Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Artur Cieślar
Fot. Artur Cieślar
Nie żyje Julia Hartwig, poetka, eseistka i tłumaczka literatury pięknej z języka francuskiego i angielskiego. Zmarła w piątek w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych. W sierpniu skończyłaby 96 lat. Nie opublikowała wielu tomów poetyckich, jednak te, które stworzyła, okazały się nieprzemijające i zapewniły jej trwałe miejsce w historii literatury polskiej.
Czesław Miłosz napisał o niej: "Jej głos jest równy, nie ścisza się do szeptu, ani nie nasila się do krzyku."

Julia Hartwig urodziła się 14 sierpnia 1921 roku. Zadebiutowała w 1936 roku, jako niespełna 15-letnia dziewczyna, wierszem w międzyszkolnym piśmie literackim. Jej pierwszy tomik poetycki ukazał się w 1956 roku. Dorobek literacki Julii Hartwig obejmuje kilkanaście zbiorów poezji i prozy poetyckiej oraz monografie, eseje, tłumaczenia, a także książki dla dzieci. Na język polski przekładała twórczość takich pisarzy, jak: Guillaume Apollinaire, Allen Ginsberg czy Max Jacob.

W czasie II wojny światowej Julia Hartwig brała udział w konspiracji, była łączniczką Armii Krajowej. Uczestniczyła w podziemnym życiu kulturalnym, a także studiowała polonistykę i romanistykę na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. W gronie jej profesorów byli: Julian Krzyżanowski, Witold Doroszewski, Władysław Tatarkiewicz, Tadeusz Kotarbiński.

Po wojnie publikowała zbiory poezji własnej i tłumaczonej z innych języków, a także eseje i tomy prozy. Wraz z mężem - poetą i prozaikiem Arturem Międzyrzeckim - wydała "Antologię poezji amerykańskiej" i kilka książek dla dzieci. Poetka wydawała również prozę, w tym "Dziennik amerykański" z pobytu w Stanach Zjednoczonych. W latach 1952-1969 była autorką słuchowisk nadawanych w Polskim Radiu.

W PRL Julia Hartwig była działaczką opozycji demokratycznej. W styczniu 1976 roku podpisała "Memoriał 101" przeciwko planowanym zmianom w Konstytucji PRL. Wspólnie z mężem włączała się też w rozmaite akcje opozycyjne. W 1989 roku była członkiem Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Lechu Wałęsie.

W 1995 roku o poetce powstał film dokumentalny "Julia Hartwig", osiem lat później kolejny - "Ułamki codzienności. Julia Hartwig".

Zobacz także

2017-08-19, godz. 16:07 Nie żyje Janusz Głowacki - człowiek kina, dramaturg i pisarz Nie żyje Janusz Głowacki polski prozaik, dramaturg, scenarzysta, felietonista i autor scenariuszy filmowych. Miał 79 lat. » więcej 2017-08-19, godz. 08:34 Znany filmowiec ma swoją promenadę w Ińsku Promenada w Ińsku ma już swojego patrona - Jerzego Hoffmana. Znany filmowiec, scenarzysta i reżyser, między innymi Trylogii czy 'Starej Baśni', odsłonił pamiątkowy obelisk podczas Ińskiego Lata Filmowego. » więcej 2017-08-18, godz. 21:01 Uwertura tragiczna w ramach festiwalu Sacrum Non Profanum [ZDJĘCIA] Podczas drugiego dnia festiwalu 'Sacrum Non Profanum' w szczecińskiej Filharmonii odbył się koncert 'Hommage a Andrzej Panufnik', podczas którego wykonano 'Uwerturę tragiczną'. Jest to utwór napisany przez Panufnika jeszcze w okupowanej… » więcej 2017-08-18, godz. 17:38 Przyjaciele, pisarze i czytelnicy pożegnali Wandę Chotomską W Warszawie pożegnano jedną z najbardziej znanych współczesnych polskich pisarek dla najmłodszych - Wandę Chotomską. W kościele Pokamedulskim na Bielanach odprawiono mszę żałobną w jej intencji, a następnie Wanda Chotomska spoczęła… » więcej 2017-08-18, godz. 08:56 Promenada znanego reżysera w Ińsku. Hoffman: Jestem ostatnim reliktem kultu jednostki Twórca takich filmów jak 'Pan Wołodyjowski', 'Potop', 'Ogniem i mieczem', 'Stara baśń' - gościem 44. Ińskiego Lata Filmowego. » więcej 2017-08-17, godz. 20:08 Andrzej Panufnik. Życie i twórczość - wystawa na Zamku [ZDJĘCIA] Rozpoczął się XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny 'Sacrum Non Profanum'. Rozpoczął się wyjątkowo - nie od koncertu, ale od wernisażu wystawy zdjęć wdowy po polskim kompozytorze Andrzeju Panufniku. » więcej 2017-08-17, godz. 13:38 Dwukrotnie opłynął samotnie kulę ziemską. Teraz powstanie o nim film Film o jednym z najwybitniejszych polskich żeglarzy powstaje w Świnoujściu. Rozgrywane tam regaty o puchar Poloneza stały się planem zdjęciowym do dokumentu o Krzysztofie Baranowskim. » więcej 2017-08-17, godz. 10:46 "Sacrum Non Profanum". Początek w Zamku Książąt Pomorskich Rusza XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny 'Sacrum Non Profanum'. W programie są koncerty w Szczecinie, Berlinie i Trzęsaczu. » więcej 2017-08-17, godz. 08:52 Dyskusja z twórcami na Ińskim Lecie Filmowym Między innymi czeską komedię i polski dramat obejrzą w czwartek w kinie Morena uczestnicy 44. Ińskiego Lata Filmowego. » więcej 2017-08-16, godz. 17:10 Ińskie Lato Filmowe - projekcje, wspomnienia, dyskusje 44. Ińskie Lato Filmowe już na półmetku - sale wciąż są pełne, a rozmowom po projekcjach nie ma końca. Publiczność będzie miała okazje na kolejne dyskusje, bo jeszcze w środę wieczorem swój film pt. 'Gwiazdy' zaprezentuje Jan… » więcej
295296297298299300301