, zdjęcia marszałka Józefa Piłsudskiego, ryciny przedstawiające los polskich zesłańców na Syberii. To wszystko można zobaczyć na otwartej w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim… » więcej 2017-11-10, godz. 07:50 Absurdy podczas odzyskiwania zrabowanych dzieł sztuki Procedura odzyskiwania zrabowanych podczas wojny dzieł sztuki jest absurdalna, czego przykładem jest sytuacja z obrazem Henryka Siemiradzkiego - mówili goście audycji "Radio Szczecin na Wieczór". » więcej 2017-11-09, godz. 21:39 „Pompa funebris książąt z dynastii Gryfitów" [ZDJĘCIA] Dzieje dynastii Gryfitów - książąt pomorskich mają dziś bogatą literaturę, obejmującą wiele zagadnień historycznych i artystycznych. Nie było wśród nich jednak pozycji poświęconej książęcym sarkofagom. » więcej 2017-11-09, godz. 18:50 Wyjątkowa wystawa w Muzeum Powstania Warszawskiego [ZDJĘCIA] 1000 najcenniejszych pamiątek pochodzących z darów od osób prywatnych można oglądać w Muzeum Powstania Warszawskiego w stolicy. Wystawa jest wyjątkowa, bo w gablotach pokazano m.in. biało-czerwone opaski powstańców zaplamione k… » więcej 2017-11-09, godz. 16:01 Prestiżowe wyróżnienie dla szczecińskiego fotografika Szczeciński fotografik Cezary Dubiel ze "złotym" tytułem "Wybitnego artysty" Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP. To pierwszy Polak w historii, który dostał takie wyróżnienie właśnie na poziomie "złotym". » więcej 2017-11-08, godz. 19:07 „Moja Abba" w Zamku Książąt Pomorskich Kiedy w połowie lat 70 XX wieku do Polski przyjeżdżał zwycięzca Eurowizji, szwedzki zespół Abba cała Polska nuciła: "Dancing Queen", czy "Money, Money, Money". Urzekające melodie, barwne, fantastyczne kostiumy, uśmiech, pewność… » więcej 2017-11-07, godz. 21:23 Kennedy oficjalnie i prywatnie w Przełomach [ZDJĘCIA] Wystawa fotografii „Amerykański wizjoner. Życie i czasy Johna F. Kennedy'ego" od wtorku prezentowana jest w Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. » więcej 2017-11-07, godz. 17:24 W Szczecinie będzie dużo śmiechu 11. Festiwal Komedii "Szpak" wystartuje 30 listopada w Szczecinie. W ciągu czterech dni odbędą się dwa konkursy: stand-up'u i kabaretów, a także wielki, improwizowany finał z udziałem gwiazd i szpaczek dla dzieci, czyli impro… » więcej
295296297298299300301