Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Artur Cieślar
Fot. Artur Cieślar
Nie żyje Julia Hartwig, poetka, eseistka i tłumaczka literatury pięknej z języka francuskiego i angielskiego. Zmarła w piątek w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych. W sierpniu skończyłaby 96 lat. Nie opublikowała wielu tomów poetyckich, jednak te, które stworzyła, okazały się nieprzemijające i zapewniły jej trwałe miejsce w historii literatury polskiej.
Czesław Miłosz napisał o niej: "Jej głos jest równy, nie ścisza się do szeptu, ani nie nasila się do krzyku."

Julia Hartwig urodziła się 14 sierpnia 1921 roku. Zadebiutowała w 1936 roku, jako niespełna 15-letnia dziewczyna, wierszem w międzyszkolnym piśmie literackim. Jej pierwszy tomik poetycki ukazał się w 1956 roku. Dorobek literacki Julii Hartwig obejmuje kilkanaście zbiorów poezji i prozy poetyckiej oraz monografie, eseje, tłumaczenia, a także książki dla dzieci. Na język polski przekładała twórczość takich pisarzy, jak: Guillaume Apollinaire, Allen Ginsberg czy Max Jacob.

W czasie II wojny światowej Julia Hartwig brała udział w konspiracji, była łączniczką Armii Krajowej. Uczestniczyła w podziemnym życiu kulturalnym, a także studiowała polonistykę i romanistykę na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. W gronie jej profesorów byli: Julian Krzyżanowski, Witold Doroszewski, Władysław Tatarkiewicz, Tadeusz Kotarbiński.

Po wojnie publikowała zbiory poezji własnej i tłumaczonej z innych języków, a także eseje i tomy prozy. Wraz z mężem - poetą i prozaikiem Arturem Międzyrzeckim - wydała "Antologię poezji amerykańskiej" i kilka książek dla dzieci. Poetka wydawała również prozę, w tym "Dziennik amerykański" z pobytu w Stanach Zjednoczonych. W latach 1952-1969 była autorką słuchowisk nadawanych w Polskim Radiu.

W PRL Julia Hartwig była działaczką opozycji demokratycznej. W styczniu 1976 roku podpisała "Memoriał 101" przeciwko planowanym zmianom w Konstytucji PRL. Wspólnie z mężem włączała się też w rozmaite akcje opozycyjne. W 1989 roku była członkiem Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Lechu Wałęsie.

W 1995 roku o poetce powstał film dokumentalny "Julia Hartwig", osiem lat później kolejny - "Ułamki codzienności. Julia Hartwig".

Zobacz także

2016-12-09, godz. 19:36 Serwa wystartuje w konkursie na dyrektora filharmonii? [WIDEO] Na razie skupiam się na pracy - tak dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie odpowiada na spekulacje co do jej startu w konkursie na kierowanie tą instytucją. Kontrakt Doroty Serwy wygasa z końcem sierpnia 2017 r… » więcej 2016-12-09, godz. 14:13 Weekendowe Radio Szczecin Poleca [WIDEO] Jeżeli zastanawiacie się co robić w weekend, to przygotowaliśmy dla Was kilka podpowiedzi. » więcej 2016-12-08, godz. 07:27 Przedpremierowy pokaz sztuki Gorkiego w Teatrze Polskim [WIDEO, ZDJĘCIA] Jeden z najbardziej utalentowanych reżyserów młodego pokolenia w Rosji ma swój debiut w Polsce, w Szczecinie. W czwartek na deskach Teatru Polskiego odbędzie się przedpremierowy pokaz dramatu "Mieszczanie". » więcej 2016-12-07, godz. 15:38 Radio Szczecin Poleca [WIDEO] W serwisie m.in. o spotkaniu z Marcinem Mellerem, grudniowym koncercie z cyklu Intermezzo w filharmonii i występie Katji Markotić. » więcej 2016-12-07, godz. 11:18 W sklepach prawie pół wieku po premierze. Filipinki z nową płytą Filipinki wydają nową płytę - to nie żart, można już ją kupić w internecie a w styczniu w sklepach pojawi się album "Nie wierz chłopcom" z premierowymi, często wcześniej nie słyszanymi utworami legendarnego szczecińskiego z… » więcej 2016-12-06, godz. 14:28 Radio Szczecin Poleca na wtorek [WIDEO] W serwisie m.in. o wizycie św. Mikołaja w Sławnie i Maszewie, Przemku Głowie, który wystąpi w Starej Komendzie oraz o filmie Woody'ego Allenda w Hormonie. » więcej 2016-12-05, godz. 15:19 Radio Szczecin Poleca [WIDEO] Pierwszy tydzień grudnia będzie obfitował w ciekawe wydarzenia kulturalne. W serwisie m.in. o występach orkiestry Glenna Millera czy Moscow City Ballet. » więcej 2016-12-03, godz. 11:14 Najdoskonalszy poemat Karłowicza zabrzmiał w Filharmonii Filharmonia Szczecińska oddała hołd swojemu patronowi. W grudniu przypada 140. rocznica urodzin Mieczysława Karłowicza - taternika i kompozytora. Z tej okazji w piątek wieczorem odbył się koncert z dziełami patrona. » więcej 2016-12-02, godz. 18:25 Szczecińska filharmonia zagra Karłowicza Piątkowy koncert odbywa się z okazji 140. rocznicy urodzin patrona filharmonii, Mieczysława Karłowicza. Szczecińscy filharmonicy zagrają m.in. poemat symfoniczny "Stanisław i Anna Oświecimowie". » więcej 2016-12-02, godz. 14:05 Dzieje się w weekend. Radio Szczecin Poleca [WIDEO] Premiera nowego filmu Clinta Eastwooda "Sully", koncert Sylwii Grzeszczak w szczecińskiej Azoty Arenie, a w Słowianinie występ grupy Łąki Łan, do tego premiera "Dziadka do orzechów" w Operze na Zamku w Szczecinie oraz koncert duetu… » więcej
355356357358359360361