Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Piotr Dumała. Fot. Mat. Nowogardzkiego Domu Kultury
Piotr Dumała. Fot. Mat. Nowogardzkiego Domu Kultury
Na planie filmu Ederly. Fot. Mat. Nowogardzkiego Domu Kultury
Na planie filmu Ederly. Fot. Mat. Nowogardzkiego Domu Kultury
Piotr Dumała otrzyma Laur Cisowy, czyli nagrodę przyznawaną polskim reżyserom za wybitne osiągnięcia zawodowe na festiwalu "Lato z Muzami" w Nowogardzie. Tegoroczna, 21 już edycja festiwalu odbędzie się w dniach 14-16 lipca.
Piotr Dumała to jeden z najbardziej cenionych na świecie polskich twórców filmu animowanego, reżyser, scenarzysta, pisarz i rysownik. Zadebiutował w 1981 roku w Studiu Filmowym Se-ma-for w Łodzi filmem animowanym "Lykantropia". W kolejnych latach zrealizował m.in. "Czarnego Kapturka", "Łagodną" na podstawie opowiadania Fiodora Dostojewskiego czy "Latające włosy" z 1984 roku, w którym po raz pierwszy zastosował stworzoną przez siebie technikę animacji polegającą na wydrapywaniu obrazów na płytach gipsowych.

Dumała dał się poznać jako mistrz kina psychologicznego, używający technik kina animowanego do odmalowania złożonych stanów emocjonalnych człowieka. Za jedne z jego najwybitniejszych dzieł uznawane są: "Franz Kafka" z 1991 roku oraz "Zbrodnia i kara" z 2000 roku. Dziewięć lat później zadebiutował jako reżyser filmów fabularnych obrazem "Las", z Mariuszem Bonaszewskim i Stanisławem Brudnym w rolach głównych, w którym łączy technikę animacji z filmem aktorskim. Z Bonaszewskim współpracował też przy swoim najnowszym filmie aktorskim "Ederly". To czarno-biała, surrealistyczna komedia z elementami kryminału - opowieść o miasteczku istniejącym na granicy realnego świata i snu. Film będzie można zobaczyć podczas tegorocznego "Lata Muzami".

Nowogardzki festiwal rozpocznie się 14 lipca. W programie są m.in. pokazy filmowe, spotkania z twórcami polskiego kina oraz artystami, koncerty, wernisaże czy występy kabaretowe. Szczegóły można znaleźć na stronie www.ndk.pl.

Zobacz także

2017-11-16, godz. 09:31 "Konrad Wallenrod" z dedykacją Mickiewicza w szczecińskim muzeum [ZDJĘCIA] Pierwsze wydanie "Konrada Wallenroda" z dedykacją Adama Mickiewicza dla znanego malarza Walentego Wańkowicza - to jeden z najcenniejszych eksponatów powstającego Muzeum Dziedzictwa Kulturowego w Szczecinie. » więcej 2017-11-15, godz. 17:01 Wystawa lamp naftowych w ZUT [ZDJĘCIA] 60 XIX-wiecznych lamp naftowych przekazał Zachodniopomorskiemu Uniwersytetowi Technologicznemu profesor Ryszard Ukielski. Lampy są wystawione na Wydziale Inżynierii Chemicznej. Profesor Ryszard Ukielski lampy naftowe zbiera od 20 lat. Sam… » więcej 2017-11-15, godz. 15:16 "Książka na wynos" w Ekoporcie Kilkaset książek w ciągu niespełna tygodnia przynieśli Szczecinianie do Ekoportu przy ul. Arkońskiej. To w ramach akcji "Książka na wynos". » więcej 2017-11-14, godz. 23:01 "Jestem minimalistą". Plakaty Pluty w Akademii Sztuki [ZDJĘCIA] Kilkadziesiąt plakatów krakowskiego artysty i wykładowcy tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych Władysława Pluty można od wtorku oglądać w Galerii Rektorskiej Akademii Sztuki w Szczecinie. » więcej 2017-11-13, godz. 23:49 Global Justice Night w Szczecinie. Premiera i spotkanie z Miękusem [ZDJĘCIA] Premiera filmu Krzysztofa Miękusa "Droga do Man Eater's Bridge" i spotkanie z reżyserem - to najważniejsze wydarzenia Global Justice Night, które w środę odbędzie się w Szczecinie. » więcej 2017-11-13, godz. 16:55 Zmarła Alina Janowska Nie żyje aktorka filmowa i telewizyjna Alina Janowska. Zmarła 13 listopada. Miała 94 lata. » więcej 2017-11-12, godz. 20:22 Artyści Opery na Zamku wyróżnieni Artyści szczecińskiej Opery na Zamku z ministerialnymi wyróżnieniami. Odznaczenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego otrzymało pięć osób. » więcej 2017-11-12, godz. 16:27 Boso po piasku, grając na wiadrach. Specjalne warsztaty dla maluchów Najmłodsi szczecinianie, razem ze swoimi rodzicami, przechadzali się w niedzielę "ścieżką doznań". To w ramach warsztatów dla dzieci "Naj czuje. Mobilna ścieżka zabaw sensorycznych". » więcej 2017-11-11, godz. 22:35 Dzieła Szymanowskiego na wiolonczelę i fortepian. Wyjątkowy koncert i płyta Kompozycje Karola Szymanowskiego na wiolonczelę i fortepian zabrzmiały w sobotę wieczorem w filharmonii w Szczecinie. Co ciekawe, kompozytor, który tworzył w pierwszych dekadach XX wieku, nie napisał ani jednej nuty na wiolonczelę … » więcej 2017-11-11, godz. 11:48 Prace Beksińskiego w Muzeum Sztuki Współczesnej [ZDJĘCIA] 10 prac Zdzisława Beksińskiego z różnych okresów życia artysty od piątku można oglądać w Muzeum Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Szczecinie. » więcej
305306307308309310311