Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. www.youtube.com/KONDRAT-MEDIA
Fot. www.youtube.com/KONDRAT-MEDIA
W Cannes wieczorem odbędzie się światowa premiera polskiego filmu "Dwie korony", o życiu świętego Maksymiliana Kolbe.
Polscy widzowie będą mogli zobaczyć premierowy pokaz 13 października, a wcześniej obraz znajdzie się na ekranach w Stanach Zjednoczonych.

W pokazie filmu "Dwie korony" weźmie udział jego twórca, reżyser Michał Kondrat. Obraz jest skonstruowany w ten sposób, że zawarto w nim dwie poetyki filmowe - dokumentalną i fabularną.

Reżyser filmu Michał Kondrat mówi, że premiera podczas prestiżowego przeglądu filmów to okazja do zaprezentowania światu historii życia polskiego świętego, franciszkanina, który w obozie w Auschwitz oddał życie za współwięźnia.

- Bardzo cieszę się z tego, że odbędzie się ona w Cannes. Film ten będziemy prezentować razem z Telewizją Polską" - powiedział IAR Michał Kondrat.

Film "Dwie korony" to pierwszy dokument fabularyzowany, opowiadający historię życia świętego Maksymiliana Kolbego. Rozpoczyna się w momencie, kiedy przyszły zakonnik ma 9 lat. Wówczas doznał widzenia Matki Bożej. Po tym wydarzeniu postanowił założyć we Włoszech Rycerstwo Niepokalanej, które w październiku będzie obchodzić setną rocznicę powstania.

Zdjęcia do filmu zostały zrealizowane w Polsce, Japonii i we Włoszech. W rolę zakonnika wciela się Adam Woronowicz. W filmie zagrali również między innymi Cezary Pazura, Dominika Figurska, Artur Barciś i Maciej Musiał.

W październiku film trafi na ekrany polskich kin. Wcześniej będzie wyświetlany w Stanach Zjednoczonych.

Święty Maksymilian Maria Kolbe został przywieziony do obozu koncentracyjnego w Auschwitz 28 maja 1941 roku. Zmarł 14 sierpnia tamtego roku, dobity zastrzykiem fenolu, jako ostatni z więźniów zamkniętych w bunkrze głodowym, w podziemiach tak zwanego bloku śmierci. Oddał swoje życie za innego współwięźnia, Franciszka Gajowniczka.

Zakonnik został beatyfikowany w 1971 roku. Jan Paweł II kanonizował go 10 października 1982 roku. Ojciec Maksymilian Maria Kolbe zaliczony został w poczet świętych męczenników Kościoła katolickiego.
Relacja Informacyjnej Agencji Radiowej.

Zobacz także

2017-08-29, godz. 20:56 Nadchodzi Meisinger Music Festival Szczecin 2017 Znakomity muzyk zapowiada i zaprasza na zorganizowany przez siebie festiwal. Jak powiedział wybitny gitarzysta klasyczny Krzysztof Meisinger, na "Meisinger Music Festival Szczecin 2017" przyjadą sławy: Piotr Anderszewski, obok Krystiana… » więcej 2017-08-29, godz. 17:50 Bierz aparat, jedź do Golic na plener Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na bezpłatny plener fotograficzny "Golice - wioska obrazu". » więcej 2017-08-29, godz. 10:38 "Jan III Sobieski-polski król w Wiedniu". Wyjątkowa wystawa w stolicy Austrii Wystawę poświęconą polskiemu królowi Janowi III Sobieskiemu można oglądać w muzeum Winterpalais w Wiedniu. To z okazji zbliżającej się rocznicy Bitwy Wiedeńskiej. » więcej 2017-08-28, godz. 14:32 Rozpoczęcie sezonu Teatru Współczesnego Dziewięć premier, w tym aż cztery prapremiery odbędą się nowym sezonie Teatru Współczesnego w Szczecinie. » więcej 2017-08-28, godz. 13:06 Dokument szczecinianina nagrodzony na Solanin Film Festiwalu [ZDJĘCIA] Dokument "Droga powrotna" w reżyserii Szczecinianina Mateusza Żeglińskiego z Akademii Sztuki w Szczecinie nagrodzony na 9. Solanin Film Festiwalu w Nowej Soli. » więcej 2017-08-27, godz. 18:04 Bramat w Goleniowie. Startują spotkania teatralne Bramat czyli Goleniowskie Spotkania Teatralne rozpoczyna się w niedzielę. Festiwal odbędzie się już po raz 18. » więcej 2017-08-27, godz. 13:54 Fama zakończona. Nagrody rozdane [ZDJĘCIA] Zakończył się 47. Festiwal Fama. Nagrody zostały wręczone podczas sobotniego koncertu finałowego w świnoujskim amfiteatrze. » więcej 2017-08-26, godz. 19:00 Sacrum Non Profanum dobiega końca. Ostatni akord w Trzęsaczu Kończy się XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum. Ostatni koncert odbędzie się w sobotę wieczorem w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Trzęsaczu. » więcej 2017-08-26, godz. 18:50 Spotkanie na gotyckim szlaku. Festiwal zawitał do Trzebiatowa Pałac nad Młynówką i Kościół pw. Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny w Trzebiatowie - to miejsca, które w sobotę odwiedzą uczestnicy VIII Letniego Festiwalu Wędrownego "Na gotyckim szlaku". Autokar pełen widzów wyjechał… » więcej 2017-08-26, godz. 15:49 Historia Polski opisana po szwedzku. Nowa książka Szulca Na księgarskich półkach w Szwecji pojawiła się w tym tygodniu nowa książka, opisująca historię Polski. Jest to pierwsza tego typu publikacja napisana w języku szwedzkim przez autora urodzonego w Polsce. » więcej
314315316317318319320