W sali Opery na Zamku trwają ostatnie przygotowania do prapremierowego wykonania utworu symfonicznego Henri Seroki zatytułowanego "Odyssea".
Aranżacją dzieła zajął się Krzysztof Herdzin - polski muzyk, pianista, dyrygent, autor jazzowych przeróbek utworów Fryderyka Chopina.
Henri Seroka to belgijski kompozytor i piosenkarz polskiego pochodzenia. Swoją karierę rozpoczął w latach 60. jako piosenkarz na scenach w Belgii, Francji, Polski. Od wielu lat jego największą pasją jest komponowanie muzyki filmowej i poważnej. W Polsce na stałe współpracuje z Jackiem Bromskim, skomponował muzykę do takich filmów jak: "U Pana Boga za piecem", "Zabij mnie glino", "Kochankowie roku tygrysa", "U Pana Boga w ogródku".
Wędrówka mitologicznego Odyseusza już wielokrotnie inspirowała artystów, między innymi Andrej Konczałowski zekranizował 20 lat temu dzieje wędrowca.
- Ta historia jest po prostu fascynująca - mówi kompozytor Henri Seroka. - Odyssea to bardzo długa podróż morska, Odyseusz spędził na morzu 10 lat, mając po drodze wiele przygód miedzy innymi z cyklopami i oczywiście z Kalipso. Jestem przekonany, że to bardzo odpowiedni tytuł na Wielki Zlot Żaglowców w Szczecinie.
- Bardzo ucieszyła mnie ta propozycja, bowiem Szczecin jest mi bliski - przyznał Seroka. - Pierwszy raz byłem w Szczecinie w 1970 roku. Byłem żonaty z Niki Ikonomu z "Filipinek". Wtedy byłem piosenkarzem.
Koncert rozpocznie się w niedzielę o 19 w sali Opery na Zamku.
Zobacz także
2019-08-15, godz. 12:13
Sacrum Non Profanum: Orkiestry dęte grają utwory Moniuszki
Ponad stu wykonawców z wielu krajów Europy od środy uczestniczy w międzynarodowych warsztatach moniuszkowskich w Łobzie organizowanych w ramach festiwalu „Sacrum Non Profanum”.
» więcej
2019-08-14, godz. 14:00
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego na Festiwalu „Sacrum Non Profanum” [ZDJĘCIA]
Każdego roku w Sali Koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach prezentowane są prawykonania utworów dziewięciu młodych kompozytorów. Wykonawcami są uczniowie, studenci i pedagodzy uczelni oraz szkół…
» więcej
2019-08-13, godz. 15:04
"Litanie Ostrobramskie" Moniuszki w Szczecinie [ZDJĘCIA]
W poniedziałek w ramach XV Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sacrum Non Profanum” w bazylice archikatedralnej św. Jakuba Apostoła w Szczecinie wystąpili wybitni polscy soliści, Chór im. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie oraz…
» więcej
2019-08-13, godz. 12:02
Grand Prix SAWP dla Szymona Wyrzykowskiego
Szymon Wyrzykowski, dyrektor Chóru Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego im. Jana Szyrockiego w Szczecinie, otrzymał Grand Prix Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP.
» więcej
2019-08-13, godz. 08:42
Barwy świata w Kołobrzegu - zaczyna się Interfolk
Artyści m.in. z Chile, Kolumbii, Hiszpanii, Turcji, Gruzji i oczywiście - Polski - wezmą udział w festiwalu Interfolk.
» więcej
2019-08-12, godz. 11:18
"Litanie Ostrobramskie" Moniuszki w Berlinie [ZDJĘCIA]
XV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Sacrum Non Profanum” zawitał w niedzielę w Berlinie.
» więcej
2019-08-11, godz. 16:06
Kolejne muzyczne spotkania w Kołowie [WIDEO, ZDJĘCIA]
W Kołowie odbyły się siódme letnie spotkania z muzyką „W dzień ponury - Kresy”.
» więcej
2019-08-11, godz. 10:22
Ińskie Lato Filmowe rozkręca się [ZDJĘCIA]
Projekcje, koncerty i dyskusje. 46. Ińskie Lato Filmowe rozwija się. Byli pierwsi znakomici goście, były gorące dyskusje i dobra zabawa na koncercie "Bubu Króla".
» więcej
2019-08-11, godz. 09:56
„Straszny Dwór” na festiwalu „Sacrum Non Profanum” [WIDEO, ZDJĘCIA]
Znane arie i pieśni z opery „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki zabrzmiały w ramach XV Międzynarodowego Festiwalu „Sacrum Non Profanum”.
» więcej
2019-08-10, godz. 19:17
Ostatni dzień Festiwalu im. Marka Grechuty
Kilkanaście koncertów, spotkania autorskie, wystawy fotografii i malarstwa - to wszystko na Festiwalu im. Marka Grechuty.
» więcej