Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Po raz pierwszy na festiwalu odbędzie się koncert Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia, w którym udział wezmą młodzi aktorzy i wokaliści, którzy zaprezentują nowe aranżacje i interpretacje utworów Agnieszki Osieckiej, Juliana Tuwima i Seweryna Krajewski
Po raz pierwszy na festiwalu odbędzie się koncert Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia, w którym udział wezmą młodzi aktorzy i wokaliści, którzy zaprezentują nowe aranżacje i interpretacje utworów Agnieszki Osieckiej, Juliana Tuwima i Seweryna Krajewski
W Sopocie w poniedziałek rozpoczyna się 17. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". O Grand Prix rywalizować będzie w tym roku 26 słuchowisk i 13 spektakli telewizyjnych, a także osiem produkcji radiowych biorących udział w konkursie słuchowisk dla dzieci i młodzieży.
Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła podkreśla, że w tym roku konkursowe słuchowiska są bardzo różnorodne; najwięcej jest jednak utworów współczesnych, pisanych specjalnie dla radia.

- To bardzo istotne. Bardzo ważne jest również to, że aż dziesięć rozgłośni Polskiego Radia zgłosiło swoje słuchowiska. To chyba rekord w naszej historii i wszystkie są wspaniałe - mówi Janusz Kukuła.

Dziś festiwalowa publiczność będzie mogła wysłuchać dziewięciu konkursowych słuchowisk, między innymi, wyreżyserowanego przez Mariusza Malca "Tam, gdzie rosną poziomki” Ingmara Bergmana, "Supernova live” Sandry Szwarc w reżyserii Waldemara Modestowicza czy "Sońki" Ignacego Karpowicza w reżyserii Krzysztofa Kiczka.

Laureatów Grand Prix i wielu innych wyróżnień poznamy w środę podczas gali zamknięcia imprezy. W jej trakcie zostaną też wręczone Wielkie Nagrody za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji. W poprzednich latach uhonorowani zostali nimi, między innymi, Gustaw Holoubek, Danuta Szaflarska, Wiesław Michnikowski, Janusz Gajos czy Stanisława Celińska.

Jak co roku publiczność na festiwal przyciągają również spotkania z gwiazdami. Jeszcze w poniedziałek ze słuchaczami i widzami rozmawiać będą: Jerzy Zelnik, Dorota Landowska i Krzysztof Gosztyła.

Po raz pierwszy na festiwalu odbędzie się koncert Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia, w którym udział wezmą młodzi aktorzy i wokaliści, którzy zaprezentują nowe aranżacje i interpretacje utworów Agnieszki Osieckiej, Juliana Tuwima i Seweryna Krajewskiego.

Podczas festiwalu obędzie się też wiele wydarzeń towarzyszących jak na przykład 'Dwa Teatry Josepha Conrada' z okazji obchodzonego roku pisarza. Festiwalowa widownia obejrzy m.in. spektakle "Lord Jim", "Spiskowcy", "Tajny Agent" oraz wysłucha "Między lądem a morzem", "Smugę cienia” i "Tajfun".
Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR)

Zobacz także

2017-03-23, godz. 09:22 Sumienie czyli godność w ramach Dni Kultury Żydowskiej W Szczecinie trwają VI Dni Kultury Żydowskiej. W środowy wieczór, w Secesja Café rozgorzała debata na temat: "Sumienie czyli godność". To jedno z głównych zagadnień ostatniego numeru kwartalnika "Więź", który w tym roku jest… » więcej 2017-03-22, godz. 23:54 Kolejne dzieło Wagnera w Szczecinie. "Tannhäuser" w Operze Jedną z największych oper romantycznych Ryszarda Wagnera - "Tannhäuser" - będzie można pod koniec marca zobaczyć na scenie Opery na Zamku w Szczecinie. To koprodukcja szczecińskiego teatru z Theater Vorpommern z Greifswaldu. » więcej 2017-03-22, godz. 15:41 Reprezentantka Rosji na Eurowizję nie wjedzie na Ukrainę Piosenkarka reprezentująca Rosję w tegorocznym konkursie Eurowizji dostała zakaz wjazdu na Ukrainę. Decyzja ma prawdopodobnie związek z koncertami, które Julia Samojłowa dawała na okupowanym przez Rosję Krymie. Konkurs Eurowizji odbędzie… » więcej 2017-03-22, godz. 10:20 60. rocznica urodzin Jacka Kaczmarskiego 60 lat temu, 22 marca 1957 roku urodził się Jacek Kaczmarski, poeta, pieśniarz i kompozytor. Identyfikowany z "Solidarnością", stanem wojennym i przemianami lat 80. w Polsce. Członek popularnego trio z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem… » więcej 2017-03-21, godz. 15:28 Polska flota rybacka trafi do albumu "Pożegnanie z morzem" Zdjęcia z czasów, gdy polska flota rybacka była jedną z największych na świecie, znajdą się w albumie. Nad książką "Pożegnanie z morzem" pracuje właśnie Marek Czasnojć. » więcej 2017-03-21, godz. 14:54 Nowy klip szczecińskiej grupy MA [WIDEO] Szczeciński zespół z nowym klipem, grupa MA opublikowała w sieci teledysk do piosenki "Swing Love". » więcej 2017-03-21, godz. 14:02 Rozpoczyna się Tydzień Irlandzki w Szczecinie [ZDJĘCIA] Nauka języka etnicznego, warsztaty z pisania run, degustacja narodowych potraw oraz treningi Futbolu Gelickiego czy Hurlingu (drużynowej gry polegającej na wybijaniu piłki na pozycję przeciwnika) - takie atrakcje czekają na studentów… » więcej 2017-03-21, godz. 09:51 Wokal drugiego stopnia w Akademii Sztuki Studia drugiego stopnia wokalistyki na szczecińskiej Akademii Sztuki rozpoczną się w tym roku. Zgodę na zaawansowaną naukę, na Wydziale Edukacji Muzycznej, przyznała Polska Komisja Akredytacyjna. » więcej 2017-03-21, godz. 07:23 Gala Orłów pod znakiem jednego filmu "Wołyń" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego laureatem nagrody Orła w kategorii Najlepszy Film. » więcej 2017-03-20, godz. 18:16 Kontrapunkt coraz bliżej. Znamy szczegóły i pierwsze tytuły 52. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt za miesiąc rozpocznie się w Szczecinie. To jeden z najstarszych, trwających nieprzerwanie, festiwali teatralnych w Polsce. » więcej
326327328329330331332