Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Piątkowy koncert w katedrze kamieńskiej poświęcony był pamięci inicjatora, współtwórcy i długoletniego prelegenta festiwalu Zbigniewa Pawickiego, który w latach 60. i 70. pracował w Radiu Szczecin i jest uważany za wspaniałego propagatora muzyki klasyczne
Piątkowy koncert w katedrze kamieńskiej poświęcony był pamięci inicjatora, współtwórcy i długoletniego prelegenta festiwalu Zbigniewa Pawickiego, który w latach 60. i 70. pracował w Radiu Szczecin i jest uważany za wspaniałego propagatora muzyki klasyczne
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
To był już czwarty koncert 53. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim.
Piątkowy koncert w katedrze kamieńskiej poświęcony był pamięci inicjatora, współtwórcy i długoletniego prelegenta festiwalu Zbigniewa Pawlickiego, który w latach 60. i 70. pracował w Radiu Szczecin i jest uważany za wspaniałego propagatora muzyki klasycznej, nie tylko w Szczecinie, ale całym Pomorzu Zachodnim. Od początku kamieńskiego Festiwalu był w radzie programowej, od dwóch lat jako członek honorowy kapituły.

W programie koncertu zabrzmiały m.in. "Preludia Chorałowe" Jan Sebastiana Bacha, w interpretacji wirtuoza organów prof. Józefa Serafina, zaś "Wariacje na temat" Ludviga van Beethovena wykonało zielonogórskie Trio Stroikowe „Reed Connection". Profesor Serafin dziś dyrektor artystyczny festiwalu ciepło wspomina wieloletnią współpracę ze Zbigniewem Pawlickim.

- Zbyszek przez wiele lat był dyrektorem Krajowego Biura Koncertowego w Warszawie. Także mogliśmy się tam spotykać, kiedy mieliśmy na to ochotę i kiedy mieliśmy oczywiście czas - mówi prof. Serafin.

Na ten wyjątkowy koncert przyjechały żona Zofia Pawlicka i córka Małgorzata. - Zawsze słuchaliśmy koncertu z otwartymi buziami. I ten tata, taki piękny, daleki i mądry. To była osoba, którą oglądaliśmy z podziwem z oddali i słuchali z zachwytem. Tata mnóstwo rzeczy wiedział i był niestrudzonym popularyzatorem muzyki - mówi córka Małgorzata.

W sobotę w ramach festiwalu koncert dodatkowy, młodych interpretatorów muzyki dawnej. Początek w katedrze o 19. Wstęp jest wolny.

Zmarł Zbigniew Pawlicki - w latach 1955-1975 był kierownikiem Redakcji Muzycznej Polskiego Radia Szczecin. Zmarł w lutym tego roku w wieku 88 lat.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2019-02-23, godz. 11:26 Bob Marley wśród osób wyróżnionych słynną niebieską tabliczką Bob Marley wśród osób wyróżnionych w tym roku słynną londyńską blue plaque - niebieską tabliczką. To upamiętnienie miejsc związanych ze słynnymi postaciami z całego świata, jakie na przestrzeni stuleci żyły i pracowały w… » więcej 2019-02-23, godz. 11:18 Pałacowy Uniwersytet Fantastyczny zaprasza Warsztaty kaligraficzne, kiermasz komiksów czy wykłady, np. na temat... japońskiego slangu internetowego to tylko część atrakcji czekających na "studentów" Pałacowego Uniwersytetu Fantastycznego. » więcej 2019-02-23, godz. 09:16 "Zimna wojna" w oczekiwaniu na Oscara W nocy na soboty na niedzielę w Hollywood zostaną rozdane filmowe Oscary. W tym roku na święto filmu Polacy będą patrzeć przede wszystkim poprzez pryzmat "Zimnej Wojny" Pawła Pawlikowskiego i nominacji w trzech kategoriach: "najlepszy… » więcej 2019-02-23, godz. 08:13 "Zimna wojna" Pawlikowskiego bez statuetki Cezara W Paryżu rozdano tegoroczne Cezary - nagrody Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej. Niestety, nie zdobył tego wyróżnienia polski film nominowany w kategorii filmów zagranicznych - "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego. » więcej 2019-02-22, godz. 07:58 Jakie szanse "Zimnej wojny" na Oscara? Ekspert z Hollywood ocenia W walce o Oscary „Roma” prawdopodobnie pokona „Zimną wojnę” - tak przewiduje ekspert magazynu The Hollywood Reporter Scott Feineberg. Zdaniem amerykańskiego dziennikarza, film meksykańskiego reżysera Alfonso Cuarona jest faworytem… » więcej 2019-02-22, godz. 07:39 Cezary z polskim akcentem. Ceremonia w Paryżu W Paryżu zostaną w piątek rozdane francuskie nagrody filmowe - Cezary. Impreza odbędzie się 44. raz, tym razem też z polskim akcentem. » więcej 2019-02-21, godz. 09:56 Laskus: Ten fakt zwiększa szanse "Zimnej wojny" na Oscara Film „Zimna wojna” ma szanse na Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny oraz za zdjęcia - twierdzi Jacek Laskus, polski operator filmowy z Hollywood. » więcej 2019-02-21, godz. 08:51 Rusza 13. Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij" To okazja do tego, aby posłuchać niecodziennych opowieści i przyjrzeć się bliżej podróżom po niemal całym świecie. W Gryfinie rozpoczyna się 13. Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij". » więcej 2019-02-21, godz. 07:49 Cyfrozaury w Technoparku Pomerania W Technoparku Pomerania rusza nowa ekspozycja. Mowa o komputerach z poprzedniej epoki. » więcej 2019-02-20, godz. 09:38 W nocy z niedzieli na poniedziałek 91. ceremonia wręczenia Oscarów W niedzielę w amerykańskim Hollywood kolejny raz zostaną rozdane filmowe Oscary. Organizacja całego przedsięwzięcia kosztuje dziesiątki milionów dolarów. Przy tym wszystkim materialna wartość samych statuetek nie powala na kola… » więcej
228229230231232233234