Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Gwiazda Jacka Kaczmarskiego w Opolu. pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Kaczmarski
Gwiazda Jacka Kaczmarskiego w Opolu. pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Kaczmarski
60 lat temu, 22 marca 1957 roku urodził się Jacek Kaczmarski, poeta, pieśniarz i kompozytor. Identyfikowany z "Solidarnością", stanem wojennym i przemianami lat 80. w Polsce. Członek popularnego trio z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim. W oczach większości Polaków pozostał bardem z gitarą, śpiewającym "Mury", "Obławę" i "Naszą klasę". Zmarł w 2004 roku.
Jacek Kaczmarski napisał około 600 wierszy i wydał ponad 20 płyt. W autorskich piosenkach odwoływał się do tradycyjnych wartości i symboli narodowych, krytykował komunistyczne władze. Był zafascynowany twórczością Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy.

Swoje kompozycje artysta wykonywał zarówno w mieszkaniach przyjaciół, jak i w wielkich salach koncertowych. W latach 80-tych ogromną popularność - zwłaszcza w podziemiu antykomunistycznym - przyniosła mu pieśń "Mury" z 1978 roku, nawiązująca do utworu katalońskiego barda, Lluisa Llacha. Od 1981 roku Kaczmarski przebywał na emigracji, dużo koncertował w Europie i Ameryce.

Po upadku PRL wrócił do kraju. Od 1995 roku, przez kilka lat mieszkał w Australii, skąd przyjeżdżał do Polski na koncerty i promocje kolejnych płyt. W latach 90. pisał również książki, często zawierające obszerne wątki autobiograficzne, między innymi: "Autoportret z kanalią", "Plaża dla psów" oraz "O aniołach innym razem". W roku 2000 został wydany jego "Napój Ananków", powieść o pracy w Radiu Wolna Europa. Artysta zmagał się z chorobą nowotworową. Krótko przed śmiercią w 2004 roku otrzymał nagrodę muzyczną Fryderyka za całokształt twórczości.

Pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Urodził się 22 marca 1957 roku, w Warszawie. W latach 70. studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Wtedy również miał miejsce jego debiut artystyczny - na Warszawskim Jarmarku Piosenki w 1976 roku.

Trzykrotnie zdobywał nagrody Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Wczesne programy poetycko-muzyczne Jacka Kaczmarskiego powstały w wyniku współpracy z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim. Z tym ostatnim nagrał także album "Sarmatia".

Większość tekstów poetyckich pieśniarza została wydana w licznych śpiewnikach i zbiorach. Zmarł 10 kwietnia 2004 roku, w gdańskim szpitalu na Zaspie. Kilka godzin przed śmiercią przyjął chrzest w wyznaniu rzymskokatolickim. Spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Imię Jacka Kaczmarskiego nosi skwer w Warszawie, nieopodal liceum imienia Narcyzy Żmichowskiej, do którego uczęszczał oraz ulica we Wrocławiu.
Relacja Witolda Banacha (IAR)

Zobacz także

2016-11-09, godz. 15:05 Radio Szczecin Poleca [WIDEO] Mamy dla Was kilka pomysłów na spędzenie czasu dzisiaj wieczorem. Zamek zaprasza na gawędy historyczne. Tematem spotkania będzie renesansowy dwór książąt szczecińskich - jego skład i sposób funkcjonowania. » więcej 2016-11-08, godz. 13:49 Dzieje się we wtorek. Radio Szczecin Poleca [WIDEO] Spotkanie 'Co widać w muzyce?' w Zamku Książąt Pomorskich, koncert duńskiego kwartetu smyczkowego w filharmonii oraz komedia 'Czego nie widać' w Teatrze Polskim - to część wydarzeń, które we wtorek odbędą się w Szczecinie. » więcej 2016-11-07, godz. 14:52 Co w nowym tygodniu? Radio Szczecin Poleca [WIDEO] Spektakl 'Być jak Elizabeth Taylor' w Operze na Zamku w Szczecinie, koncert Grzegorza Turnaua w Policach, występ duetu The Dumplings czy koncert światowej sławy artystki Katie Melua - to część wydarzeń, które w tym tygodniu odbędą… » więcej 2016-11-06, godz. 10:40 Polskie kino w Chicago. Zainteresowanie bardzo duże Największy przegląd polskiego kina poza granicami naszego kraju rozpoczął się w Chicago. Po raz 28. podczas Festiwalu Filmów Polskich widzowie przez dwa tygodnie obejrzą zarówno produkcje fabularne, jak i dokumentalne. » więcej 2016-11-05, godz. 08:58 Disco polo w teatrze W piątek wieczorem w Teatrze Lalek Pleciuga odbyła się prapremiera sztuki Piotra Rowickiego „Disco macabre'. » więcej 2016-11-04, godz. 20:34 "Resortowe Dzieci". Premiera tomu o politykach Premiera książki 'Resortowe Dzieci. Politycy' odbyła się w piątek w Warszawie. Jej autorami są: Dorota Kania, Maciej Marosz i Jerzy Targalski. » więcej 2016-11-04, godz. 14:16 Radio Szczecin Poleca w weekend [WIDEO] Radio Szczecin poleca w weekend 'Wszystkie nieprzespane noce' w kinach, a także 'Dance Macabre' w Pleciudze. » więcej 2016-11-03, godz. 14:58 Radio Szczecin Poleca [WIDEO] Przegląd najciekawszych wydarzeń na czwartkowy wieczór: w Pyrzycach zagra Raz Dwa Trzy, w Starej Rzeźni Deborah Brown i Sylwester Ostrowski, a w City Hall szwedzkie zespoły hardcorowe Cedron i God Mother! » więcej 2016-11-02, godz. 14:02 Radio Szczecin Poleca Radio Szczecin poleca m.in. projekt Dwa Mosty w Gryfinie, Zaduszki Bluesowe w Słowianinie i koncert Arte dei Suonatori w Filharmonii. Na zakończenie niespodzianka dla słuchaczy Radia Szczecin, czyli Deborah Brown i szczeciński saksofonista… » więcej 2016-11-01, godz. 08:30 Koncert OSTR w K4 [ZDJĘCIA] Tłumy bawiły się w poniedziałkowy wieczór na koncercie OSTR w Szczecinie. Raper Adam Ostrowski wystąpił w klubie K4 i zagrał m.in. utwory ze swojego ostatniego albumu 'Życie po śmierci'. » więcej
345346347348349350351