Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Gwiazda Jacka Kaczmarskiego w Opolu. pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Kaczmarski
Gwiazda Jacka Kaczmarskiego w Opolu. pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Kaczmarski
60 lat temu, 22 marca 1957 roku urodził się Jacek Kaczmarski, poeta, pieśniarz i kompozytor. Identyfikowany z "Solidarnością", stanem wojennym i przemianami lat 80. w Polsce. Członek popularnego trio z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim. W oczach większości Polaków pozostał bardem z gitarą, śpiewającym "Mury", "Obławę" i "Naszą klasę". Zmarł w 2004 roku.
Jacek Kaczmarski napisał około 600 wierszy i wydał ponad 20 płyt. W autorskich piosenkach odwoływał się do tradycyjnych wartości i symboli narodowych, krytykował komunistyczne władze. Był zafascynowany twórczością Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy.

Swoje kompozycje artysta wykonywał zarówno w mieszkaniach przyjaciół, jak i w wielkich salach koncertowych. W latach 80-tych ogromną popularność - zwłaszcza w podziemiu antykomunistycznym - przyniosła mu pieśń "Mury" z 1978 roku, nawiązująca do utworu katalońskiego barda, Lluisa Llacha. Od 1981 roku Kaczmarski przebywał na emigracji, dużo koncertował w Europie i Ameryce.

Po upadku PRL wrócił do kraju. Od 1995 roku, przez kilka lat mieszkał w Australii, skąd przyjeżdżał do Polski na koncerty i promocje kolejnych płyt. W latach 90. pisał również książki, często zawierające obszerne wątki autobiograficzne, między innymi: "Autoportret z kanalią", "Plaża dla psów" oraz "O aniołach innym razem". W roku 2000 został wydany jego "Napój Ananków", powieść o pracy w Radiu Wolna Europa. Artysta zmagał się z chorobą nowotworową. Krótko przed śmiercią w 2004 roku otrzymał nagrodę muzyczną Fryderyka za całokształt twórczości.

Pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Urodził się 22 marca 1957 roku, w Warszawie. W latach 70. studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Wtedy również miał miejsce jego debiut artystyczny - na Warszawskim Jarmarku Piosenki w 1976 roku.

Trzykrotnie zdobywał nagrody Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Wczesne programy poetycko-muzyczne Jacka Kaczmarskiego powstały w wyniku współpracy z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim. Z tym ostatnim nagrał także album "Sarmatia".

Większość tekstów poetyckich pieśniarza została wydana w licznych śpiewnikach i zbiorach. Zmarł 10 kwietnia 2004 roku, w gdańskim szpitalu na Zaspie. Kilka godzin przed śmiercią przyjął chrzest w wyznaniu rzymskokatolickim. Spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Imię Jacka Kaczmarskiego nosi skwer w Warszawie, nieopodal liceum imienia Narcyzy Żmichowskiej, do którego uczęszczał oraz ulica we Wrocławiu.
Relacja Witolda Banacha (IAR)

Zobacz także

2016-11-20, godz. 09:19 Polskie kino w Chicago. Kto laureatem festiwalu? Film "Maria Skłodowska-Curie. Odwaga wiedzy" z Karoliną Gruszką w roli głównej, otrzymał główną nagrodę "Złotych Zębów Kamery" na 28. Festiwalu Filmów Polskich w Chicago. » więcej 2016-11-19, godz. 17:24 Miniatura wieży Eiffla stanęła w Starej Rzeźni [WIDEO] Podczas warsztatów w ramach Dni Kultury Francuskiej dzieci poznawały język, kulturę i jedną z najważniejszych budowli Paryża. » więcej 2016-11-18, godz. 19:28 Ministerstwo zacieśnia współpracę z filharmonią Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce współprowadzić szczecińską filharmonię. Szczegóły na razie nie są znane. Jak informuje dyrektorka Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza Dorota Serwa, trwają ustalenia jak współpraca… » więcej 2016-11-18, godz. 14:54 Radio Szczecin Poleca na weekend [WIDEO] W serwisie m.in. o Jesiennej Scenie Tańca w Gryfinie, koncertach Comy i Hanzy w Szczecinie czy spektaklu "Bożyszcze kobiet" w Pleciudze. » więcej 2016-11-18, godz. 08:49 Dwustu śpiewaków-amatorów wystąpi razem z artystami Opera na Zamku organizuje pierwsze w Polsce widowisko pod hasłem "Śpiewać każdy może!". » więcej 2016-11-18, godz. 01:28 Jak pokazać partyturę? Medialny Stan Wyjątkowy w muzeum "Medialny Stan Wyjątkowy: Partytury" - to tytuł wystawy, którą od czwartku można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Szczecinie. Swoje prace prezentują tam profesorowie, wykładowcy, absolwenci i studenci szczecińskiej… » więcej 2016-11-17, godz. 14:25 Radio Szczecin w czwartek poleca [WIDEO] W czwartek Radio Szczecin poleca m.in.: Spektakl „Ramy” w wykonaniu aktorów Teatru POTO; Widowisko poświęcone twórczości Edith Piaf; Koncert szczecińskiej grupy Sextet Solid Blue oraz pokaz brytyjskiego spektaklu na wielkim ekra… » więcej 2016-11-17, godz. 12:34 Charytatywny koncert dla Kasi Koncert charytatywny organizują w czwartek uczniowie Gimnazjum nr 9 w Szczecinie. Będzie można pobawić się na koncercie i przy okazji pomóc. » więcej 2016-11-16, godz. 13:44 Radio Szczecin Poleca [WIDEO] W środowym magazynie polecamy spotkania: w Muzeum Narodowym o historii Szczecina, a w Starej Rzeźni Joanna Dudziak opowie o tym, jak zostać trenerem biznesu. W Maszewie odbędzie się spektakl "To face", a w Filharmonii Szczecin wystąpi… » więcej 2016-11-15, godz. 13:57 Radio Szczecin Poleca [WIDEO] W najnowszych "Polecankach" prezentujemy najciekawsze wydarzenia kulturalne w Szczecinie i regionie. » więcej
358359360361362363364