Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Gwiazda Jacka Kaczmarskiego w Opolu. pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Kaczmarski
Gwiazda Jacka Kaczmarskiego w Opolu. pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Kaczmarski
60 lat temu, 22 marca 1957 roku urodził się Jacek Kaczmarski, poeta, pieśniarz i kompozytor. Identyfikowany z "Solidarnością", stanem wojennym i przemianami lat 80. w Polsce. Członek popularnego trio z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim. W oczach większości Polaków pozostał bardem z gitarą, śpiewającym "Mury", "Obławę" i "Naszą klasę". Zmarł w 2004 roku.
Jacek Kaczmarski napisał około 600 wierszy i wydał ponad 20 płyt. W autorskich piosenkach odwoływał się do tradycyjnych wartości i symboli narodowych, krytykował komunistyczne władze. Był zafascynowany twórczością Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy.

Swoje kompozycje artysta wykonywał zarówno w mieszkaniach przyjaciół, jak i w wielkich salach koncertowych. W latach 80-tych ogromną popularność - zwłaszcza w podziemiu antykomunistycznym - przyniosła mu pieśń "Mury" z 1978 roku, nawiązująca do utworu katalońskiego barda, Lluisa Llacha. Od 1981 roku Kaczmarski przebywał na emigracji, dużo koncertował w Europie i Ameryce.

Po upadku PRL wrócił do kraju. Od 1995 roku, przez kilka lat mieszkał w Australii, skąd przyjeżdżał do Polski na koncerty i promocje kolejnych płyt. W latach 90. pisał również książki, często zawierające obszerne wątki autobiograficzne, między innymi: "Autoportret z kanalią", "Plaża dla psów" oraz "O aniołach innym razem". W roku 2000 został wydany jego "Napój Ananków", powieść o pracy w Radiu Wolna Europa. Artysta zmagał się z chorobą nowotworową. Krótko przed śmiercią w 2004 roku otrzymał nagrodę muzyczną Fryderyka za całokształt twórczości.

Pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Urodził się 22 marca 1957 roku, w Warszawie. W latach 70. studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Wtedy również miał miejsce jego debiut artystyczny - na Warszawskim Jarmarku Piosenki w 1976 roku.

Trzykrotnie zdobywał nagrody Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Wczesne programy poetycko-muzyczne Jacka Kaczmarskiego powstały w wyniku współpracy z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim. Z tym ostatnim nagrał także album "Sarmatia".

Większość tekstów poetyckich pieśniarza została wydana w licznych śpiewnikach i zbiorach. Zmarł 10 kwietnia 2004 roku, w gdańskim szpitalu na Zaspie. Kilka godzin przed śmiercią przyjął chrzest w wyznaniu rzymskokatolickim. Spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Imię Jacka Kaczmarskiego nosi skwer w Warszawie, nieopodal liceum imienia Narcyzy Żmichowskiej, do którego uczęszczał oraz ulica we Wrocławiu.
Relacja Witolda Banacha (IAR)

Zobacz także

2017-01-28, godz. 15:31 Promocja książki szczecińskiego socjologa na urodziny muzeum Promocja książki szczecińskiego socjologa - dr. Macieja Kowalewskiego z Uniwersytetu Szczecińskiego to kolejny punkt obchodów pierwszych urodzin Centrum Dialogu Przełomy. » więcej 2017-01-27, godz. 08:43 Nowe, prywatne muzeum w Szczecinie Odnoszące się do polskiej, powojennej tradycji Szczecina muzeum powstanie w mieście w połowie roku. Inicjatywa ma charakter prywatny, organizatorem placówki i właścicielem eksponatów jest historyk i kolekcjoner Wojciech Lizak. » więcej 2017-01-25, godz. 23:50 Zespół Kerosene Blood zagrał w Radiu Szczecin! [WIDEO, ZDJĘCIA] W pierwszej w tym roku odsłonie cyklu [3x1] na naszej scenie pojawiła się szczecińska grupa Kerosene Blood. » więcej 2017-01-25, godz. 15:40 "Odnowa" w 13 Muzach. Plan rozpisany na cztery lata Szczecińska scena komediowa, koncerty poezji śpiewanej, spotkania autorskie z literatami i warsztaty tańca - to część inicjatyw, jakie w Klubie 13 Muz w Szczecinie chce realizować w ciągu czterech najbliższych lat dyrektor Domu Kultury… » więcej 2017-01-24, godz. 20:12 Nowy zespół na szczecińskiej scenie [WIDEO, ZDJĘCIA] Pierwszy koncert w 2017 r. - w ramach cyklu [3x1] - należy do grupy Kerosene Blood. Występu będzie można posłuchać w środowej audycji 'Schody do nieba' w Radiu Szczecin. Start po godzinie 23. » więcej 2017-01-24, godz. 17:26 Oscary: "La La Land" rozbije bank? Aż 14 nominacji do tegorocznych Oscarów zdobył amerykański musical 'La La Land'. Kandydatów do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej ogłoszono w Los Angeles. » więcej 2017-01-24, godz. 14:45 Film przy lampce wina w najstarszym kinie świata [WIDEO, ZDJĘCIA] Projekcja niemego filmu z Charliem Chaplinem, quiz z nagrodami, wystawa archiwalnych plakatów i zwiedzanie wszystkich zakamarków - takie atrakcje na Dzień Otwarty przygotowało we wtorek kino Pionier. » więcej 2017-01-24, godz. 10:30 Co w tym roku szykują Przełomy? Muzeum zdradza plany Specjalna ekspozycja historycznych przedmiotów otrzymanych od mieszkańców, kilkanaście debat i wiele wystaw - to plany szczecińskiego Centrum Dialogu Przełomy na ten rok. » więcej 2017-01-23, godz. 16:41 Zaskakujące dane na urodziny Przełomów Nie doszacowaliśmy albo zainteresowania szczecinian, albo atrakcyjności naszej wystawy, albo jednego i drugiego. Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie podsumował pierwszy rok działalności Centrum Dialogu Przełomy. » więcej 2017-01-23, godz. 14:02 Znany muzyk czytał bajki szczecińskim uczniom [WIDEO, ZDJĘCIA] Była długa kolejka po autografy, wspólne selfie a nawet mini-koncert w sali gimnastycznej - Damian Ukeje zagrał i zaśpiewał dla uczniów ze Szczecina. » więcej
333334335336337338339