Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fryderyki. Mat. www.facebook.com/GalaFryderyk
Fryderyki. Mat. www.facebook.com/GalaFryderyk
W środę o godz. 19.00 w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się 23. gala wręczenia Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyki 2017.
Wyróżnienia odbiorą artyści tworzący muzykę popularną i jazz. W dziedzinie muzyki poważnej laureaci zostali wyłonieni w poniedziałek. Nagrody otrzymali między innymi Kwartet Śląski i kompozytor Paweł Łukaszewski.

Tegoroczni nominowani w dziedzinie muzyki rozrywkowej, to między innymi: Agnieszka Chylińska, Monika Brodka i Organek, a także zespoły Luxtorpeda, Hey i T.Love. Wśród albumów jazzowych o wyróżnienie ubiega się między innymi wydana przez Polskie Radio płyta "Marek Napiórkowski Sextet - Trójka - Live".

Jak co roku zostaną również przyznane Złote Fryderyki, dla twórców szczególnie zasłużonych dla polskiej kultury muzycznej. Otrzyma je trzech artystów: zespół Dżem, Urszula Dudziak oraz pianista Piotr Paleczny, uhonorowany w poniedziałek.

Gościem specjalnym gali będzie będzie dwukrotny zdobywa nagrody Grammy, wybitny amerykański wokalista jazzowy Gregory Porter. Na scenie zobaczymy również między innymi: Organek, Hey, a także duety - Raz Dwa Trzy z BeMy czy Łąki Łan z Sorry Boys.

Fryderyki po raz pierwszy zostały przyznane w 1995 roku. Do tej pory najwięcej wyróżnień otrzymała Katarzyna Nosowska i grupa Hey - 29 statuetek. Drugie miejsce zajmuje Grzegorz Ciechowski i Republika - 11, a trzecie - Grzegorz Turnau , któremu dotychczas przyznano 9 statuetek.

Nagrody Muzyczne Fryderyki, to prestiżowe wyróżnienia, przyznawane co roku przez Akademię Fonograficzną. W jej skład wchodzi ponad 1300 autorytetów polskiego przemysłu muzycznego - autorów, kompozytorów, producentów, dziennikarzy i przedstawicieli branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Statuetka przedstawia postać uskrzydlonego mężczyzny ze słuchawkami na uszach. Została zaprojektowana i wykonana przez Dorotę Dziekiewicz-Pilich.

W ubiegłym roku w najwięcej statuetek otrzymali: kompozytor, wokalista i multiinstrumentalista Kortez oraz dyrygent Łukasz Borowicz. - po cztery wyróżnienia. Wśród nagrodzonych znaleźli się także: Dawid Podsiadło, zespół Lao Che, Zbigniew Wodecki, Smolik i Taco Hemingway. Złote Fryderyki otrzymali - Kora - Olga Sipowicz, Michał Urbaniak i Bernard Ładysz.

Fryderyki w dziedzinie muzyki rozrywkowej są przyznawane w dziewięciu kategoriach, w dziedzinie muzyki jazzowej w trzech, a poważnej w ośmiu kategoriach. Co roku zwycięzców wybierają członkowie Akademii Fonograficznej, w dwóch turach. W pierwszym etapie głosują na pozycje z listy wydawnictw fonograficznych danego roku, która powstaje na podstawie zgłoszeń nadsyłanych przez wytwórnie fonograficzne. Po tym głosowaniu w każdej kategorii wyłaniane są nominacje - zwykle pięć. W drugiej turze członkowie Akademii ponownie oddają głos - na jedną z nominacji w każdej kategorii. Głosowanie jest tajne, a podsumowania wyników dokonuje niezależna firma audytorska.
Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR).

Zobacz także

2018-03-01, godz. 11:28 "Umarli, abyśmy mogli żyć. Stanisław Kasznica". Słuchowisko w Radiu Szczecin "Umarli, abyśmy mogli żyć. Stanisław Kasznica" - słuchowisko Sylwestra Woronieckiego to historia polskiego adwokata działacza Obozu Wielkiej Polski i Obozu Narodowo-Radykalnego, dowódcy wojskowego, skazanego na karę śmierci, zamordowanego… » więcej 2018-02-27, godz. 18:55 Tydzień Kresowy rozpoczęty [ZDJĘCIA] Wystawą Ferdynanda Ruszczyca rozpoczął się w Szczecinie Tydzień Kresowy - Kaziuki. Na wernisażu zaśpiewały też kresowe pieśni dzieci ze szkoły muzycznej w Szczecinie. » więcej 2018-02-25, godz. 21:04 Upamiętniono 208. urodziny Fryderyka Chopina Na Białorusi upamiętniono 208. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Kilkugodzinny koncert odbył się w największym w Mińsku centrum handlowym „Dana Mall”. Imprezę rozpoczęli uczniowie stołecznej szkoły muzycznej imienia Fryderyka… » więcej 2018-02-25, godz. 20:32 300 tys. zabytków znaleziono podczas budowy metra W Salonikach (Grecja) podczas prac przy metrze znaleziono 300 tysięcy antycznych przedmiotów - 50 tysięcy z nich to starożytne monety. Ostatnio odkopano bezgłową figurę Afrodyty i mozaikę podłogową z IV wieku przed naszą erą. » więcej 2018-02-25, godz. 16:08 Nowy projekt, czyli "Saksofonowa niedziela w muzeum" [ZDJĘCIA] XIX-wieczne utwory w nowoczesnej aranżacji na fortepian i saksofon: w niedzielę w samo południe w Muzeum Narodowym w Szczecinie odbył się koncert w ramach ''Saksofonowej niedzieli w muzeum''. Na scenie wystąpiły… » więcej 2018-02-25, godz. 08:38 Szumowska nagrodzona w Berlinie! Polska reżyserka Małgorzata Szumowska nagrodzona na festiwalu Berlinale w stolicy Niemiec. Jury przyznało jej Srebrnego Niedźwiedzia za film "Twarz". » więcej 2018-02-24, godz. 10:26 Materna, Poniedzielski, Tym... Goście, goście na urodzinach Kota Rudego Krzysztof Materna, Andrzej Poniedzielski i Stanisław Tym - to tylko niektórzy goście 21. urodzin "Czarnego Kota Rudego", czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. Tegoroczny jubileusz, rozpisany na cztery wieczory, przebiega… » więcej 2018-02-23, godz. 16:53 Benefis Włodzimierza Piątka Na benefis Włodzimierza Piątka, nestora polskiej fotografii prasowej, fotoreportera, autora zdjęć utrwalających ważne wydarzenia historyczne i kulturalne - zaprasza Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Pomorze Zachodnie"… » więcej 2018-02-23, godz. 08:25 Wstęp do urodzin sceny kabaretowej Teatru Polskiego „Zróbmy sobie Paryż" tak zatytułowano wieczory urodzinowe Czarnego Kota Rudego, czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. » więcej 2018-02-22, godz. 18:30 "Zróbmy sobie Paryż", czyli Czarny Kot Rudy świętuje 21. urodziny świętuje "Czarny Kot Rudy", czyli scena kabaretowa Teatru Polskiego w Szczecinie. Jubileuszowy program został rozpisany na cztery wieczory. Pierwszy, z udziałem Artura Andrusa i Piotra Bukartyka, już w czwartek o godzinie… » więcej
285286287288289290291