Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawę "Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w XX wieku". Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Wystawę "Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w XX wieku". Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Wystawę o polskim ziemiaństwie w XX wieku można oglądać w Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Wernisaż odbył się w piątek po południu.
Ekspozycja opowiada o polskim ziemiaństwie na podstawie historii kilkunastu wybranych rodzin. Wśród nich znalazły się rody arystokratyczne, takie jak Lanckorońscy czy Radziwiłłowie, ale też skromne rodziny szlacheckie, np. Lutosławscy, Czapscy czy Pileccy.

Ich historie, wyznawane systemy wartości oraz styl życia prezentowane są na kilkudziesięciu planszach, które stanęły w muzeum. Na tablicach można też znaleźć informacje o zniszczeniu tej grupy społecznej w latach 1939-1945 przez totalitaryzmy: nazistowski i komunistyczny oraz o jej wywłaszczeniu po 1944 roku, w okresie Polski Ludowej.

- Historia takiej rodziny to historia Polski w pigułce - mówi kuratorka wystawy Agnieszka Łuczak. - Czytając o nich można natrafić na historię jakiegoś pradziadka, który na przykład razem z Janem III Sobieskim uczestniczył w odsieczy pod Wiedniem bądź brał udział w Powstaniu Styczniowym. Przykładowo, dziadek Witolda Pileckiego był powstańcem styczniowym. Nikt nie postrzega Witolda Pileckiego jako ziemianina, a przed wojną prowadził on typowe życie średniozamożnego ziemianina, a potem okazał się jednym z sześciu najmężniejszych ludzi świata.

Wystawę "Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w XX wieku" przygotowały oddziały IPN w Poznaniu i Warszawie oraz Polskie Towarzystwo Ziemiańskie. W szczecińskim Centrum Dialogu Przełomy będzie można ją oglądać do 31 sierpnia.
- Historia takiej rodziny to historia Polski w pigułce - mówi kuratorka wystawy Agnieszka Łuczak.

Zobacz także

2017-06-09, godz. 17:22 Premiera we Współczesnym [ZDJĘCIA] Grupa polskich turystów jedzie w tropiki. „Bzik. Ostatnia minuta" spektakl zainspirowany dramatem Witkacego i Eugenii Dunin-Borkowskiej to nowa propozycja Teatru Współczesnego w Szczecinie. » więcej 2017-06-08, godz. 21:37 Ponad trzy miliony za obraz 3 miliony 200 tysięcy złotych za Matejkę - obraz Jana Matejki "Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego" licytowano w warszawskim domu aukcyjnym Desa. » więcej 2017-06-08, godz. 14:13 Bo do tanga trzeba Baltic Neopolis Festival W piątek rozpocznie się 3. Baltic Neopolis Festival - impreza trwać będzie przez niemal całe wakacje w kilkunastu miastach zachodniopomorskiego. W programie festiwalu zapowiedziano 18 koncertów, ale na początek: tango. » więcej 2017-06-08, godz. 07:53 Kolorowe Indie w Filharmonii Szczecińskiej [ZDJĘCIA] Prace krakowskiego artysty malarza Andrzeja Borowskiego zatytułowane "Jaipur Retrospekcja" zagościły w Galerii Czwarty Poziom Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2017-06-08, godz. 00:39 Laur Cisowy dla Piotra Dumały Piotr Dumała otrzyma Laur Cisowy, czyli nagrodę przyznawaną polskim reżyserom za wybitne osiągnięcia zawodowe na festiwalu "Lato z Muzami" w Nowogardzie. Tegoroczna, 21 już edycja festiwalu odbędzie się w dniach 14-16 lipca. » więcej 2017-06-07, godz. 08:04 Paryski koncert Ariany Grande z zaostrzonymi środkami bezpieczeństwa Zaplanowany na środę koncert Ariany Grande w Paryżu odbędzie się - mimo najwyższego stopnia zagrożenia atakiem terrorystycznym. To po jej koncercie w Manchesterze doszło do zamachu, w którym zginęły 22 osoby, w tym dwoje Polak… » więcej 2017-06-05, godz. 11:05 Grad nagród dla szczecińskiego chóru Chór dziecięcy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego Don Diri Don zdobył trzy złote dyplomy w 25 Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Chieti we Włoszech, w którym wzięło udział 19 chórów z Europy. » więcej 2017-06-05, godz. 07:26 Paprykarz i Oranżada w szczecińskiej Filharmonii Ruszyła sprzedaż paprykarza i oranżady w Filharmonii w Szczecinie. Ale to uczta dla uszu. Mowa o biletach na dwudniowy festiwal muzyczny „Klubowy Paprykarz i Oranżada", który startuje na początku lipca. » więcej 2017-06-04, godz. 20:12 Porucznik Borewicz w Szczecinie O dziennikarstwie, etnografii i roli najsłynniejszego oficera milicji w PRL mówił w Szczecinie aktor Bronisław Cieślak. » więcej 2017-06-04, godz. 08:11 Kultowy finał Dni Polic [WIDEO, ZDJĘCIA] Pokaz sztucznych ogni zakończył tegoroczne Dni Polic 2017. Przez dwa dni na scenie, usytuowanej na polanie za Szkołą Podstawową nr 8, wystąpiły zespoły KULT, Poparzeni Kawą Trzy oraz Piękni i Młodzi. » więcej
330331332333334335336