Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wizualizacja Muzeum Historii Polski w Warszawie
Wizualizacja Muzeum Historii Polski w Warszawie
Ma być nowoczesna, multimedialna i ukazująca najdawniejsze dzieje Polski po czasy współczesne - w Muzeum Historii Polski trwają prace nad koncepcją wystawy stałej.
Muzeum powstaje na Cytadeli Warszawskiej. Otwarcie budynku jest planowane na 11 listopada 2018 roku - w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jeden z twórców scenariusza Krzysztof Niewiadomski wyjaśnia, że wystawa ma ukazać dzieje Polski w nowoczesny sposób. Oprócz klasycznych eksponatów takich jak: obrazy, fotografie, pamiątki, meble, broń na wystawie użyte zostaną multimedia i nowoczesne techniki wystawiennicze.

Krzysztof Niewiadomski tłumaczy, że wystawę otwierać będzie część poświęcona najdawniejszym dziejom naszego państwa - jeszcze przed państwem Mieszka I. Przed gmachem budynku zostanie między innymi pień dębu, który liczy około 1000 lat, który ma byś symbolem początku polskiej państwowości i kontynuacją tradycji. Kolejnym etapem będzie przejściem przez część pradziejową wystawy, gdzie będą elementy ukazujące początki cywilizacji na terenach Polski.

Główną część ekspozycji będzie rozpoczynał Chrzest Polski, który uznawany jest za początek państwa polskiego. Wystawa, wyjaśnia Krzysztof Niewiadomski, będzie składała się z sześciu galerii poświęconych najważniejszym okresom w dziejach naszego kraju. Z każdej z głównych galerii będzie można przejść do przestrzeni, w których będzie można poznać więcej informacji dotyczących różnych okresów i wydarzeń z naszej historii.

Do tej pory Muzeum Historii Polski udało się zebrać ponad 21 tysięcy pamiątek, które w przyszłości staną się eksponatami na wystawie stałej. Zarazem Muzeum Historii Polski zachęca wszystkich do przekazywania historycznych przedmiotów, dokumentów czy zdjęć, kontakt z Muzeum można znaleźć na stronie internetowej placówki.
Relacja Witolda Banacha (IAR).

Zobacz także

2014-07-26, godz. 13:11 Sobota w klimatach ludowych na zamkowym dziedzińcu II Szczeciński Festiwal Folkloru rozpocznie się o 15 na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2014-07-24, godz. 15:05 Zamiast kwiatów i zniczy - pomoc Syrii W ten sposób inicjatorzy projektu "Płonące miasto - żywy pomnik" chcą upamiętnić 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. » więcej 2014-07-24, godz. 13:25 Spotkania, projekcje i warsztaty. Startują Dąbskie Wieczory Filmowe Ważne i uznane filmy, spotkania aktorami i reżyserami oraz warsztaty filmowe. Do tego pokazy na świeżym powietrzu. W czwartek ruszają VIII Dąbskie Wieczory Filmowe. » więcej 2014-07-24, godz. 12:14 Paranienormalni w Radiu Szczecin Kabareciarze w środę wystąpili w rewalskim amfiteatrze, a w czwartek odwiedzili terenowe studio Radia Szczecin w Rewalu. » więcej 2014-07-23, godz. 12:55 Teatr Polski jak paryski Luwr [WIZUALIZACJE] Tak ma wyglądać po rozbudowie szczeciński teatr. Projekt właśnie powstaje w krakowskiej firmie Loegler. » więcej 2014-07-22, godz. 12:29 Szczeciński teatr (prawie) najlepszy w kraju Teatr "Nie Ma" zajął drugie miejsce w przeglądzie teatrów amatorskich w kraju. Ranking przeprowadzili dziennikarze ogólnopolskiego czasopisma "Hiro". » więcej 2014-07-21, godz. 16:27 Norwegia, Finlandia i Dania na dużym ekranie w Darłowie Festiwal Filmów Skandynawskich rozpoczął się w Darłowie. Potrwa do niedzieli. » więcej 2014-07-20, godz. 10:21 Publiczność była zachwycona. Zabrakło miejsc dla wszystkich Nie wszystkim chętnym udało się wejść na sobotni "Wieczór czardasza" - koncert Baltic Neopolis Orchestry. » więcej 2014-07-20, godz. 10:01 Egzotyczny eksponat w Muzeum Narodowym Lalka Kono jest pierwszym Afrykasem pokazanym w ten weekend w Muzeum Narodowym w Szczecinie. To cykl wystaw, na których zobaczycie niewystawiane dotąd eksponaty. » więcej 2014-07-19, godz. 11:06 Archeolog z Przecławia zbada osadę sprzed naszej ery Prehistoryczną osadę z epoki kamienia chce zbadać archeolog z Przecławia. W ten weekend Marcin Dziewanowski rozpoczyna wykopaliska w Siadle Górnym pod Szczecinem. » więcej
470471472473474475476