W sali Opery na Zamku trwają ostatnie przygotowania do prapremierowego wykonania utworu symfonicznego Henri Seroki zatytułowanego "Odyssea".
Aranżacją dzieła zajął się Krzysztof Herdzin - polski muzyk, pianista, dyrygent, autor jazzowych przeróbek utworów Fryderyka Chopina.
Henri Seroka to belgijski kompozytor i piosenkarz polskiego pochodzenia. Swoją karierę rozpoczął w latach 60. jako piosenkarz na scenach w Belgii, Francji, Polski. Od wielu lat jego największą pasją jest komponowanie muzyki filmowej i poważnej. W Polsce na stałe współpracuje z Jackiem Bromskim, skomponował muzykę do takich filmów jak: "U Pana Boga za piecem", "Zabij mnie glino", "Kochankowie roku tygrysa", "U Pana Boga w ogródku".
Wędrówka mitologicznego Odyseusza już wielokrotnie inspirowała artystów, między innymi Andrej Konczałowski zekranizował 20 lat temu dzieje wędrowca.
- Ta historia jest po prostu fascynująca - mówi kompozytor Henri Seroka. - Odyssea to bardzo długa podróż morska, Odyseusz spędził na morzu 10 lat, mając po drodze wiele przygód miedzy innymi z cyklopami i oczywiście z Kalipso. Jestem przekonany, że to bardzo odpowiedni tytuł na Wielki Zlot Żaglowców w Szczecinie.
- Bardzo ucieszyła mnie ta propozycja, bowiem Szczecin jest mi bliski - przyznał Seroka. - Pierwszy raz byłem w Szczecinie w 1970 roku. Byłem żonaty z Niki Ikonomu z "Filipinek". Wtedy byłem piosenkarzem.
Koncert rozpocznie się w niedzielę o 19 w sali Opery na Zamku.
Zobacz także
2018-04-16, godz. 21:53
Uczniowie i nauczyciele na jednej scenie
Wystąpili na scenie ze swoimi nauczycielami. W ramach festiwalu Dzień Głosu, uczniowie jednej ze szczecińskich szkół zaśpiewali m.in. pieśni Mieczysława Karłowicza czy arie z "Czarodziejskiego fletu".
» więcej
2018-04-16, godz. 16:17
Dzień Głosu w Szczecinie. Młodzi wokaliści na scenie
Uczniowie szkół muzycznych zaśpiewają podczas czwartej edycji festiwalu "Dzień Głosu" w Szczecinie. Koncert odbędzie się w poniedziałek wieczorem.
» więcej
2018-04-16, godz. 08:08
"Nie z tej bajki" z Trzebieży najlepszym spektaklem
Przedstawienie „Nie z tej bajki" Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży zdobyło nagrodę za najlepszy spektakl podczas Ogólnopolskiego Spotkania Małych Form Teatralnych w Warszawie.
» więcej
2018-04-15, godz. 08:48
#Witkacy w szczecińskiej filharmonii
Warszawska muzyczna kooperatywa Hashtag Ensemble wystąpiła w sobotę wieczorem w Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
» więcej
2018-04-14, godz. 13:19
Festiwal "Tradycja od:nowa". W Mostach i Kliniskach
Impreza organizowana przez Teatr Brama, jest częścią międzynarodowego projektu "Caravana Next". Jej głównym celem jest spotkanie i "uruchomienie" mieszkańców oraz lokalnych społeczności do wspólnego działania.
» więcej
2018-04-14, godz. 09:11
Zmarł czeski reżyser filmowy Miloš Forman
W wieku 86 lat zmarł reżyser filmowy Miloš Forman - poinformowały czeskie media.
» więcej
2018-04-13, godz. 17:05
"Świat zgładzony w Katyniu". Wystawa ku pamięci ofiar
Historie 18 ofiar zbrodni katyńskiej przedstawia plenerowa wystawa, którą można oglądać na Jasnych Błoniach w Szczecinie. Plansze ze zdjęciami oraz biogramami pomordowanych w 1940 roku przez Sowietów stanęły tam z okazji obchodów…
» więcej
2018-04-13, godz. 13:03
To będzie pierwsza taka promocja. Jest nowy tomik wierszy Sawickiego
To będzie pierwsza w Polsce premiera tomiku poetyckiego w internecie. Szczeciński poeta Bartosz Sawicki opublikował swój trzeci zbiór poezji "Luminal". W ramach promocji, autor będzie deklamował wiersze podczas specjalnego koncertu.
» więcej
2018-04-13, godz. 10:58
Zabobon czy pechowy dzień?
Dziś podobno "wszystko zdarzyć się może" - mamy piątek 13. Ta data to dla wielu oznacza wzmożoną czujność i czyhającego na każdym kroku pecha.
» więcej
2018-04-13, godz. 10:28
12-latkowie przygotowali spektakl
Zinterpretowali na nowo klasykę - teraz pojadą na europejski festiwal. Uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich STO w Szczecinie stanęli na podium ogólnopolskiego finału konkursu Odyseja Umysłu.
» więcej